Kora sosnowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do ściółkowania, ale śmiało można z niej tworzyć także aranżacje, bo oprócz funkcji czysto praktycznych znaczenie ma jej dekoracyjny wygląd.
Ściółkowanie gleby w ogrodzie ma mnóstwo korzyści, które mogą się nieco różnić, zależnie od użytego materiału. O rodzajach ściółek pisałem już w tym poście, dlatego tym razem nadmienię tylko, że główny podział obejmuje ściółki nieorganiczne oraz organiczne. Do tych ostatnich należy kora sosnowa.
.
Jej popularność jest w pełni uzasadniona:
- Ściółka z kory ogranicza parowanie wody, spowalniając wysychanie gleby.
- Warstwa 5-10 cm kory chroni korzenie roślin przed działaniem skrajnych temperatur: spowalnia nagrzewanie się gleby latem oraz dłużej zatrzymuje ciepło zimą.
- Zapobiega zaskorupianiu się podłoża po deszczu i rozwiewaniu go przez wiatr.
- Pod warstwą ściółki z kory sosnowej panuje mikroklimat korzystny dla rozwoju pożytecznych organizmów glebowych.
- Ściółki organiczne, w tym kora sosnowa, stopniowo się rozkładają, zapewniając roślinom stałe dostawy próchnicy, składników odżywczych i dwutlenku węgla.
- Kora sosnowa, w miarę rozkładu, delikatnie obniża pH gleby. Z tego powodu jest szczególnie zalecana do ściółkowania gatunków kwasolubnych.
- Kora sosnowa wydziela naturalne fitoncydy, które hamują rozwój chorobotwórczych grzybów i innych patogenów.
- Kora sosnowa rozkłada się wolniej w porównaniu z większością innych ściółek organicznych, takich jak słoma czy trociny, więc nie trzeba jej zbyt często uzupełniać.
- Kora sosnowa jako ściółka ogranicza rozwój chwastów, jednak pod tym względem nie jest tak skuteczna jak różnego rodzaje włókniny i folie. Z tego powodu przed wysypaniem rabat korą sosnową najczęściej wykłada się podłoże agrowłókniną.
- Cechą wyróżniającą korę sosnową na tle innych ściółek organicznych jest wyjątkowo atrakcyjny wygląd. Można ja śmiało uznać za materiał dekoracyjny, dlatego jest powszechnie stosowana do wykładania rabat w ogrodzie ozdobnym.
.
O tym, jak prawidłowo ściółkować korą sosnową, pisałem już tutaj. Warto jednak przypomnieć, że istnieje kilka rodzajów tego materiału.
Po pierwsze, kora sosnowa może być świeża lub przekompostowana. Do ściółkowania wykorzystuje się przede wszystkim ten drugi rodzaj. Dlaczego? Otóż kora podczas 2-3-letniego kompostowania stopniowo pozbywa się substancji szkodliwych dla roślin. Ponadto w procesie kompostowania odczyn kory się obniża, pretendując ten materiał do roli idealnej ściółki dla roślin kwasolubnych.
Po drugie, zależnie od wielkości kawałków, kora sosnowa dzieli się na frakcje.
- Kora drobna – 0,1-1 cm. Adekwatna w przypadku krzewinek, takich jak wrzosy i wrzośce, miniaturowych iglaków, a także mniejszych bylin. Sprawdzi się również jako domieszka do grubszych frakcji kory, wykładana na spód, czyli pod większe kawałki kory.
- Kora średnia – 1-6 cm. Uniwersalny materiał stosowany do wykładania rabat z krzewów, krzewinek, bylin, a także w jagodniku.
- Kora gruba – 6-12 cm. Zalecana w przypadku drzew oraz dużych krzewów. Rozkłada się najwolniej, a tym samym starcza na dłużej.
- Kora ozdobna – 6-15 cm, wybierana ręcznie. Dodatkowa frakcja, posiadająca te same zalety co kora gruba, a ponadto ceniona za wybitne walory estetyczne.
.
Kora sosnowa – zastosowanie, czyli co ściółkować?
Generalnie korą sosnową można ściółkować prawie wszystko. Jednak ze względu na kwaśny odczyn jest szczególnie zalecana w przypadku gatunków kwasolubnych. Poniżej znajdziesz przykłady aranżacji z udziałem kory sosnowej oraz wielu różnych roślin.
1. Iglaki
Większość roślin iglastych preferuje gleby lekko kwaśne (pH 5,6-6,5) lub kwaśne (pH 4,6-5,5). Nieliczne gatunki, przywykłe w naturze do wyższego odczynu, są z reguły pod tym względem tolerancyjne. Jeśli chodzi o walory estetyczne ściółkowania korą sosnową aranżacji z rozmaitych gatunków i odmian roślin iglastych, zdjęcia powiedzą więcej niż słowa.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
2. Różaneczniki i azalie
W przypadku rododendronów (Rhododendron), czyli różaneczników i azalii, ściółkowanie korą sosnową to niemal konieczność. Krzewy z tego rodzaju wymagają kwaśnego odczynu gleby (pH 4,0-5,5). Ponadto są wrażliwe zarówno na suszę, jak i zaleganie wody, a przecież ściółka z kory sosnowej zapobiega wahaniom wilgotności podłoża. Ich system korzeniowy znajduje się płytko pod ziemią, dlatego zimą może być narażony na przemarzanie. Można temu łatwo zapobiec, stosując pierzynkę z kory sosnowej.
.
3. Wrzosy i wrzośce
Kwasolubne zimozielone krzewinki uwielbiają ściółkowanie korą sosnową, przy czym ze względu na niewielkie gabaryty tych roślin zalecane są drobniejsze frakcje. Wrzośce (Erica carnea) wczesną wiosną kwitnąco witają nowy sezon, natomiast wrzosy (Calluna vulgaris) w ten sam sposób żegnają go jesienią. Łącząc obok siebie te dwa gatunki, można cieszyć się ich pięknymi kolorami w miesiącach ubogich w inne kwiaty.
.
4. Hortensje
Hortensje (Hydrangea) to kolejny przykład krzewów wymagających kwaśnej o gleby o stałej wilgotności, stąd wskazane jest ich ściółkowanie korą sosnową. Dotyczy to wszystkich gatunków z tego rodzaju – więcej informacji na ich temat znajdziesz m.in. w tym poście. Tutaj poprzestanę na zilustrowaniu hortensji rosnących w ściółce idealnej dla tych krzewów.
.
5. Trawy ozdobne
Trawy ozdobne generalnie bardzo dobrze reagują na ściółkowanie, natomiast rodzaj materiału użytego do wyłożenia podłoża ma drugorzędne znaczenie. Niemniej kora sosnowa jest szczególnie korzystna w przypadku traw wrażliwych na suszę, takich jak hakonechloa (Hakonechloa macra) oraz imperata (Imperata cylindrica).
Pozostałe trawy ozdobne czują się i wyglądają wśród kory sosnowej co najmniej równie dobrze co wyściółkowane żwirem, grysem, zrębkami drewna lub innym materiałem. Takie aranżacje robią wrażenie!
.
6. Magnolie
Wymagania magnolii (Magnolia) są spore: podstawa to żyzna, lekko kwaśna gleba o stałej, umiarkowanej wilgotności. Co więcej, magnolie korzenią się płytko, stąd są wrażliwe na mechaniczne uszkodzenie korzeni (np. podczas plewienia) oraz ich przemarzanie. Ściółkowanie korą sosnową pozwala zapobiec wszystkim tym problemom na raz.
.
7. Inne krzewy
Jak wspomniałem na początku, kora sosnowa to materiał bardzo uniwersalny, odpowiedni do aranżacji i ściółkowania większości roślin ogrodowych. Z wyjątkiem gatunków preferujących typowo zasadowy odczyn podłoża korę można stosować praktycznie wszędzie. Pod trzmieliną,
lilakiem (Syringa vulgaris),
żylistkiem (Deutzia x rosea),
kielichowcem (Calycanthus floridus),
fotergillą (Fothergilla major),
berberysem (Berberis thunbergii),
laurowiśnią (Prunus laurocerasus),
rajską jabłonką (Malus x purpurea),
bukszpanem (Buxus sempervirens),
figowcem (Ficus carica)
oraz mnóstwem innych krzewów, które można by wymieniać w nieskończoność.
.
8. Byliny i spółka
Drobna i średnia frakcja kory sosnowej świetnie nadają się do ściółkowania roślin o skromniejszych gabarytach, czyli krzewinek, gatunków jednorocznych, dwuletnich, bylin, w tym bulwiastych i cebulowych.
.
9. Nawierzchnia z kory
Kora sosnowa może być wykorzystywana również do wykładania ścieżek, placów zabaw, kącików wypoczynkowych i innych terenów o podobnym zastosowaniu. Nawierzchnia z kory jest przepuszczalna, tania i atrakcyjna wizualnie, dlatego nadaje się na aranżacje. Doskonale pasuje do ogrodów naturalistycznych, ekologicznych i rustykalnych.
.
Podsumowując
Kora sosnowa to materiał łatwo dostępny, ekologiczny, naturalny, atrakcyjny wizualnie oraz wyjątkowo uniwersalny, do tego idealny na aranżacje. Niemniej kora sosnowa oferowana przez różnych producentów i dystrybutorów może różnić się jakością, w zależności od pochodzenia, sposobu oraz długości kompostowania i przechowywania, obecności domieszek innych materiałów bądź zanieczyszczeń. Do sprawdzonych dystrybutorów z długoletnim doświadczeniem na rynku kory sosnowej, cieszących się zaufaniem setek klientów, należy firma Kor-Pak. O jej profesjonalizmie świadczy możliwość zasięgnięcia porady ekspertów odnośnie do doboru odpowiedniego rodzaju kory oraz otrzymania pomocy w oszacowaniu potrzebnej ilości tego materiału. Znaczenie ma również indywidualne podejście do klienta, w tym możliwość otrzymania personalizowanej oferty dotyczącej sposobu pakowania oraz transportu, a także darmowej wysyłki zamówionego materiału.
.
.
Post we współpracy z marką Kor-Pak
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024