Ogród bez kwiatów byłby smutny i nieciekawy. Powinny gościć nie tylko na rabatach, dlatego nieodzowne są kwitnące krzewy ozdobne. Jeśli sprytnie dobierzesz ich gatunki, będziesz mógł cieszyć się widokiem kolorowych płatków od wczesnej wiosny do jesieni.
Krzewy stanowią pośrednie piętro pomiędzy drzewami a roślinami zielnymi, dlatego żaden ogród nie może się bez nich obejść. Obok krzewów zimozielonych, o ozdobnych liściach, pędach czy owocach, ważną grupę stanowią kwitnące krzewy. Jeden taki okaz pod względem liczby kwiatów dorównuje rozległej rabacie pełnej bylin, roślin cebulowych i jednorocznych.
Za chwilę poznasz „złotą dziesiątkę” krzewów ozdobnych. Dzięki temu łatwiej Ci będzie dobrać odpowiednich kandydatów podczas planowania nasadzeń.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 17- letnia Córka:
.
Kwitnące krzewy – 10 najpiękniejszych
1 Forsycja
Jaskrawożółty kolor kwiatów forsycji (Forsythia) gwarantuje, że krzew będzie dobrze widoczny nawet z bardzo daleka na tle zieleni. Kwitnie przed rozwojem liści, zależnie od pogody w kwietniu lub w drugiej połowie marca. Dosłownie tonie w tysiącach żółtych lejkowatych kwiatów o słodkim zapachu. Najczęściej uprawianym gatunkiem jest forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia), mieszaniec forsycji zwisłej (Forsythia suspensa) oraz zielonej (Forsythia viridissima). Zależnie od odmiany forsycje osiągają 0,5-3 m wysokości i średnicy. Karłowe nadają się do uprawy w pojemnikach, silniej rosnące polecane są na żywopłoty, do sadzenia pojedynczo lub na krzewiastych rabatach. Te kwitnące krzewy są niezwykle łatwe w uprawie. Najlepiej czują się w słońcu, ale dobrze znoszą lekkie ocienienie. Są tolerancyjne względem odczynu podłoża i w pełni mrozoodporne. W starszym wieku niestraszna im przejściowa susza, choć generalnie służy im stała, umiarkowana wilgotność.
.
2 Lilak
Lilaki (Syringa) to krzewy samoobsługowe i bezproblemowe. Dobrze rosną w słońcu i półcieniu, są tolerancyjne względem warunków glebowych, w pełni mrozoodporne i dobrze znoszą suszę. Lilak pospolity (Syringa vulgaris), nazywany potocznie bzem, to popularny krzew parkowy, odpowiedni do ogrodów wiejskich, naturalistycznych i romantycznych. To właśnie nim w piosence Agnieszki Osieckiej w maju pachniała Saska Kępa. Stare, zdziczałe okazy osiągają do 5-7 m wysokości i mogą przybierać drzewiasty pokrój, ale poprzez okazjonalne cięcie można utrzymać je w ryzach i ograniczyć ich wymiary do 3-4 m. Lilak ma liście jak zielone serduszka. Zależnie od odmiany kwitnie we wszelkich odcieniach fioletu, różu i bieli, bywają dwubarwne lub pełne. Kwiatostany mogą mieć długość od 10 do ponad 25 cm, słyną z upojnego zapachu i pięknie wyglądają w wazonie.
Lilak Meyera (Syringa meyeri) jest drobniejszy (1-1,5 m wysokości i średnicy), ma zwarty, kulisty pokrój i drobniejsze, nieco mniej aromatyczne kwiatostany. Kwitnie odrobinę później, od drugiej połowy maja. Nadaje się na obwódki, niskie żywopłoty i do pojemników.
Lilak Josiki (Syringa josikaea) dorasta do 3-4 m, ma duże, eliptyczne liście i okazałe, luźne kwiatostany. Kwitnie dopiero w czerwcu.
.
3 Piwonia drzewiasta
Piwonia krzewiasta (Paeonia suffruticosa) to luźny, wolno rosnący krzew. Po latach osiąga 1-2 m wysokości. Kwitnie od końca kwietnia do początku czerwca. Jej olbrzymie kwiaty mają aż 20-30 cm średnicy. Ich płatki są białe, różowe, czerwone, fioletowe, pomarańczowe lub żółte, postrzępione, pomarszczone lub gładkie. Dekoracyjne są również złożone, głęboko powcinane liście. Piwonie krzewiaste to kwitnące krzewy wymagające słonecznego lub lekko ocienionego stanowiska, zacisznego i osłoniętego od wiatru oraz żyznej, bogatej w próchnicę gleby o odczynie od lekko kwaśnego po lekko zasadowy. Doskonale nadaje się do ogrodów orientalnych, ale tak naprawdę robi wrażenie wszędzie, niezależnie od stylu. Więcej o piwoniach krzewiastych przeczytasz w tym poście.
.
4 Różaneczniki i azalie
Krzewy z rodzaju Rhododendron umownie dzieli się na różaneczniki o zimozielonych skórzastych liściach i azalie, które zrzucają liście na zimę. Różaneczniki to kwitnące krzewy typowo cieniolubne, wymagają stale lekko wilgotnej, kwaśnej gleby. Azalie lubią miejsca słoneczne, lepiej od różaneczników znoszą chwilową suszę i są w pełni mrozoodporne. Odmiany azalii pochodzące od azalii pontyjskiej pachną wręcz oszałamiająco! Zależnie od odmiany, różaneczniki i azalie osiągają od 30 cm do ponad 5 m wysokości, kwitną od wczesnej wiosny do połowy lata. Ich kwiaty wyrastają po kilka na szczytach pędów, mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone, żółte i pomarańczowe, często cieniowane lub cętkowane.
.
5 Kalina
Poszczególne gatunki kalin (Viburnum) różnią się między sobą jak ogień i woda. Kalina koralowa (Viburnum opulus) dorasta do 4-5 m, ma charakterystyczne trójklapowe liście. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Forma botaniczna tworzy płaskie baldachogrona z dużymi kwiatami płonnymi przy brzegach i drobnymi kwiatami płodnymi w centrum.
Jesienią zawiązuje czerwone kuliste owoce, które utrzymują się na pędach do wiosny.
Popularna odmiana ‘Roseum’ ma białe kuliste kwiatostany złożone wyłącznie z kwiatów płonnych, ale nie rodzi owoców.
Kalina angielska (Viburnum × carlcephalum) rośnie powoli, docelowo do ok. 3 m. Ma liście i duże, białe, kuliste kwiatostany o silnym, pięknym zapachu. Kwitnie w maju.
Kalina wonna (Viburnum farreri) i kalina bodnantska (Viburnum × bodnantense) to kwitnące krzewy zachwycające na przedwiośniu, czasem już od stycznia, nawet do kwietnia. Jasnoróżowe kwiatostany pachną przyjemnie i intensywnie.
Kalina japońska (Viburnum plicatum) ma pagodowo ułożone pędy i kwiaty podobne do dzikiej formy kaliny koralowej. Jesienią wspaniale przebarwia się na płomienne odcienie.
Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum) jest zimozielona i lubi cień… Można by tak wymieniać bardzo długo, bo jest ponad 150 gatunków kalin, z których wiele nadaje się do uprawy w ogrodzie.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
6 Tawuła
Gatunki i odmiany tawuł (Spiraea) są zadziwiająco różnorodne. Tawuła wczesna (Spiraea arguta), tawuła szara (Spireaea x cinerea) ‘Grefsheim’ i tawuła van Houtte’a (Spiraea x vanhouttei) zakwitają kolejno od kwietnia do maja, na śnieżnobiało. Dorastają do 1-3 m, świetnie nadają się na żywopłoty.
Tawuła japońska (Spiraea japonica) dopiero w czerwcu i lipcu tworzy baldachy różowych, fioletowych lub białych kwiatów, czasem powtarza kwitnienie do jesieni. Kwiaty pojawiają się od czerwca nawet do października. Osiąga tylko 0,5-1 m wysokości, jej odmiany szczycą się barwnym ulistnieniem.
Latem zakwita również tawuła wierzbolistna (Spiraea salicifolia), o wysokości do ok. 2 m i długich różowych kwiatostanach.
.
7 Krzewuszka
Jeśli chcesz mieć w ogrodzie pięknie kwitnące krzewy, postaw na krzewuszkę cudowną (Weigela florida), która posiada bogaty wybór rozmaitych odmian. Od wysokich, o malowniczym, rozłożystym pokroju i łukowato przewieszających się gałęziach i 3 m wysokości po karłowe, dorastające do 0,6-1,5 m. Kwitnie obficie od połowy maja do końca czerwca, często powtarza kwitnienie w skromniejszej wersji do września. Jej dzwonkowate kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone lub żółte, często zmieniają kolor w trakcie kwitnienia. Wiele odmian ma barwne liście: bordowe, żółte lub z jasnym marginesem. Krzewuszka jest tolerancyjna w uprawie, ale preferuje bogate w próchnicę, przepuszczalne, ale dość wilgotne gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach, ale znosi półcień. Jest mrozoodporna, omijają ją choroby i szkodniki.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
8 Róża
Róże (Rosa) to królowe kwiatów. Jej odmiany dzieli się na kilka grup. Róże krzaczaste (inaczej parkowe) dorastają do 2-3 m. Są mało wymagające, nie boją się mrozu i rzadko chorują.
Róże rabatowe (inaczej wielokwiatowe) mają gęsty, zwarty i silnie rozkrzewiony pokrój, dorastają do ok. 1 m. Rozwijają gęste baldachy pięknie pachnących kwiatów zebranych nawet po kilkadziesiąt sztuk na jednym pędzie. Kwitną nieprzerwanie od czerwca do późnej jesieni. Te zachwycające kwitnące krzewy są równie niekłopotliwe jak róże krzaczaste i okrywowe.
Róże okrywowe mają 20-50 cm wysokości i kilka metrów średnicy, ich pędy ścielą się nisko przy ziemi. Kwitną obficie od czerwca aż do przymrozków. Są tolerancyjne, mrozoodporne i rzadko chorują. Doskonale nadają się do zadarniania skarp i skwerów.
Róże miniaturowe mają zaledwie 20-30 cm wysokości, zwarty pokrój i mnóstwo drobnych kwiatów.
Róże wielkokwiatowe tworzą na każdej łodydze tylko jeden lub najwyżej 2-3 duże, eleganckie kwiaty. Są idealne na kwiat cięty. Mają wysokie wymagania względem zasobności podłoży, dość często przemarzają, są podatne na choroby i szkodniki.
Róże botaniczne – tak naprawdę to nie grupa odmian, ale zbiorowa kategoria dla odmian pochodzących bezpośrednio od dzikich gatunków róż, m.in. dzikiej (Rosa canina) i pomarszczonej (Rosa rugosa).
Róże pienne to po prostu różne odmiany róż szczepione na pniu.
Róże pnące… o nich przeczytasz w poście pt. Rośliny pnące – 10 najpiękniejszych.
.
9 Hortensje
Chyba nikomu nie trzeba ich przedstawiać. Kwitną do późnej jesieni, a ich kwiatostany zdobią ogród także zimą, po zaschnięciu. Hortensja krzewiasta, inaczej drzewiasta lub drzewkowata (Hydrangea arborescens), dorasta do ok. 1,5 m. Od czerwca tworzy kuliste kwiatostany średnicy do 20-30 cm. Najczęściej są białe (np. u ‘Annabelle’), czasami różowe (‘Pink Annabelle’).
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) zwykle osiąga 1,5-2,5 m wysokości, ale istnieją odmiany karłowe o wysokości 60-80 cm. Imponujące, stożkowate wiechy jej kwiatów miewają długość nawet 30 cm. Kwiatostany zmieniają kolor w trakcie kwitnienia. Mogą być zielonkawe, białe, kremowe, różowe lub czerwone.
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) osiąga 0,8-1,2 m wysokości. Od czerwca rozwija półkuliste, spłaszczone kwiatostany, zmieniające kolor zależnie od odczynu gleby: od niebieskiego, gdy rosną w silnie kwaśnym podłożu (pH 4,0-5,0), przez fiolet, aż po róż (podłoże o odczynie delikatnie kwaśnym, pH>6,0).
Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) tak jak hortensja ogrodowa zmienia barwę kwiatów zależnie od odczynu gleby. Dorasta do 1-1,5 m. Jej liście są eliptyczne i ostro piłkowane. Kwiatostany są zbudowane z 2 rodzajów kwiatów: w centrum znajdują się drobne, niebieskie lub fioletowe kwiaty płodne, a przy brzegach większe, błękitne lub różowe kwiaty płonne.
Hortensje preferują półcień i kwaśne, stale lekko wilgotne gleby. Jedynie hortensja bukietowa dobrze czuje się w słońcu, pod warunkiem że ma zapewnione regularne dostawy wody.
.
10 Magnolia
Wiele odmian magnolii (Magnolia) rośnie w formie dużych, luźnych krzewów o wysokości 3-4 m. Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) o kwiatach jak białe gwiazdki zakwita już pod koniec marca, w kwietniu i maju dołączają do niej mieszańcowe odmiany magnolii pośredniej (Magnolia × soulangeana), rozłożystego krzewu wysokości 3-4 m. Większość z nich powtarza kwitnienie późnym latem. W maju i czerwcu swoje ciemnoróżowe kielichy rozwija magnolia purpurowa (Magnolia liliflora), która również powtarza kwitnienie.
Magnolie wymagają zacisznego stanowiska, najlepiej lekko ocienionego, oraz stale lekko wilgotnej, żyznej gleby.
.
Podsumowując
Kwitnące krzewy do ogrodu różnią się wysokością, pokrojem, barwą kwiatów i liści oraz mnóstwem innych cech, a także wymaganiami. W związku z tym na pewno nie zabraknie wśród nich kandydata do Twojego ogrodu.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
Kilku krzewów brakuje. Nie wyobrażam sobie ogrodu, w którym nie kwitnie budleja.
wisteria i Milim to cudowne krzewy ozdoba ogrodu.Przepiekne i łatwe w hodowli