Mrówki w ogrodzie: przyjaciele czy wrogowie? A jeśli intruzi, to jak się ich pozbyć?

Mrówki 1

Jedna mróweczka to nie problem. Niestety, nigdy nie bywa sama. Mrowie maleńkich owadów potrafi wyrządzić w ogrodzie spore szkody. Na szczęście jest prosty sposób na to, by skutecznie się ich pozbyć.

Mrówki są pod wieloma względami pożyteczne, z drugiej strony bywają prawdziwym utrapieniem. Okazuje się, że to, co w naturalnym ekosystemie jest zaletą, w ogrodzie i na balkonie może zmienić się w wadę.

.

Mrówki

(+) „Sprzątają” ekosystem, zjadając martwe szczątki roślin i zwierząt oraz inne resztki organiczne.

(-) Smakuje im także „ludzkie” jedzenie. Mrówki buszujące w cieście czy kanapkach to nic przyjemnego. Lubią też podgryzać dojrzewające truskawki, spadające na ziemię jabłka, gruszki, brzoskwinie i inne owoce, a także pąki i płatki kwiatów oraz wierzchołki pędów.

(+) Polują na larwy szkodników czyhających na ogrodowe plony i rośliny ozdobne. Ofiarą mrówek padają m.in. gąsienice, pędraki, drutowce, opuchlaki i młode ślimaki.

(-) Dosłownie hodują mszyce. Mrówki uwielbiają spijać słodką spadź wydzielaną przez mszyce. Aby cieszyć się nią do woli, chronią kolonie tych pluskwiaków przed biedronkami i innymi drapieżnymi owadami, a nawet przenoszą mszyce na inne rośliny, zakładając w ten sposób nowe „hodowle”.

(+) Drążą podziemne korytarze, przy okazji spulchniając i napowietrzając glebę. 

(-) Gdy sieć podziemnych korytarzy nadmiernie się rozrośnie, może dojść do przesuszenia podłoża. Jeśli mrówki założą mrowisko w obrębie systemu korzeniowego rośliny, potrafią osłabić i zniszczyć bylinę, duży krzew lub młode drzewko.

(+) Obserwacja mrowiska to fascynujące zajęcie. Funkcjonuje jak tętniąca życiem, doskonale zorganizowana metropolia.

(-) Duże, eleganckie kopce są domeną leśnych mrówek, z mrówką rudnicą na czele. Ogrodowe mrówki, takie jak hurtnica czarna, drążą swoje mrowiska niemal w całości pod ziemią, za to przy okazji dewastują trawnik licznymi kopczykami piasku służącymi jako wejścia i wywietrzniki ich metropolii. 

(-) Mrówki lubią zakładać mrowiska w meblach ogrodowych z drewna i pluszu, niszcząc w ten sposób użyteczne sprzęty. Zaciekle bronią swego domu, boleśnie kąsając i wstrzykując piekący jad – wie to każdy, komu zdarzyło się usiąść na mrowisku.

(+) Mrówki roznoszą nasiona roślin, przyczyniając się do rozsiewania niektórych ogrodowych rarytasów, takich jak cyklamen europejski.

(-) Roznoszą nasiona chwastów, takich jak glistnik jaskółcze ziele. Ponadto „uprzątają” z grządek świeżo wysiane nasiona roślin uprawnych i przenoszą do mrowiska jako pokarm.

.

Niezależnie od wszystkiego w niektórych miejscach mrówki są niemile widziane. Taras, kącik wypoczynkowy, altana, składzik na narzędzia, spiżarnia, korzenie ulubionych krzewów – tutaj mrowie współlokatorów nie ma racji bytu.

.

Zapobiegaj, zanim jest za późno

Jeśli mrówki jeszcze się nie pojawiły, możesz spróbować zapobiec ich przyszłym wizytom, sadząc odpowiednie rośliny. Lawenda zawiera olejki eteryczne (linalol, octan linalilu i cineol) nieznośne dla mrówek i dlatego właśnie mam jej dużo w swoim ogrodzie.

Mrówki 2

Warto ją sadzić w towarzystwie róż, na których mrówki często „hodują” mszyce. Podobne właściwości odstraszające mają również inne aromatyczne zioła, m.in. rozmaryn, tymianek i majeranek skutecznie zniechęcają je do zakładania gniazd w pobliżu. Mrówki nie lubią także woni liści i łodyg wrotyczu, nagietka oraz pomidorów.

Niestety, gdy mrówki już się osiedliły, jest już za późno na środki zaradcze. Na szczęście da się je łatwo „wymeldować”.

.

Prosty sposób, by pozbyć się mrówek

Gdy kolonia mikrych, za to niebywale licznych i problematycznych współlokatorów bez zaproszenia osiedli się na Twoim terenie (tak jak u mnie w okolicy tarasu i budynku), pora sięgnąć po konkretne argumenty. W przeciwnym razie mrówki zaczną się mnożyć w zawrotnym tempie. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest proszek zwalczający mrówki – do najskuteczniejszych należy proszek na mrówki BROS.

Mrówki 4

Składa się z przynęty pokarmowej bardzo atrakcyjnej dla mrówek, z niewielką domieszką substancji owadobójczych: permetryny (0,5%) oraz geraniolu (0,001%). Co ważne, obie substancje nie niszczą nawierzchni, dzięki temu proszek na mrówki można bez obaw stosować na tarasach, podjazdach, ścieżkach i w altanach, a nawet w pomieszczeniach.

.

Warto wiedzieć

Na świecie istnieje co najmniej kilkanaście tysięcy gatunków mrówek, z czego ponad sto występuje w Polsce. Tworzą zorganizowane społeczności funkcjonujące jak jeden organizm. Kolonię zamieszkuje jedna królowa lub kilka płodnych samic, a ponadto setki tysięcy robotnic, które opiekują się larwami, zdobywają pokarm, porządkują i rozbudowują gniazdo. Samce, czyli trutnie, mają co robić tylko w okresie godów i zwykle giną wkrótce potem.

.

Jak działa proszek na mrówki?

Można go stosować na dwa sposoby:

  • Rozsyp ok. 10 g proszku na ścieżkach wędrówek mrówek (u mnie przy budynku) lub bezpośrednio na mrowisko. Mrówki robotnice skrzętnie zbierają smakowitą przynętę i zanoszą ją do gniazda, gdzie częstują królową i współlokatorki zatrutymi smakołykami. W efekcie mrówki wraz z królową giną po upływie mniej więcej 24 h od zastosowania preparatu. Proszek najlepiej rozsypać rano lub wieczorem w bezwietrzny, bezdeszczowy dzień. W przeciwnym razie preparat może zostać zwiany lub spłukany przez deszcz, a wtedy aplikację trzeba powtórzyć.

Mrówki 5

Mrówki 6

  • Rozpuść 100 g proszku w 2,5 l wody i po dokładnym wymieszaniu polej uzyskanym roztworem mrowisko. Do likwidacji jednego gniazda wystarczy ok. 0,5 l roztworu. Ta bezpośrednia metoda jest polecana do szybkiego miejscowego zwalczania mrówczych kolonii na tarasach, ścieżkach i podjazdach.

.

Proszek na mrówki jest dostępny w opakowaniach różnej wielkości. Jeśli masz duży ogród i jeszcze większy problem z inwazją mrówek, warto zainwestować w opakowanie zawierające 1 kg preparatu, wystarczające na aż na około 100 gniazd.

Mrówki 7

Jest wyposażone w wygodną rączkę ułatwiającą aplikację oraz nakrętkę z dozownikiem o dwóch rozmiarach oczek, umożliwiającą aplikację proszku bez bezpośredniego kontaktu z preparatem.

Mrówki 8

Gdy mrówki dopiero zaczęły wkraczać na Twój teren i mrowisk jest (na razie) niewiele, wystarczy opakowanie o pojemności 100 g, czyli saszetka ze szczelnym strunowym zamknięciem. Taka ilość wystarczy do zlikwidowania nawet 10 gniazd. Pośrednim rozwiązaniem jest opakowanie o pojemności 500 g.

.

Podsumowując

Tam, gdzie to możliwe, możesz spróbować tworzyć roślinne bariery dla mrówek, sadząc aromatyczne zioła lub lawendę.

Mrówki 3

Jednak gdy kolonia już zdążyła zadomowić się na Twoim terenie, sięgnij po oręż, najlepiej tak skuteczną jak proszek na mrówki.

.

.

Post we współpracy z marką Bros

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *