Ogród za grosze: zbiór nasion

Ogród za grosze 1a

Jesienią kwiaty zmieniają się w owoce i nasiona, często bardzo atrakcyjne. Zbiór nasion to sposób, by mieć ogród za grosze. Z siewu można wyhodować byliny, kwiaty jednoroczne, a nawet niektóre krzewy i drzewa! 

W naturze rośliny wyrastają z nasion, po kilku miesiącach (lub wielu latach) zakwitają, wydają owoce. Ze znajdujących się w nich nasion wyrastają nowe rośliny i cykl się zamyka.

W ogrodzie sprawy mają się zgoła inaczej. W szkółkach rośliny rozmnaża się głównie wegetatywnie: z sadzonek, przez podział lub szczepienie. Dlaczego? Powodów jest wiele. Rośliny uzyskane z siewu często nie powtarzają cech danej odmiany, ponadto siewki krzewów oraz drzew kwitną i owocują o całe lata później niż uzyskane z sadzonek. A jednak są sytuacje, gdy zbiór nasion się opłaca i dzięki niemu można mieć ogród za grosze.

.

Zbiór nasion – kiedy się opłaca?

Zbiór nasion ma sens przede wszystkim w przypadku:

Ogród za grosze 2

aksamitka, 

Ogród za grosze 3

słonecznik,

Ogród za grosze 4

nasturcja, 

Ogród za grosze 5

kosmos,

Ogród za grosze 6

cynia.

Ogród za grosze 7

.

Ogród za grosze 8

stokrotek,

Ogród za grosze 9

malw,

Ogród za grosze 10

bratków,

Ogród za grosze 11

naparstnic.

Ogród za grosze 12

.

  • niektórych bylin, zwłaszcza krótkowiecznych. Są to m.in. 

orlik,

Ogród za grosze 13

ostróżka,

Ogród za grosze 14

jeżówka,

Ogród za grosze 15

rudbekia,

Ogród za grosze 16

łubin,

Ogród za grosze 17

przegorzan,

Ogród za grosze 18

mikołajek,

Ogród za grosze 19

liatra.

Ogród za grosze 20

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:

.

Uwaga: jak już wspomniałem, odmiany rozmnażane z samodzielnie zebranych nasion mogą nie powtórzyć cech swoich rodziców. Oznacza to, że aby mieć pewność co do przyszłego wyglądu konkretnej odmiany jeżówki, trzeba kupić roślinę w szkółce bądź uzyskać nasiona wyprodukowane przez profesjonalnych hodowców, a potem ewentualnie rozmnożyć przez podział kępy. Potomstwo wyrosłe z nasion tej samej ogrodowej rośliny zwykle różni się od siebie wyglądem, który może Cię pozytywnie zaskoczyć.

Ogród za grosze 21

Z drugiej strony, szanse, że z nasion takiej funkii wyrosną rośliny o identycznych liściach, są nikłe.

Ogród za grosze 22

Ogród za grosze 23

.

Warto wiedzieć

Nie warto zbierać nasion tzw. odmian heterozyjnych, oznaczanych symbolem F1. Hodowcy uzyskują je, wykorzystując efekt bujności mieszańców: krzyżują ze sobą dwie skrajnie różne formy danej rośliny. Z mieszańcowych nasion uzyskują potomstwo o wspaniałych kwiatach lub innych wybitnych zaletach. Niestety, szczególnie korzystne cechy zanikają w drugim pokoleniu. Jeśli chcesz przez kolejny sezon uprawiać tę samą odmianę typu F1, ponownie kup jej nasiona od sprawdzonego producenta.

.

Jeśli marzy Ci się ogród za grosze, możesz zdecydować się również na zbiór nasion dzikich kwiatów. Chabry, 

Ogród za grosze 24

maki 

Ogród za grosze 25

czy kąkole

Ogród za grosze 26

w ogrodzie będą wyglądać równie pięknie jak na polu lub łące.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Ogród za grosze 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Zbiór nasion w praktyce

Zbiór nasion to jeden ze sposobów, by mieć ogród za grosze, pod warunkiem że wiesz, co zbierasz. Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowałem przegląd zdjęć nasion popularnych roślin ogrodowych. Nawiasem mówiąc, owoce, nasiona i owocostany bywają zaskakująco dekoracyjne.

Orlik,

Ogród za grosze 27

nagietek,

Ogród za grosze 28

Ogród za grosze 29

mikołajek,

Ogród za grosze 30

rudbekia,

Ogród za grosze 31

Ogród za grosze 32

przegorzan,

Ogród za grosze 33

Ogród za grosze 34

liatra,

Ogród za grosze 35

mak, 

Ogród za grosze 36

naparstnica,

Ogród za grosze 37

piwonia,

Ogród za grosze 38

Ogród za grosze 39

powojnik.

Ogród za grosze 40

.

Zbiór nasion „z natury” bywa ryzykowny! Po pierwsze, nie wolno zbierać nasion dziko rosnących roślin objętych ochroną gatunkową ani rosnących na terenie parków narodowych czy rezerwatów. Po drugie, z nieznanych nasion może wyrosnąć chwast lub, co gorsza, ekspansywna roślina inwazyjna, taka jak rdestowiec. 

Ogród za grosze 41

Ogród za grosze 42

.

Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?

Ogród za grosze 101

.

Kiedy zbierać nasiona?

Aby mieć ogród za grosze, trzeba przeprowadzić zbiór nasion w odpowiednim terminie i fazie dojrzałości. Nasiona muszą być dojrzałe, ale nie można zbyt długo zwlekać z ich zbiorem: inaczej same się osypią i dojdzie do samosiewu. 

Ogród za grosze 43

Zwykle im wcześniej kwitnie dana roślina, tym wcześniej dojrzewają jej nasiona. Latem zbiera się nasiona wiosennych kwiatów, takich jak bratki, niezapominajki i pierwiosnki. Nasiona letnich bylin, na przykład jeżówek i przegorzanów, dojrzewają dopiero późną jesienią. 

Ogród za grosze 44

W przypadku krzewów o mięsistych owocach, m.in. dzikiej róży, trzeba poczekać ze zbiorem nawet do wiosny. 

Ogród za grosze 45

Owoce suche, takie jak mieszki orlików, torebki maku, strąki grochu czy rozłupnie kopru, w miarę dojrzewania nasion twardnieją i zmieniają kolor.

Ogród za grosze 46

Ogród za grosze 47

Ogród za grosze 48

Termin siewu zależy od danego gatunku rośliny i bywa bardzo różny. Na przykład nasiona sasanki trzeba wysiać jak najszybciej po zbiorze.

Ogród za grosze 49

Z kolei duże nasiona, na przykład cisa, można w odpowiednich warunkach przechowywać przez rok lub dłużej.

Ogród za grosze 50

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Ogród za grosze 102

.

Podsumowując

Zbiór nasion może być sposobem, by uzyskać ogród za grosze. Z drugiej strony, potrzeba do tego nieco wiedzy i cierpliwości. Jeśli chcesz mieć pewność, że z konkretnych nasion wyrośnie roślina o ściśle określonych cechach, kup nasiona u sprawdzonego producenta. Ale jeśli lubisz niespodzianki, możesz zebrać nasiona roślin z własnego ogrodu i sprawdzić, co z nich wyrośnie.

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *