Wśród najczęściej wybieranych materiałów na stałe zadaszenie tarasu prym wiodą poliwęglan oraz szkło. Czym się różnią, w jakich występują wariantach i który wybrać na pokrycie zadaszenia tarasu?
Stałe zadaszenie tarasu to ogromny komfort: wydłuża sezon korzystania z „salonu pod chmurką” i umożliwia wypoczynek na świeżym powietrzu nawet w deszczowe dni. Znacznie więcej na temat zalet stałego zadaszenia tarasu znajdziesz w tym poście.
Nie ulega więc wątpliwości, że warto się takie zadaszenie zdecydować. Pytanie brzmi, jak wybrać pokrycie zadaszenia idealnie dopasowane do Twoich potrzeb oraz specyficznych cech konkretnego tarasu.
.
Czym zadaszyć taras? Wybór materiału na pokrycie zadaszenia
Żeby dobrać odpowiedni materiał na stałe zadaszenie tarasu, powinieneś najpierw sprecyzować swoje oczekiwania. Inaczej mówiąc, uściślić swoją wizję tego, jaki powinien być idealny zadaszony taras.
Moim zdaniem, zadaszenie tarasu powinno być:
- Szczelne – W końcu podstawowym zadaniem zadaszenia jest ochrona przed opadami.
- Trwałe – Zadaszenie tarasu to inwestycja na lata – pod warunkiem, że wykonasz pokrycie z materiału o wysokiej jakości.
- Solidne – zadaszenie tarasu powinno bez szkody przetrwać wichurę, śnieżycę, gradobicie, uderzenia żołędzi spadających z drzewa i inne podobne wyzwania.
- Stosunkowo lekkie – chodzi o to, by konstrukcja podtrzymująca zadaszenie tarasu była w stanie wytrzymać ciężar pokrycia wraz z ewentualną dodatkową masą śniegu, opadłych liści tymczasowo gromadzących się na zadaszeniu.
- Estetyczne – zadaszenie tarasu nie może szpecić budynku!
- Przejrzyste – ten punkt może budzić kontrowersje, bo być może wolisz wypoczywać w cieniu. Niemniej warto dać sobie możliwość wyboru. Przezroczyste lub częściowo przezroczyste zadaszenie tarasu pozwoli Ci korzystać ze słońca. A gdy zechcesz skryć się w cieniu, możesz w każdej chwili skorzystać z osłony przeciwsłonecznej, np. markizy albo rolety dachowej.
Wszystkie powyższe warunki spełniają dwa materiały: szkło oraz poliwęglan. Który wybrać? To zależy. Oba materiały występują w różnych wariantach, które należy dobrać do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Warto również wziąć pod uwagę budżet, konieczność konserwacji i warunki atmosferyczne panujące w danym regionie.
.
Szklane zadaszenie tarasu
Szklane zadaszenie tarasu wygląda elegancko, zapewnia maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki pogodowe. Istnieją różne rodzaje tzw. szkła bezpiecznego, odpowiedniego do wypełnienia pokrycia zadaszenia:
- Szkło hartowane – Powstaje w procesie hartowania, czyli szybkiego studzenia szkła rozgrzanego do czerwoności (>600 °C). Jest znacznie wytrzymalsze na uszkodzenia i gwałtowne wahania temperatury niż zwykłe szkło, a także odporne na działanie promieniowania UV. W przypadku stłuczenia rozpada się na małe, nieostre kawałki, co minimalizuje ryzyko obrażeń.
- Szkło laminowane – Składa się z co najmniej dwóch warstw szkła połączonych za pomocą specjalnej folii. W przypadku stłuczenia, kawałki szkła pozostają przyklejone do folii, co zmniejsza ryzyko powstania niebezpiecznych odprysków. Skutecznie tłumi dźwięki z zewnątrz, jest również odporne na promieniowanie UV i zmiany temperatury.
- Szkło zespolone — łączy zalety szkła hartowanego i laminowanego: jest wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i działanie promieni UV, ponadto skutecznie zatrzymuje fale akustyczne. Składa się z dwóch lub kilku szklanych szyb, oddzielonych warstwą gazu szlachetnego, najczęściej argonu, co nadaje mu doskonałe właściwości termoizolacyjne. W roli pokrycia zadaszenia pomaga utrzymać komfortową temperaturę na tarasie oraz ograniczyć straty ciepła z wnętrza domu.
Szkło jako materiał na pokrycie tarasu ma pewne wady. Jest ciężkie i całkowicie sztywne, szklanej tafli nie da się wygiąć ani o milimetr. Szklane zadaszenie tarasu wymaga solidnej konstrukcji nośnej, ponadto jego montaż jest dość skomplikowany i czasochłonny.
.
Zadaszenie tarasu z poliwęglanu
Poliwęglan to materiał lekki, trwały, odporny na skrajne temperatury, uszkodzenia mechaniczne, czynniki chemiczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Jego struktura przepuszcza promienie słoneczne, a jednocześnie chroni przed każdym rodzajem promieniowania UV. Poliwęglan równomierne rozprasza światła, tworząc przyjemną atmosferę na tarasie. Jest dostępny w kilku wariantach, różniących się budową, barwą oraz stopniem przezroczystości, dzięki czemu możesz dopasować pokrycie zadaszenia do stylu budynku, ogrodu i indywidualnych upodobań. Zapewnia dobrą izolację termiczną, więc pomaga utrzymać optymalną temperaturę na tarasie w różnych warunkach pogodowych.
Poliwęglan jest dwukrotnie lżejszy od szkła, co ułatwia transport i montaż zadaszenia tarasu. Płyty poliwęglanowe są dostatecznie sztywne, ale na tyle elastyczne, by można je był lekko uginać podczas montażu. W porównaniu do szkła jest znacznie mniej podatny na pęknięcia czy stłuczenia. Płyta może bez szwanku spaść z dużej wysokości lub „oberwać” spadającym narzędziem.
Poliwęglan posiada właściwości termoizolacyjne, więc chroni przed utratą ciepła w chłodne dni oraz przed przegrzewaniem w czasie upałów. W ten sposób nie tylko zwiększa komfort użytkowania tarasu, ale również optymalizują wykorzystanie energii na ogrzewanie i chłodzenie domu.
Poliwęglan nie wymaga skomplikowanej, pracochłonnej pielęgnacji: zanieczyszczenia spływają z niego wraz z deszczem. Ewentualnie wystarczy co jakiś czas spłukać powierzchnię zadaszenia wodą, np. za pomocą węża ogrodowego. Wysokiej jakości zadaszenia tarasowe z poliwęglanu pokryte są warstwą ochronną UV, która zabezpiecza przed blaknięciem i matowaniem zarówno samą płytę, jak i to, co znajduje się pod zadaszeniem.
.
Jaki poliwęglan na zadaszenie tarasu wybrać?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje płyt poliwęglanowych: poliwęglan lity oraz komorowy. Różnią się budową, co wpływa bezpośrednio na ich właściwości i możliwości zastosowania.
- Poliwęglan lity zgodnie z nazwą jest „lity”, czyli stanowi jedną, zwartą całość, bez pustych przestrzeni wewnątrz płyty. O właściwościach tego materiału pisałem szczegółowo w tym poście, więc nie będę się powtarzał. Nadmienię tylko, że poliwęglan lity jest szczególnie polecany jako pokrycie zadaszeń własnej roboty
- Poliwęglan komorowy posiada komorową strukturę, podobną do kartonu, złożoną z tysięcy małych kanalików wypełnionych powietrzem. Jest bardziej elastyczny i łatwiejszy w obróbce niż poliwęglan lity, ponadto posiada lepsze właściwości dźwiękochłonne (skuteczniej tłumi hałas) oraz wręcz doskonałą odporność na uderzenia (nie musi bać się gradobicia). Jest sztywny i elastyczny zarazem: płyty poliwęglanu komorowego można bez podgrzewania wyginać wzdłuż komór, tworząc półokrągłe zadaszenia. Poliwęglan komorowy jest mniej przejrzysty od litego, tzn. w standardowej wersji przepuszcza ok. 75% światła słonecznego.
.
Poliwęglan komorowy: rodzaje
Płyty poliwęglanu komorowego dostępne na rynku różnią się grubością. Jako pokrycie zadaszenia tarasu używane są płyty poliwęglanowe o grubości o najmniej 6 mm. Jeśli zależy Ci na wytrzymałości i trwałości zadaszenia, zastosuj solidniejsze płyty poliwęglanowe, o grubości 10 mm lub 16 mm.
Poliwęglan komorowy 10 mm jest bardzo lekki, w związku z tym może być podtrzymywany przez aluminiową konstrukcję. Jest stosowany jako pokrycie lekkiego zadaszenia Smartline do samodzielnego montażu.
Poliwęglan komorowy 16 mm jest wybitnie trwały, ale jednocześnie nieco cięższy. Jest często wykorzystywany jako pokrycie zadaszeń najwyższej jakości, takich jak Greenline oraz Profiline.
Poliwęglan komorowy 16 mm HG to zmodyfikowana wersja poliwęglanu 16 mm. Posiada szersze komory, a w związku z tym parametry wyższej przejrzystości. Przepuszcza do 87% promieni słonecznych, podczas gdy poliwęglan o standardowej szerokości komór ok. 75%. To dobry wybór, jeśli kochasz kąpiele słoneczne i nie chcesz z nich rezygnować na zadaszonym tarasie.
Poliwęglan komorowy dymny – To wersja o ciemnym, „przydymionym” zabarwieniu, które obniża przepuszczalność promieni słonecznych do ok. 40%. Można go porównać do okularów przeciwsłonecznych założonych nad tarasem. Przyćmione oświetlenie wprowadza na tarasie wrażenie przytulności i kameralności. W sam raz dla lubiących kryć się w cieniu.
Poliwęglan komorowy mleczny (opal) – posiada rozbielone, mleczne zabarwienie. Pod względem przepuszczalności promieni słonecznych (ok. 60%) stanowi wersję pośrednią pomiędzy poliwęglanem bezbarwnym oraz dymnym. Według mnie wygląda stylowo i elegancko.
.
Warto wiedzieć
Płyty poliwęglan to również doskonały materiał do budowy szklarni. Więcej na ten temat przeczytasz w tym poście.
.
Podsumowując
Wybór materiałów odpowiednich do wykonania stałego zadaszenia tarasu jest spory. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć różne opcje oraz zapoznać się z parametrami poszczególnych rodzajów płyt pokryciowych. Znacznie więcej szczegółów dotyczących materiałów na stałe zadaszenie tarasu znajdziesz na stronach liderów branży:
Verasol specjalizuje się w produkcji gotowych systemów zadaszenia tarasu najwyższej klasy. Firma oferuje również zabudowę boczną tarasu oraz duży wybór praktycznych akcesoriów, takich jak osłony przeciwsłoneczne oraz dyskretne oświetlenie LED.
Scala Plastics to renomowany dystrybutor różnorodnych artykułów z poliwęglanu, PVC, płyt włóknocementowych i bitumicznych, a także systemów rynnowych oraz szeroko rozumianych produktów dachowych. Oferują ogromny wybór wysokiej jakości płyt z poliwęglanu komorowego i litego, w różnych rozmiarach, zabarwieniu oraz strukturze. W ich sklepie internetowym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby samodzielnie wykonać stałe zadaszenie tarasu, a także mnóstwo porad w tym zakresie.
.
.
Post we współpracy z firmą Verasol