Jak osłonić taras przed sąsiadami, wiatrem, hałasem i spalinami, szybko, trwale i estetycznie? Czy istnieje rozwiązanie spełniające te wszystkie wymagania? W tym poście postaram się je znaleźć.
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak osłonić taras, prawdopodobnie znalazłeś się w jednej z poniższych sytuacji:
- Pragniesz wypoczywać na tarasie z dala od ciekawskich spojrzeń, więc potrzebna Ci jest osłona przed sąsiadami lub przechodniami;
- Przeciągi zakłócają Ci odpoczynek, więc szukasz pomysłu na osłonięcie tarasu od wiatru;
- Widok rozciągający się z Twojego tarasu jest nieciekawy, więc chcesz go jak najszybciej zasłonić;
- Do tarasu docierają hałas i spaliny z pobliskiej ulicy, a Ty masz tego serdecznie dość;
- Marzysz, by stworzyć sobie na tarasie przytulną, zieloną oazę, pozwalającą odetchnąć od problemów zewnętrznego świata i odświeżyć umysł;
Niezależnie od tego, którą z powyższych funkcji ma pełnić (a być może wszystkie na raz), potrzebna Ci jest osłona tarasu jednocześnie trwała, estetyczna i bez czekania. Ale czy taka istnieje? Postaram się pomóc Ci znaleźć najlepszy pomysł na osłonięcie tarasu, porównując różne rozwiązania
.
1. Parawan tarasowy
Przenośny parawan tarasowy z materiału lub żaluzji, składany jak harmonijka, jest stosunkowo tani, prosty i szybki do rozstawienia, niestety dość nietrwały. Sprawdza się na plaży, ale jako osłona tarasu okazuje się zwykle rozwiązaniem na jeden sezon. Poza tym może i chroni przed wiatrem, lecz tylko do momentu, aż ten wiatr go nie przewróci.
Pewniejszą wersją jest parawan tarasowy montowany na stałe. W najprostszej wersji przypomina drewniany parkan. Bardziej dekoracyjne parawany są z reguły droższe i trudniej dostępne. Ważne, by dobrze rozważyć dobór konkretnego modelu do stylu tarasu i budynku. Orientalny parawan nie wszędzie wygląda równie dobrze jak na marokańskim tarasie.
.
2. Kratka drewniana
Drewniana kratka, popularna w ogrodach jako element pergoli i podpora na pnącza, może pełnić funkcję ażurowej osłony tarasu. W „gołej” wersji jest osłoną raczej umowną; dopiero szczelnie porośnięta pędami pnączy zacznie faktycznie zasłaniać przed wiatrem czy wzrokiem sąsiadów. Wybór roślin pnących odpowiednich na taras jest bardzo duży, ale po pierwsze, większość z nich zrzuca liście na zimę, więc zapewniają osłonę tylko przez część roku, a po drugie, potrzebują czasu, by urosnąć i pokryć drewnianą kratkę.
.
3. Roleta tarasowa
Roleta tarasowa, inaczej markiza pionowa, to rozwiązanie bardzo praktyczne i estetyczne. Jest jednio „ale”: trzeba ją na czymś zamontować. Do tego celu najlepiej nadaje się pergola tarasowa, a to już poważniejsza inwestycja.
.
4. Zasłony na taras
Zasłony to co prawda nietrwała, za to romantyczna i dekoracyjna osłona tarasu. Niemniej jednak z zasłonami jest ten sam problem, co z roletami: potrzebują stelażu, na którym można je zawiesić.
.
5. Mata wiklinowa, trzcinowa, bambusowa
Mata z wikliny, trzciny lub bambusa jako osłona tarasu wprowadza przytulny nastrój i wrażenie naturalności oraz niewymuszonego stylu. Nie wszędzie jednak pasuje. Poza tym do jej montażu potrzebny jest odpowiedni stelaż. Zwykła barierka raczej nie wystarczy. Niezbędne będzie przęsło ogrodzeniowe albo przynajmniej wysokie słupki na stałe wbudowane w taras. Pamiętaj, że maty wykonane z naturalnych materiałów wymagają odpowiedniej impregnacji, ponieważ z ich trwałością w zmiennych warunkach pogodowych, bywa różnie.
.
6. Mata balkonowa i taśma ogrodzeniowa z polipropylenu
Mata z polipropylenu na balkon jest trwalsza w porównaniu do mat z naturalnych materiałów, niemniej jednak tak samo jak one potrzebuje stelażu. Jeśli już się o taki stelaż postarasz, rozważ osłonięcie tarasu równie wytrzymałą taśmą ogrodzeniową, którą wplata się w druciane przęsła ogrodzeniowe, balustrady i płotki.
.
7. Wysokie rośliny wokół tarasu
Ekologiczna, roślinna osłona tarasu wprowadza niepowtarzalną atmosferę zielonej oazy. Warunek, to wybór odpowiednich roślin i możliwość ich uprawy. Jeśli Twój taras jest niewysoki i masz możliwość posadzenia roślin bezpośrednio w gruncie dookoła niego, możesz postawić na wysokie krzewy i formowane drzewa. Jeśli nie chcesz czekać, aż rośliny urosną i zewrą szeregi, przemyśl inwestycję w gotowe żywopłoty modułowe.
Tańszą wersją roślinnej osłony są wysokie trawy ozdobne, takie jak miskanty. Tworzą malownicze kurtyny od lata do przedwiośnia, czyli do czasu wiosennego cięcia traw. Potem na kilka tygodni wokół tarasu robi się pustawo.
.
8. Zielone ekrany z bluszczu jako osłona tarasu
Żywy panel z bluszczu w donicy stanowi ekologiczną, roślinną osłonę wysoką na prawie 2 m. Pozwala dosłownie otulić taras zielenią, pochłania zanieczyszczenia, przyjemnie nawilża, natlenia i odświeża powietrze. Producent, czyli firma ITC Garden, dostarcza gotowy, gęsty zielony ekran z bluszczu szczelnie porastającego drucianą podporę, który wystarczy ustawić na nawierzchni tarasu. Dzięki zastosowaniu donicy z wbudowanym stelażem nie wymaga dostępu do gruntu. Nie musisz montować pergoli ani innego dodatkowego stelażu, a tym bardziej czekać, aż wiecznie zielone pnącze urośnie. Wisienkę na torcie stanowi fakt, iż bluszcz jest w pełni mrozoodporny, niewrażliwy na choroby i szkodniki, tolerancyjny i generalnie bezproblemowy. Jako wiecznie zielone pnącze fotostyntezuje cały rok, pochłaniając w tym czasie do 20kg CO2 i produkując do 15kg tlenu.
Bluszcz jest rośliną długowieczną, zresztą tak samo jak stelaż, po którym się pnie. Ażurowa konstrukcja z mocnego, stalowego drutu jest zabezpieczona warstwą cynku i dodatkowo farby proszkowej, co nadaje jej pełną odporność na korozję i warunki atmosferyczne. Równie wytrzymała jest donica ze specjalnym wzmocnieniem, którą ITC oferuje osobno lub w zestawie z żywym ekranem z bluszczu. Donica jest skrojna na miarę gotowego bluszczowego ekranu, ale z powodzeniem można w niej uprawiać wszelkie inne pnącza, a nawet pomidory, krzewy ozdobne czy co tam Ci się zamarzy. Jest wykonana ze stali ocynkowanej i malowana proszkowo na grafitowy odcień ale możesz ją zamówić również w innych kolorach. Środek wyłożono warstwą styropianu oraz wkładką z włókniny.
Szmaragdowa ściana z bluszczu w donicy wokół tarasu pasuje do każdego stylu i po prostu zawsze wygląda dobrze. A przede wszystkim skutecznie chroni przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów, tłumi hałas i gwarantuje wrażenie przytulności. Czego chcieć więcej? Oczywiście więcej takich zielonych ekranów. Żaden problem, bo żywe panele z bluszczu można stosować zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach.
.
.
Post we współpracy z ITC Garden
- Jak osłonić taras? - 24 listopada 2024
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024