Grabie do liści, siana, uniwersalne – czym się różnią i jak wybrać odpowiednie grabie ogrodowe?
Każdy początkujący ogrodnik amator wie, że narzędzia niezbędne w ogrodzie to m. in. sekator, łopata, widły i grabie. Z czasem, być może już na etapie zakupu sprzętu, sprawa narzędzi okazuje się nieco bardziej skomplikowana. Otóż każde z tych narzędzi występuje w różnych wariantach:
Sekatory mogą być ręczne, dwuręczne, teleskopowe, kowadełkowe i nożycowe. Czym się różnią dwa ostatnie, wyjaśniłem w tym poście.
Łopata to nie to samo co szpadel albo sztychówka. Widły mogą służyć do kopania albo przerzucania siana, ale raczej nie do obu tych czynności na raz. Grabie ogrodowe to złożony temat – rodzajów grabi nie sposób streścić w jednym zdaniu, dlatego zdecydowałem się poświęcić im ten post.
.
Grabie ogrodowe – rodzaje i przeznaczenie
Każdy wie, jak wyglądają i do czego służą grabie – ale czy na pewno? Zacznę od podstaw: grabie mogą być metalowe lub plastikowe.
Grabie metalowe klasyczne, wykonane z wysokiej jakości stali, nadają się do grabienia ciężkich, gliniastych lub kamienistych gleb. W razie potrzeby, możesz je wykorzystać do wielu innych prac w ogrodzie.
Grabie metalowe wachlarzowe, wykonane ze sprężystych, drucianych prętów, to uniwersalne narzędzie do prac porządkowych, szczególnie przydatne do wygrabiania drobnych ścinków pokosu z trawnika. Oczywiście z liśćmi też sobie poradzą.
Grabie plastikowe, wyprodukowane z najwyższej jakości tworzywa sztucznego, są lżejsze od metalowych oraz znacznie bardziej różnorodne. Przydają się do wielu różnych prac w ogrodzie:
- Grabie uniwersalne czyli klasyczne grabie do ziemi, o mocnych zębach ułożonych jak w grzebieniu. Zgodnie z nazwą są uniwersalne: za ich pomocą możesz rozdrobnić grudy przekopanej ziemi, następnie zagrabić i wyrównać grządki, a także uprzątnąć ścinki gałęzi i większe liście z trawnika bądź rabat.
- Grabie do liści – posiadają szerokie, płaskie, bardzo liczne zęby i przeważnie mają wachlarzowy kształt. Za ich pomocą dokładnie wygrabisz z trawnika najdrobniejsze listki, a nawet igliwie, nie kalecząc przy tym darni. Sprawdzą się zdecydowanie lepiej od grabi uniwersalnych, gdy zechcesz uprzątnąć liście opadłe na okrywowe byliny i zimozielone krzewinki.
Grabie do liści są dostępne w kilku wariantach, różniących się m. in. szerokością, kształtem, rozmiarem i liczbą zębów.
Mało znanym udogodnieniem są wąskie grabie do liści, bardzo przydatne, gdy chcesz wygrabić ciasne przestrzenie pomiędzy krzewami, bylinami na rabacie czy elementami małej architektury.
Kolejną innowacją są grabie do liści XL ze specjalnymi otworami, które łatwo można zmienić w praktyczny zbierak do przenoszenia liści. Więcej o nich postaram się napisać wkrótce, tzn. gdy z drzew zaczną opadać jesienne liście.
- Widłograbie to nietypowe narzędzie, nowość którą znalazłem w ofercie marki RAMP. Łączą w sobie funkcje szerokich wideł oraz grabi wachlarzowych: umożliwiają wygrabianie, przenoszenie i przerzucanie liści, trawy oraz siana.
- Grabie do siana to szerokie grabie o gęsto rozmieszczonych zębach. Za ich pomocą bez trudu wygrabisz ścinki podsuszonego pokosu z trawnika albo po prostu zagrabisz skoszone siano na stertę.
- Grabie do siana PRO o lekko zakrzywionych końcach ułatwiają zbiór pokosu i zagrabienie go w jedno miejsce.
.
Jak widzisz, różnych rodzajów grabi jest sporo. Z pewnością przydadzą Ci się więcej niż jedne. Ale gdzie to wszystko pomieścić? Odpowiedzią na to pytanie jest system Master-Klik od marki Ramp. Kila lat temu o nim pisałem, ale od tego czasu asortyment narzędzi z tej serii bardzo się rozrósł. Rozwiązanie jest genialnie proste:
kilkanaście różnych końcówek, które można zamontować do tego samego trzonka. Cała czynność trwa sekundę, dzięki zastosowaniu sprytnego łącznika na „klik”.
Łącznik KLIK można założyć na drewniany trzonek lub aluminiowy drążek, pasuje do wszystkich grabi oraz szczotek firmy RAMP.
System Master-Klik znacznie ułatwia przechowywanie narzędzi. Końcówki bez trzonków mieszczą się w dużej szufladzie, skrzyni, bagażniku lub na półce w piwnicy, a sam trzonek można wsadzić dosłownie wszędzie.
Warto jeszcze wspomnieć, że wszystkie końcówki narzędzi RAMP są wyprodukowane z najwyższej jakości tworzywa sztucznego, konkretnie specjalnego elastycznego polimeru. Dzięki temu cechuje je niezawodna wytrzymałość oraz trwałość. Używam intensywnie swoich grabi od lat i nadal wszystkie zęby są na swoim miejscu. Na koniec dodam, że Ramp to polska firma, a ich narzędzia w charakterystycznym pomarańczowym kolorze, można kupić w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym.
.
.
Podsumowując
Narzędzia montowane na „klik” – jeden trzonek, mnóstwo możliwości – tak można streścić istotę systemu Master-Klik. Dlatego gdy wybierasz grabie, warto zdecydować się na kilka końcówek od tego samego producenta i jeden trzonek pasujący do wszystkich. Zaoszczędzisz wspomniane miejsce na przechowywania, a przy tym sporo środków, które byłyby konieczne, w przypadku zakupu pełnowymiarowych narzędzi.
.
.
Post we współpracy z marką Ramp
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024