Bogactwo rozmiarów, barw i kształtów kwiatostanów, a u niektórych odmian niezwykłe, bardzo ciemne liście. Dalie w ogrodzie sprawdzą się na rabacie i w pojemniku, a aranżacje z ich udziałem są piękne do samego końca sezonu.
Dalie ogrodowe (Dahlia x cultorum), inaczej georginie, to jedne z najbardziej różnorodnych kwiatów ogrodowych. Ich niezliczone odmiany osiągają od zaledwie 30 cm
do ponad 1,5 m wysokości,
a przyglądając się ich kwiatom, aż trudno uwierzyć, że należą do tego samego gatunku. W zależności od budowy kwiatostanów odmiany dalii podzielono na pojedyncze,
anemonowe,
peoniowe,
kuliste,
dekoracyjne,
pomponowe,
kaktusowe,
półkaktusowe,
kołnierzykowe, storczykowe i grzybieniowe. Każda z tych grup oferuje kwiaty w całej gamie czerwieni, różu, pomarańczu, żółci i bieli, często dwubarwne lub cieniowane. Dalie kwitną długo i obficie od lipca aż do przymrozków, kończąc sezon jako jedne z ostatnich kwiatów w ogrodzie. Kwitnące aranżacje to jeszcze nie wszystko: rosnącą popularnością cieszą się odmiany dalii o bardzo ciemnych, niemal czarnych liściach.
.
Warto wiedzieć
Dalie to rośliny bulwiaste, które w naszym klimacie nie mogą zimować w gruncie. Jesienią, tuż po pierwszych przymrozkach, dalie należy ściąć tuż nad ziemią, a ich bulwy wykopać i wstępnie oczyścić z resztek podłoża. Po lekkim podsuszeniu przechowuje się je do wiosny w chłodnym, suchym pomieszczeniu, w skrzynkach z trocinami lub suchym torfem. W połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków, bulwy sadzi się z powrotem do gruntu lub zewnętrznych donic.
.
Dalie – uprawa
Dalie nie są wybredne: najobficiej kwitną na słonecznych stanowiskach, ale tolerują delikatne ocienienie. Kluczem do sukcesu jest przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna gleba bogata w próchnicę. Dawka nawozu bogatego w fosfor i potas, dostarczona na przełomie wiosny i lata, gwarantuje spektakularne kwitnienie. Głównymi wrogami dalii są ślimaki, dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć. Aby uniknąć chorób grzybowych z mączniakiem na czele, wystrzegaj się moczenia liści podczas podlewania.
Skoro wiesz już, czego potrzebują dalie i zdajesz sobie sprawę z niebywałej różnorodności odmian tych kwiatów, mogę z czystym sumieniem przejść do najważniejszego, czyli tego, jak zastosować dalie w ogrodzie. Jednym słowem, pora na aranżacje!
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Dalie w ogrodzie – najciekawsze aranżacje
- W babcinym ogródku
Dalie są często kojarzone z kwiatami z wiejskiego, babcinego ogródka. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę ich jaskrawą kolorystykę. Z drugiej strony, w towarzystwie bylin i kwiatów jednorocznych o delikatnym, ażurowym pokroju, posadzonych bez określonego planu, dalie w ogrodzie nabierają nostalgicznego uroku. Przykładem jest romantyczna, swobodna aranżacja zdominowana przez białe filigranowe kwiatostany przymiotna (Erigeron), wśród których widać plamy mocnych kolorów dalii i płomyków wiechowatych (Phlox paniculata).
.
- Na angielskiej rabacie
Bardziej wyrazistą alternatywą jest wielogatunkowa angielska rabata, ciągnąca się wzdłuż trawnika od przydomowej, podwyższonej części ogrodu
do przejścia w żywopłocie z laurowiśni.
Oprócz dalii kwitną na niej pysznogówka (Monarda x hybrida), krwawnica pospolita (Lythrum salicaria), płomyk wiechowaty (Phlox paniculata), oman (Inula), rudbekia naga (Rudbeckia laciniata), dzielżan ogrodowy (Helenium hybridum) oraz jednoroczna aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula). Po przeciwnej stronie trawnika widać kępę czerwono-brązowych liści sadźca plamistego (Eupatorium maculatum) ‘Chocolate’, pomarańczowe kwiatostany krokosmii (Crocosmia crocosmiflora) oraz złociste baldachy krwawnika wiązówkowatego (Achillea filipendulina).
.
- Na mieszanej rabacie
Energetyczna mieszana rabata zakłada nieco inny plan nasadzeń. Poszczególne gatunki i odmiany rosną tutaj w dużych grupach tworzących piętra i plamy intensywnych kolorów. Na pierwszym planie widać jaskrawoczerwoną obwódkę z jednorocznej szałwii błyszczącej (Salvia splenders) oraz niskiej odmiany dalii dekoracyjnej. W dalszej części rabaty ich rolę przejmują astry krzaczaste (Symphyotrichum dumosus), które dopiero rozwiną kwiaty. Z tyłu, oddzielone dwoma krzaczkami tawuły japońskiej (Spiraea japonica) i pojedynczą różą rabatową, kwitną złocistożółte łany słoneczniczków szorstkich (Heliopsis helianthoides). Sąsiadują z nimi hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) oraz krzewiaste (Hydrangea arborescens). W tle widać ciemnoróżowe kwiatostany sadźca plamistego (Eupatorium maculatum).
Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) ‘Filifera Aurea’ przypomina złoty stóg na tle kwitnącej łąki.
Na tej samej rabacie, obok sadźca, kwitną również wysokie odmiany dalii półkaktusowych, sąsiadujące z czyśćcem wełnistym (Stachys bizantina), żurawką (Heuchera), płomykiem wiechowatym (Phlox paniculata) oraz lilią (Lilium).
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- W obwódce
Przykładem praktycznego zestawienia jest rząd różnokolorowych wysokich odmian dalii, posadzonych przed szpalerem jabłoni o płaskich koronach prowadzonych przy drutach, za formowaną obwódką z bukszpanu wieczniezielonego. Szpaler drzew owocowych wspiera dalie i chroni przed połamaniem przez wiatr, natomiast bukszpan przysłania ich łodygi, które u wysokich odmian mają tendencję do przedwczesnego „łysienia” od dołu.
Formalny, uporządkowany efekt dają jednokolorowe dalie, posadzone równo wzdłuż formowanej obwódki z cisa.
Zimozielona strzyżona obwódka (w tym przypadku z bukszpanu) może okalać nie tylko same dalie, ale także wielogatunkową rabatę – z daliami, rzecz jasna.
.
- Przy żywopłocie
Wysokie odmiany dalii mogą wymagać podparcia, np. podwiązania do tyczki. Chyba że posadzisz je przy ogrodzeniu, ścianie albo wysokim żywopłocie. To kolejne rozwiązanie praktyczne i atrakcyjne zarazem.
.
- Przy ławce
Dalie kwitną przez całe lato i jesień, więc mogą z powodzeniem stanowić dekorację najczęściej odwiedzanych miejsc ogrodu, takich jak kącik wypoczynkowy. To kolejny przykład rozwiązania typu „przyjemne z pożytecznym”: oparcie ławki stanowi podparcie dla wysokich odmian dalii, zapobiegając ich pokładaniu się i łamaniu pod ciężarem okazałych kwiatostanów i naporem wiatru.
.
- W donicy
Dalie nie mogą zimować w gruncie, więc uprawa w pojemniku ułatwia sprawę: zamiast co roku wykopywać i na nowo sadzić bulwy, wystarczy przenieść na zimę donicę do chłodnego pomieszczenia. Pojemnik pełen kwitnących dalii możesz ustawić koło altany, przy kąciku wypoczynkowym albo wejściu do domu. Dalie sprawdzą się nie tylko w ogrodzie: aranżacje w donicach na balkonie to murowany sukces!
.
- W ogrodzie użytkowym
Obecnie coraz większą popularność zyskuje idea łączenia ze sobą roślin ozdobnych i użytkowych. I bardzo dobrze, bo jest to rozwiązanie niezwykle korzystne z punktu widzenia ekologii, ochrony bioróżnorodności, a ponadto bardzo efektowne wizualnie. Dalie w ogrodzie mogą współtworzyć aranżacje z udziałem warzyw, ziół i roślin sadowniczych. Dalia ‘Bishop of Llandaff’ o czerwonych kwiatach i prawie czarnych liściach, szafirowe kwiatostany ostróżki (Delphinium cultorum) oraz bujnie rozrastające się nasturcje (Tropaeolum majus) odmieniły wygląd ogródka użytkowego z cukinią, fasolą, szczypiorkiem i warzywami korzeniowymi, a także drzewami owocowymi o szpalerowych koronach prowadzonych płasko przy stelażach.
.
- Kwitnący akcent
Kolorowe dalie w ogrodzie niezawodnie ożywiają aranżacje zdominowane przez iglaki i trawy ozdobne. Udowadniają to trzy różowe odmiany dalii, wręcz promieniejące neonową kolorystyką na tle miskantów, żywotnika ‘Smaragd’, świerka pospolitego (Picea abies) ‘Inversa’ i srebrzystoszarych kocanek włoskich (Helichrysum italicum).
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Dalie w ogrodzie idealnie wpisują się w aranżacje w różnym stylu. Robią zarówno wrażenie sadzone w dużych grupach,
jak i wśród wielogatunkowego gąszczu rozmaitych bylin, roślin jednorocznych i krzewów.
Jedno jest pewne: dalie trudno przeoczyć!
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024