Co posadzić, żeby mieć ogród pełen kwiatów przez cały sezon? …i to co roku, bez wykopywania. Byliny długo kwitnące to najlepsza odpowiedź.
Kwiaty kwitnące cały sezon? Potrafią to nie tylko klasyczne rośliny balkonowe, takie jak pelargonie i supertunie. Trwalszą alternatywą są byliny długo kwitnące.
Zachwycają przez wiele tygodni bogactwem kolorów, aromatów, kształtów i rozmiarów. Byliny, czyli kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania, to najlepszy wybór dla zapracowanych i liczących się z kosztami. Nie trzeba ich sadzić co roku na nowo, więc pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, energii i pieniędzy. Które byliny kwitną najdłużej? Zanim Ci je przedstawię, ważna kwestia:
Rośliny kwitną długo i obficie tylko, jeśli mają zapewnione odpowiednie warunki. Kluczowe znaczenie ma stanowisko odpowiednie dla danego gatunku. Aby ułatwić Ci wybór, podzieliłem najdłużej kwitnące byliny na światłolubne i cieniolubne.
.
Byliny długo kwitnące na słońce
Rabata przed domem w słońcu, południowy stok skarpy, obwódka czy kwitnące obrzeże ścieżki biegnącej przez środek trawnika – to tylko niektóre miejsca idealne dla światłolubnych bylin – najlepiej kwitnących bez końca, przez wiele tygodni
.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – Kwitnie od czerwca aż do października. Różnorodność odmian jest rekordowa: jeżówki kwitną we wszystkich barwach tęczy oprócz niebieskiej, wiele z nich prezentuje kilka kolorów na raz. Inspiracje, gdzie je posadzić, znajdziesz w poście Rabata z jeżówkami na 6 sposobów.
Watch on TikTok
.
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) – ogrodniczy hit kilku ostatnich sezonów! Zakwita na przełomie czerwca i lipca, i odtąd nieporzerwanie rozwija nowe kwiaty aż do przymrozków. Najpiękniej wygląda w grupie lub w formie kwitnącego szpaleru. Toleruje ubogie gleby, ale w nieco żyźniejszym podłożu tworzy imponujące, ażurowe parawany wysokości 1-1,2 m. Wabi motyle równie skutecznie jak budleja!
.
Kocimiętka Faassena (Nepeta × faassenii) – Kwitnie rekordowo długo, od maja nawet do początku listopada! Zależnie od odmiany, rozwija niebieskie lub fioletowe kwiatostany. W przeciwieństwie do kocimiętki właściwej ten gatunek nie interesuje kotów – za to pszczoły ją uwielbiają!
.
Gaura Lindheimera (Gaura lindheimeri) – Mało znana, a szkoda! Jest przeurocza: rozwija mnóstwo delikatnych kwiatów w odcieniach różu, czerwieni lub bieli. Przypominają niewielkie motyle, przysiadające na długich łodygach tej byliny od czerwca aż do października.
.
Szałwia omszona (Salvia nemorosa) – Od maja do jesieni rozwija świecowate kłosy fioletowych, niebieskich, białych lub różowych, miododajnych kwiatów. Zależnie od odmiany osiąga od 30 cm do 70 cm wysokości.
.
Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrida) – posiada blisko 70 tysięcy odmian! Kwitną we wszystkich kolorach oprócz błękitu, ich lejkowate kwiaty mogą być jedno- lub wielobarwne, pojedyncze, pełne i półpełne, duże i małe. Każdy pojedynczy kwiat więdnie już po jednym dniu, za to w jego miejsce roślina nieustannie rozwija nowe. Odmiany różnią się terminem kwitnienia, ale wiele z nich powtarza kwitnienie przez całe lato i jesień. Do rekordzistów należy miniaturowa ‘Stella de Oro’, zbliżona do dzikiej, botanicznej formy. Nawiasem mówiąc, liliowce to jedne z najsmaczniejszych jadalnych kwiatów.
.
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) i wiązówkowaty (Achillea filipendulina) od czerwca do jesieni rozwijają kolorowe, bardzo trwałe baldachy, atrakcyjne również po zasuszeniu. To byliny długo kwitnące typu „nie do zabicia” – naprawdę trudno im zaszkodzić.
.
Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) popularnie nazywany floksem. Jeśli ma zapewnioną żyzną glebę i regukarne nawadnianie, kwitnie całe lato. I do tego pięknie pachnie!
.
Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) od lipca do jesiennych przymrozków prezentuje charakterystyczne kwiatostany przypominające kapelusiki. Czarne, wypukłe koszyczki otoczone promykami żółtych lub pomarańczowych „płatków” (czyli tak naprawdę kwiatów języczkowych) to rarytas dla pszczół. Zimą zaschnięte koszyczki urozmaicają rabaty, a skrywające się w nich nasiona zapewniają pokarm ptakom.
.
Jak przejść z ogrodem na TY?
Podręcznik “Jak przejść z ogrodem na TY?” to KILKUSET STRONICOWA kwintesencja całej mojej wiedzy i wieloletniej praktyki z zakresu geodezji oraz urządzania i utrzymania terenów zieleni. W prosty i praktyczny sposób wyjaśnia oraz tłumaczy nieoczywiste zagadnienia, z którymi możesz zetknąć się na swojej drodze, od wyboru działki, poprzez formalności projektowe, budowę domu, następnie projekt ogrodu, aż do zakończenia jego urządzenia. Pozwala ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, które mogą mieć niekorzystne konsekwencje prawne i finansowe, a także tłumaczy jak samodzielnie zaprojektować i wykonać pozornie trudne prace.
.
Byliny długo kwitnące do cienia
Byliny cieniolubne zwykle kwitną krócej od światłolubnych, na szczęście zdarzają się wyjątki.
Bodziszek (Geranium) – szczególna renomę zyskała mieszańcowa ‘Rozanne’, ale długie kwitnienie nie jest niczym niezwykłym u wielu różnych gatunków i odmian bodziszków. Kwitną nieprzerwanie od późnej wiosny do przymrozków – zdarza się, że od połowy maja nawet do listopada! Tworzą gęste poduchy liści, świetnie sprawdzają się jako wybitnie niewymagające rośliny okrywowe. Preferuje półcień i właśnie tam kwitnie najdłużej i najobficiej, jednak dobrze radzi sobie również w miejscach słonecznych, jak i ocienionych.
.
Zanim przejdziemy dalej wspomnę, że Partnerami tego postu są:
.
Tawułka Arendsa (Astible x arendsii) – od czerwca do jesieni z kępy pierzastych liści wyrastają puszyste, wiechowate kwiatostany. Zależnie od odmiany, kwitnie na rózowo, czerwono, fioletowo lub biało, osiągając od 60 cm do nawet 150 cm wysokości.
.
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) to mało znana, rodzima bylina długo kwitnąca. W próchniczej, stale lekko wilgotnej glebie rozwija błękitno-fioletowe kwiatostany od czerwca do września. Dodatkową ozdobą są pierzaste liście, zebrane w zgrabną kępę, u odmiany ‘Brise d’Anjou’’ kremowo obrzeżone.
.
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) to niska bylina okrywowa półzimozielona do cienia i półcienia. Kwitnie od maja do końca sierpnia, na niebiesko, fioletowo, rzadziej różowo lub biało. Posiada liczne odmiany o barwnych lub wręcz pstrokatych liściach.
.
Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) w podłożu bogatym w próchnicę i w miarę regularnym podlewaniu od lipca do września pręży długie, białe kwiatostany. Z daleka przypominają świece, stąd inna nazwa tej imponującej byliny brzmi świecznica. Jej odmiany osiągają 1,2-2 m wysokości, niektóre oferują purpurowe liście, kontrastujące z bielą kwiatów.
.
.
Podsumowując
Byliny długo kwitnące są liczniejsze i bardziej różnorodne, niż się wydaje. Wystarczy posadzić w ogrodzie kilka z nich, by od wiosny do jesieni cieszyć oczy widokiem kolorowych kwiatów. Oczywiście pod warunkiem że zapewnisz im właściwie dobrane stanowisko i przynajmniej okazjonalną pielęgnację.
- Co posadzić przed tujami? Zdjęcia z ogrodów - 15 maja 2025
- Metamorfoza balkonu – jak go zaprojektować i zaaranżować? Część 2 - 13 maja 2025
- Paprociowy ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 8 – OGRÓD 4 - 13 maja 2025