Marzeniem większości, o ile nie każdego posiadacza ogrodu, jest piękny, zadbany trawnik. Składa się na to szereg spraw, poczynając od odpowiedniego założenia, poprzez właściwe i regularne zabiegi pielęgnacyjne, a na odpowiednim koszeniu kończąc. Z kolei na samo koszenie również ma wpływ kilka czynników, a jednym z nich jest właściwy sprzęt, w szczególności odpowiednio ostry nóż kosiarki. Dlatego warto wiedzieć jak o niego dbać oraz również jak samodzielnie nóż w kosiarce naostrzyć. Tym bardziej, że jest to zajęcie proste i możliwe do wykonania we własnym zakresie.
Zanim jednak przejdę dalej, pozwolę sobie przywołać dwa wpisy, które zgodnie z powyższym, również mogą Cię zainteresować:
.
Wracając do ostrzenia, na wstępie kilka ważnych spraw.
Zadanie jest proste, ale jednak o kilku podstawowych sprawach trzeba pamiętać. Tym bardziej, że można je zrobić tylko w jeden jedyny sposób, a każdy inny będzie zły.
Na wstępie zaznaczę jeszcze tylko, że rodzajów kosiarek, rozwiązań technicznych, sposobów mocowań noży, a wreszcie samych noży, ich kształtów, długości itd., jest dużo. Jednak ogólne zasady postępowania są uniwersalne i można je przyjąć jako pewnik.
Sprawa najważniejsza i fundamentalna: nóż kosiarki ostrzy się tylko z jednej strony czyli śmigło prawe i śmigło lewe ma być ostre tylko na jednej krawędzi. Tej tnącej, pokazanej na poniższym zdjęciu kolorem czerwonym. Druga krawędź każdego śmigła jest nie zaostrzona, tylko tępo zakończona.
Oglądając nóż swojej kosiarki, z pewnością dostrzeżesz, która krawędź była ostra, a która oryginalnie tępa.
Zasada nr 2. Nóż naostrzony jest tylko od strony wierzchniej kosiarki czyli jakby od strony obudowy. Patrząc na nóż od spodu kosiarki widzimy prostą, równą powierzchnię.
Patrząc z kolei na nóż z boku, widzimy, że spód jest płaski, a ścięcie czyli krawędź tnąca, jest zrobiona do szpica w górnej części noża.
I tylko ta krawędź, jak na zdjęciu poniżej, jest ostrzona.
Patrząc na nóż z boku, ale z drugiej strony (od tyłu) zawsze widzimy równą, płaską, nie ostrzoną krawędź.
Zasada nr 3. Nóż w kosiarce musi być odpowiednio założony. Czyli, zgodnie z tym co powyżej, krawędzie tnące (ostrzone) są od góry noża, a ponadto nóż i krawędzie tnące muszą być skierowane zgodnie z kierunkiem obrotu noża czyli kierunkiem cięcia trawy.
Większość noży, podobnie jak np. opony samochodowe, ma takie specjalne strzałki, które pokazują w którą stronę nóż ma się obracać.
Jak samodzielnie naostrzyć nóż w kosiarce?
- Krok 1. Zdjąć nóż. W tym celu, z reguły, trzeba odkręcić jedną śrubę, która mocuje nóż do trzpienia napędzającego i łączącego nóż z silnikiem kosiarki.
- Krok 2. Przy pomocy pilnika, szlifierki, tarczy czy innej ostrzarki naostrzyć nóż czyli zrobić “do szpica” ostrzone krawędzie. W sposób taki, że spód pozostaje płaski, a zebranie materiału ma następować tylko z płaszczyzny górnej.
- Krok 3. Sprawdzić wyważenie noża. Czynność, wbrew pozorom bardzo ważna. Chodzi o to, aby śmigło lewe i prawe czyli lewa i prawa część nożna były jednakowo ciężkie. Niespełnienie tego warunku, może powodować drgania podczas pracy kosiarki co może spowodować uszkodzenie trzpienia napędzającego i łączącego nóż z silnikiem, a nawet całego silnika.
Sprawdzenie wyważenia jest czynnością prostą i polegającą na tym, że mając zdjęty i zaostrzony już nóż, nakładamy go np. na ołówek lub śrubokręt, w ten sposób, że ołówek wkładamy do otworu środkowego, którym nóż jest montowany, a śmigła luźno ustawiamy w poziomie. Po puszczeniu noża, trzymając go cały czas na ołówku, ani część lewa, ani prawa nie powinny przeciążać na swoją stronę. Jeśli nóż luźno stoi i śmigła są w poziomie, jest wyważony.
Jeśli nóż opada na lewą stronę, lewa strona jest cięższa, jeśli na prawą, prawa jest cięższa. Wówczas nóż nie jest wyważony. Należy więc z tej opadającej strony zebrać nadmiar materiału. Czyli jeszcze lekko doszlifowując powierzchnię tnącą lub zbierając nieco z bocznej strony cięższego śmigła, zachowując jego płaski kształt. Kolor zielony na poniższym zdjęciu.
Po zebraniu nadmiaru materiału, sprawdzenie wyważenia trzeba powtórzyć. Jeśli jest w porządku, śmigła luźno stoją w poziomie, nóż jest ostry i wyważony. Można przejść do kroku ostatniego. Jeśli nie, ponownie trzeba go doszlifować.
- Krok 4. Ostatni. To ponowne założenie noża. Oczywiście zachowując zasadę, że ostrzona krawędź od góry, a strzałki zgodnie z kierunkiem obrotu noża.
Jeśli zdarzy się, że nóż strzałek nie posiada, przed zdjęciem do ostrzenia, warto je sobie zrobić pisakiem. I założyć tak samo jak był pierwotnie.
I to koniec operacji pt. jak naostrzyć nóż w kosiarce? Obiecałem, że będzie prosto i tak jest.
Dlatego nie można się tego obawiać, bo można to zrobić samemu, w garażu, bez specjalnego wysiłku. Oszczędzając tym samym na serwisie, a jednocześnie podnosząc jakość koszenia. Tym bardziej, że ostry nóż ma duży wpływ na wygląd i jakość skoszonego trawnika.
A na koniec tradycyjna prośba do Ciebie, jako Czytelnika bloga: uważasz wpis za ciekawy, okaż to klikając lubię lub komentując. A jeśli uważasz go za pomocny, udostępnij, może inni również skorzystają.
Jeśli natomiast nie chcesz przeoczyć kolejnych wpisów, już teraz zapisz się na newsletter.
[wysija_form id=”2″]
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
Artykuł przekazałam mężowi i dopilnowałam, żeby przeczytał dokładnie. Dotychczas kosiarka była oddawana do serwisu, może tego roku będzie inaczej.