Kilka sposobów na to, czym odsłonić się od drogi lub nielubianego sąsiada

Ogrodzenie ogrodu to temat, który dotyczy prawie każdego, kto ogród posiada. Powód jest oczywisty. Ogrodzenie wyznacza granicę naszej własności. Jednak są sytuacje kiedy ogrodzenie musi spełniać jeszcze jedną ważną rolę. Musi osłaniać. Od drogi lub nielubianego sąsiada. Dlatego warto poznać kilka skutecznych sposobów.

Zanim jednak o osłanianiu mała dygresja w bok, jednak cały czas w temacie. Ogrodzenie to element, którego lokalizacja ma duże znaczenie. Bo aby naszą granicę własności określało, musi zawierać się w granicy naszej działki. Wspominałem kiedyś o tym na blogu, dla chętnych podsyłam drogowskaz: Pierwszy krok do OGRODU – OGRODZENIE, a granica działki.

A wracając do osłaniania. Bywa, że to tylko kaprys, ale często niestety jest to konieczność. Od ruchliwej drogi, od niemiłego sąsiada, uciążliwego sąsiada lub najzwyczajniej od niezagospodarowanej działki, która życie również potrafi skutecznie utrudnić. Nie wierzycie? Oto dowód: Zapuszczona działka sąsiada to zmora każdego ogrodu. Czy jest na to sposób?

Zatem bezdyskusyjnie, czasem osłonić się trzeba. Warto wtedy wiedzieć czym. Ponieważ są osłony trwałe, mniej trwałe, sztuczne i oczywiście naturalne. Czyli roślinne, które mają sporą grupę zwolenników. W zasadzie osłon “do wyboru do koloru”. Jest tylko jeden problem: czas. Jeśli trzeba to zrobić “na już”, naturalne mogą nie wchodzić w rachubę. Za długo rosną. Trzeba więc sięgnąć do metod bardziej radykalnych. Ale po kolei.

.

Osłony trwałe

Czyli takie, które budujemy, stawiamy, w taki czy inny sposób zakotwiczając w gruncie.

Najpopularniejsze, najbardziej oczywiste to trwałe, pełne ogrodzenia. Czyli nie żadne siatki, ażury, kute płoty, ale najzwyklejsze mury. Zatem “dwa w jednym” bo nie dość, że grodzą to jeszcze osłaniają.

Wybór jest oczywiście duży, ale bez wątpienia do najpopularniejszych należą ogrodzenia gotowe, betonowe, płytowe. Wzorów jest mnóstwo. Może nie jest to rozwiązanie najpiękniejsze, ale bez wątpienia jedno z tańszych jeśli myśli się o trwałym, pełnym ogrodzeniu. A przy okazji do ekspresowego wykonania.

Jeśli komuś na takim ogrodzeniu zależy, a jednocześnie nie może przełknąć tego betonowego widoku, śpieszę donieść, że jest na to sposób. Ogrodzenie trzeba przysłonić. Najlepiej pnącymi roślinami lub gęstymi nasadzeniami.

Jeśli jednak nie możecie się przekonać do ogrodzeń betonowych, a jednocześnie zależy Wam na pełnym, trwałym murze, to oczywiście również można taki posadowić. Możliwości i rozwiązań jest dużo, poniżej dwa przykłady:

  • mury ze starej cegły

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci również film na moim kanale, w którym głosu udziela moja 17 letnia Córka, gdzie poznasz 10 najpopularniejszych i najciekawszych sposobów na osłonięcie swojej posesji:

.

  • mury murowane

Może nie będzie taniej niż z betonu, ale ładniej z pewnością. Przy okazji zwróć uwagę na ostatnie z powyższych zdjęć i ciekawą aranżację na tle garażu będącego na sąsiedniej działce.

Kolejna grupa osłon to panele drewniane. Które można zastosować bezpośrednio jako ogrodzenie, ale również spotkałem się z sytuacją kiedy są montowane dodatkowo, po stronie wewnętrznej działki, niezależnie od ogrodzenia np. z siatki metalowej, która pozostaje z tyłu.

Panele drewniane to rozwiązanie dobre, w miarę estetyczne, choć mniej trwałe od wszelkiego rodzaju murów.

Oczywiście również można obsadzać, ale z pewnością utrudni to lub nawet uniemożliwi okresową, konieczną konserwację.

Jako alternatywa dla gotowych drewnianych paneli, są zwykłe, nawet surowe deski. Rozwiązanie stosunkowo tanie, “klimatyczne”, chociaż nie w każdym ogrodzie będzie dobrze wyglądało.

Panele metalowe. Kolejna grupa pełnych, trwałych ogrodzeń. Za jednym zamachem grodzą i osłaniają. Ciężko tu raczej rozmawiać o estetyce, ale wspomnieć trzeba. Jest taka opcja. Można tylko dodać, że występują w różnych kolorach. Ciemny brąz lub “zgniła” zieleń nie wyglądają aż tak tragicznie.

Mury kamienne, a właściwie gabionowe. Rozwiązanie ładne, raczej nowoczesne, ale drogie. Jednak jako zamykające grupę osłon trwałych, najbardziej przypada mi do gustu. Z pewnością rzadko spotykane, oryginalne i skuteczne. Osłoni od drogi, sąsiada lub niezagospodarowanej, zapuszczonej działki.

Inne mury kamienne. Rozwiązanie ładne, zdecydowanie najdroższe. Może nie wszędzie pasuje, ale jak już uda się dobrze skomponować je z ogrodem, z pewnością wygląda pięknie i oryginalnie.

Przedostatnim elementem w grupie osłon trwałych, chociaż najmniej trwałym, są siatki cieniujące. W różnych kolorach, wymiarach i o różnym stopniu gęstości. Mimo, że nie można ich montować samych sobie, to jednak np. na istniejącej siatce ogrodzeniowej czy innym lekkim ogrodzeniu, dobrze wykonują swoje zadanie. Skutecznie osłaniają. Co ważne, to rozwiązanie tanie.

A stawkę zamykają przesłony z mat wiklinowych i słomianych. Zdecydowanie lepsza alternatywa niż maty sztuczne, chociaż nie ma się co oszukiwać… Wytrzymają góra kilka sezonów.

I prawie zapomniałem…. zgodnie ze zdjęciem tytułowym, od sąsiada można odsłonić się również gustownie. Chociażby luźno poukładanym drewnem.

Zanim przejdziesz dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”. Uważam, że powinien zapoznać się z nim każdy obecny lub przyszły właściciel działki, domu i ogrodu.
BANER zogrodemnaty
Pomoże Ci on rozwiązać szereg problemów w Twojej drodze: od poszukiwań działki, do urządzenia lub przebudowy ogrodu. Bez względu, na którym etapie jesteś. To JEDYNE opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy. Spójrz na ofertę sprzedaży.

.

Osłony naturalne

Czyli roślinne. Wadą ich jest to, że stosunkowo wolno rosną. Więc pomijając przypadki, że sadzi się duże okazy roślin, aby się skutecznie osłonić, co najmniej kilka lat trzeba czekać. Poza tym mają same zalety. No może jeszcze warto wspomnieć, że trzeba o nie dbać, regularnie pielęgnować i przycinać.

Osłony naturalne, to z moich obserwacji trzy podstawowe grupy. Pomijając szczegóły i nie wchodząc w gatunki, dzielę je na: żywopłoty liściaste, iglaste i kompozycje mieszane (nieregularne). 

Ogólnie można założyć, że żywopłoty iglaste osłaniają przez cały rok, a z liściastymi różnie bywa. Są oczywiście gatunki zimozielone, ale jednak w większości przypadków zimą osłona będzie słaba. Trzeba więc wziąć to pod uwagę, dobierając rośliny z myślą o osłonięciu się od drogi czy sąsiada.

Kolejną cechą osłon naturalnych, żywopłotowych jest to, że jednak sadzi się je niezależnie od istniejącego, trwałego ogrodzenia. Najczęściej po wewnętrznej stronie swojej działki. Może nie ma to aż takiego znaczenia, ale jednak przy małych działkach może powodować pewne utrudnienia. Ponieważ, w zależności od gatunków, żywopłoty mogą zabrać metr, a nawet i więcej działki wzdłuż ogrodzenia. W takich przypadkach, warto rozważyć  ogrodzenia, osłony trwałe, które jednak pozwolą zaoszczędzić trochę powierzchni.

Poniżej kilka przykładów osłon naturalnych. Na początek liściaste, na które nadaje się chociażby grab, buk, ligustr, laurowiśnia, ale również bukszpan wiecznie zielony, berberys czy mahonia.

Natomiast szczególnie chciałbym wyróżnić osłony z kilku gatunków roślin, które może nie osłonią Cię przez cały rok, ale jak już to zrobią, możesz mi wierzyć, że będzie pięknie. Na początek róże parkowe,

następnie hortensje,

trawy ozdobne,

i wreszcie różne stopniowane kompozycje z udziałem powyższych, ale także różnego rodzaju bylin i kwiatów.

 

Żywopłoty iglaste, wśród których najpopularniejsze wciąż pozostają tuje (żywotnik), jałowce i cisy. Natomiast te właśnie iglaste, można podzielić na naturalne (nieformowane),

oraz formowane, które często dosłownie przypominają zielone ściany.

Natomiast bez względu jakie to będą żywopłoty, ważne jest to, o czym wspomniałem: żywopłoty naturalne (wszystkie) wymagają okresowych zabiegów. Głównie przycinek.

I żywopłoty mieszane, czyli kompozycje mieszane. To znaczy nie całkiem żywopłoty i rośliny posadzone w jednaj linii wzdłuż płotu, ale tak dobrane nasadzenia, że tworzą szczelną, stopniowaną, pełną osłonę od sąsiedniej nieruchomości. I to rozwiązanie podoba mi się najbardziej.

Na zakończenie kolejna ważna cecha osłon naturalnych czyli roślinnych. Kiedy się znudzą czy nie muszą już pełnić swojej osłonowej roli, można je najzwyczajniej wyciąć i wykarczować. Jest to o wiele łatwiejsze niż demontaż osłony trwałej, tym bardziej jeszcze jeśli jednocześnie pełni rolę ogrodzenia.

Podsumowując, bez wątpienia należy stwierdzić, że osłony ogrodowe są ważne. Czasem mniej potrzebne, czasem bardziej, a czasami wręcz niezbędne. Dlatego trzeba je stosować.

Podane przykładowe rodzaje osłon różnią się nie tylko wizualnie. Ale przede wszystkim cenowo. Niektóre rozwiązania są tanie, a inne kosztują majątek. Ponadto jedne można zrealizować praktycznie od ręki, a inne, szczególnie roślinne niestety szybko nie mogą pełnić swojej roli. Następnie niektóre z nich, jak np. wszelkiego rodzaju mury, szczególnie te betonowe, są praktycznie bezobsługowe, a z kolejnymi np. drewnianymi będzie sporo zabiegów. Jedne są bardziej trwałe, inne mniej.

Zatem wybór rodzaju osłon należy podejmować biorąc to wszytko pod uwagę. Jedno jest jednak pewne: czasem lepiej postawić na “osłonę” choćby mniej efektowną niż borykać się i stale denerwować na brzydki czy uciążliwy klimat sąsiedniej nieruchomości. Mam więc nadzieję, że wpis będzie Wam pomocny i znajdziecie pomysł na to, czym osłonić się od uciążliwego sąsiada.

I na koniec raz jeszcze: chcesz samodzielnie zaprojektować ogród? Polecam Ci mój podręcznik:

A może chcesz abym zrobił to za Ciebie? Może coś podobnego jak poniżej? Zapraszam do kontaktu.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

5 Comments

  1. says: Kacper

    Przyznam się, że poszedłem na łatwiznę i założyłem ogrodzenie panelowe. Wygląda ładnie, a w miejscu gdzie chce mieć osłonięty teren założyłem siatkę ombretex w kolorze brązowym. Całość wygląda ciekawie, a tym bardziej z kompozycją krzewów.

    1. says: Miłosz

      Dlaczego na łatwiznę? Ogrodzenia panelowe wyglądają super. Są eleganckie i proste w formie, więc pasują do. każdej aranżacji. A jak uzupełnisz to krzewami, czy niskimi bylinami to całość prezentuje się bardzo okazale.

  2. says: Michu74

    W wielu sytuacjach nie ma sensu inwestować kasy i wystarczy ogrodzenie z siatki. Jak jest dobrze założone to wypada całkiem estetycznie. Oczywiście montaż jest kluczowy. Warto też uwzględnić napinacze do siatki – w muntech24 są niedrogie. Ogrodzenie wygląda dzięki nim znacznie lepiej.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *