Urlop się kiedyś kończy, ale wakacyjna atmosfera może trwać cały sezon! Albo cały rok, jeśli urządzisz sobie letni ogród zimowy na tarasie.
Zwiedzając Polskie ogrody coraz częściej natrafiam na rośliny egzotyczne.
Bambusy w rozmaitych odmianach i rozmiarach widuję od lat.
Palmy mrozoodporne w gruncie doganiają popularnością ciepłolubne palmy w donicach.
Bananowiec w ogrodzie to przebój sezonu i zapewne wielu kolejnych.
Araukaria jest na topie już od kilku lat,
tak samo jak figowiec częstujący świeżymi figami.
Karierę robię również kaktusy ogrodowe z opuncją na czele.
Do popularnej juki karolińskiej dołączyły znacznie mniej znane kuzynki.
Wtóruje im wizualnie podobna kordylina.
W donicach królują śródziemnomorskie kwiaty: oleandry, bougenville, granatowce, kufliki, co wrażliwsze odmiany palm i bananowców lub ich młode okazy.
Do tego rarytasy dla smakoszy: oliwki i cytrusy z własnej uprawy.
Moda na egzotykę, w dobie ocieplenia klimatu, przerodziła się w osobny styl aranżacji ogrodów. Nic dziwnego, bo chyba każdy chciałby cieszyć się wakacyjną atmosferą jak najdłużej. Rośliny egzotyczne w ogrodzie i na tarasie pozwalają przez cały sezon czuć się jak na urlopie, nie ruszając się z własnej posesji.
Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy. Wraz z jesiennym ochłodzeniem trzeba zabrać się za okrywanie ciepłolubnych roślin, a te najwrażliwsze schować do zimowej kwatery. Warstwy włókniny, stroisz, słomiane maty i inne zimowe okrywy zacierają wszelkie różnice pomiędzy egzotykami a „zwykłymi” roślinami ogrodowymi.
A gdyby tak zatrzymać wakacyjny klimat na cały rok? Da się zrobić! Wystarczy sprawić sobie letni ogród zimowy na tarasie. Moment! No to w końcu letni czy zimowy?
.
Warto wiedzieć
Generalnie nazwa „ogród zimowy” powinna być używana tylko w przypadku oszklonych pomieszczeń z ogrzewaniem i pełną izolacją termiczną. Jednak w potocznym znaczeniu ogrodami zimowymi nazywane są bardzo często zadaszone tarasy ze szklaną zabudową boczną, czyli tak naprawę tzw. „ogrody letnie”. Złotym środkiem wydaje mi się rozróżnienie na „klasyczny ogród zimowy” i „letni ogród zimowy”, którego będę się trzymał. Szczegółową charakterystykę letniego ogrodu zimowego znajdziesz w tym poście.
.
Wakacje cały rok czyli egzotyka w letnim ogrodzie zimowym
Letni ogród zimowy z przezroczystym zadaszeniem i zabudową boczną pozwala korzystać ze słońca cały rok. Ściany przesuwne albo drzwi ramowe można w dowolnej chwili rozsunąć, by cieszyć się świeżym powietrzem. I równie łatwo zasunąć z powrotem, gdy zrobi się chłodno, deszczowo lub wietrznie.
Jeśli zamierzasz korzystać z zadaszonego tarasu również po sezonie, lepszym wyborem będą aluminiowe drzwi przesuwne: zapewniają znacznie lepszą ochronę zmiennymi warunkami atmosferycznymi (wiatrem, opadami, niską temperaturą) niż przesuwne szklane ściany.
Ze względu na brak pełnej izolacji zimą wnętrze przeszklonego tarasu stopniowo się ochładza, niemniej i tak panuje klimat znacznie łagodniejszy i cieplejszy niż na zewnątrz. Pod warunkiem, że jest to letni ogród zimowy z prawdziwego zdarzenia, czyli wykonany z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych i materiałów najwyższej jakości. Przykładem są tarasy z zabudową boczną z hartowanego szkła oraz aluminium, z których słynie firma Verasol.
To idealne miejsce dla roślin śródziemnomorskich oraz egzotycznych. Jedne i drugie możesz w sezonie wystawić do zewnętrznego ogrodu albo pozostawić pod zadaszeniem. Gdy nadejdzie ochłodzenie, po prostu zasuniesz ściany boczne. W razie potrzeby możesz podgrzać atmosferę za pomocą promiennika podczerwieni. Ciepłolubna flora poczuje się jak w domu i w większości zachowa liście, a Ty będziesz mógł wypoczywać wśród zieleni przez okrągły rok. Zwłaszcza, jeśli wśród nich ustawisz wygodne meble i uzupełnisz pamiątkami z wakacji oraz dekoracjami w egzotycznym stylu.
Przy okazji, w letnim ogrodzie zimowym, możesz po sezonie przechować zioła w doniczkach, by zawsze mieć pod ręką świeże przyprawy.
.
Podsumowując
Słońce, ciepły klimat, egzotyczne aromaty i kolory… cały rok, o krok od domu? Da się zrobić! Przytulnie urządzony letni ogród zimowy na tarasie, pozwoli cieszyć się zielenią roślin z południowych stron nawet po sezonie.
.
.
Post we współpracy z marką Verasol
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024