Drewno to element dekoracyjny i nadający eleganckiego charakteru. Także w ogrodzie, w którym drewniane elementy idealnie komponują się z otaczającą je zielenią. Aby jednak tak się stało, a drewno służyło długie lata, należy o nie odpowiednio zadbać. Najlepiej zrobić to gruntownie przed rozpoczęciem użytkowania, a później okresowo tylko to utrwalać. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest olejowanie drewna, które powinno przypaść do gustu szczególnie tym, który nie lubią błyszczących powierzchni i nienaturalnego wyglądu drewnianych elementów.
Olejowanie drewna to nic innego jak nasączanie go, najczęściej naturalnymi, roślinnymi olejami. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, tym samym zabezpieczając je i uodporniając na czynniki zewnętrzne. Na powierzchni tworzy delikatny, matowy wygląd, zachowując jednocześnie strukturę i charakter naturalnego drewna. Większość dostępnych preparatów (bezbarwnych) nie zmienia w sposób znaczący koloru drewna, jednak wraz z upływem czasu, elementy poddawane olejowaniu ciemnieją, a ich powierzchnia pozostaje matowa i delikatna w dotyku. Inaczej jest w przypadku olei kolorystycznych, w których olej głęboko wysyca drewno, a pigmenty nadają mu kolor.
Idealnym okresem na wykonanie olejowanie drewna w ogrodzie jest wczesna jesień, co pozwala na zabezpieczenie go zanim rozpoczną się jesienno – zimowe opady i częste wahania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zabieg ten powinien być powtarzany przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwukrotnie, co daje gwarancję długiej trwałości elementów drewnianych.
.
Jak prawidłowo wykonać olejowanie drewna w ogrodzie?
Olejowanie nie jest procesem skomplikowanym, nie wymaga zastosowania żadnego specjalistycznego sprzętu i bez trudu można je wykonać we własnym zakresie. Mimo to warto jednak poznać kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że wszystko będzie wykonane poprawnie, a drewno uzyska długą i dobrą ochronę. Poniżej kilka podpowiedzi, na co warto zwrócić uwagę przy olejowaniu drewna.
-
Pierwszy krok to właściwe przygotowanie powierzchni. W przypadku surowego drewna, które będzie zabezpieczane po raz pierwszy, warto pamiętać o tym, aby było wyszlifowane, suche i czyste. Dzięki temu produkty będą mogły głęboko w nie wniknąć i skuteczniej je chronić. Uwaga: żaden produkt nie wniknie w drewno wilgotne.
-
Surowe drewno zawsze najpierw należy zabezpieczyć przed tzw. biokorozją (grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie). W tym celu można zastosować Altax Impregnat gruntujący do drewna. Nie zmienia on koloru powierzchni, nie tworzy powłoki i może być stosowany pod wszystkie inne produkty np. lakiery, lakierobejce, impregnaty i oleje. Co ważne, do skutecznego zabezpieczenia drewna wystarczy jedna warstwa impregnatu gruntującego.
- Przechodząc do olejowania, zanim rozpoczniesz aplikować olej, pamięt o dokładnym wymieszaniu produktu. Czynność tę powinieneś powtarzać także co kilka minut już w trakcie olejowania, ponieważ pigmenty mogą osiadać na dnie, a kolor będzie się przez to nierównomiernie rozkładać. Olej nakładaj w taki sposób, aby maksymalnie nasączyć drewniane powierzchnie. W tym celu wcieraj produkt wzdłuż słojów drewna za pomocą szmatki lub pędzla. Małe porcje produktu dokładaj tak długo, aż drewno przestanie je wchłaniać (możesz to poznać po pojawianiu się smug), a nadmiar zbierz z powierzchni czystą szmatką. Uwaga: bardzo ważne jest, aby nie stworzyć powłoki za pomocą oleju. Po wyschnięciu preparatu, olejowane drewno możesz wypolerować wilgotną od oleju szmatką.
Kilka innych, praktycznych wskazówek dotyczących olejowania:
-
Na raz zaolejowane drewno można nakładać już tylko olej, ponieważ ma on bardzo silne właściwości odpychające. Nałożenie innego produktu na taką powierzchnię będzie skutkować łuszczeniem się i pękaniem powłoki.
-
Olej szczególnie polecany jest do zabezpieczania tarasów. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że odnawianie nie wiąże się z koniecznością szlifowania, co przy tak dużej powierzchni wymagałoby poświęcenia dużej ilości czasu i pracy.
-
Olej rekomendowany jest w szczególności do zabezpieczania drewna egzotycznego i twardego drewna krajowego. Podkreśla naturalne piękno i rysunek drewna. Olej do drewna marki Altax zawiera olej tungowy – najtrwalszy olej naturalny na świecie, który dodatkowo wzmacnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (deszczem, śniegiem, mrozem, promieniowaniem UV). Chroni drewno przed nadmiernym rozsychaniem i pękaniem, nie łuszczy się i nie pęka.
Korzyści wynikające z olejowania drewna w ogrodzie:
-
Drewno cały czas wygląda naturalnie.
-
Proces olejowania jest stosunkowo niedrogi i łatwy do samodzielnego wykonania.
-
Olej wnika głęboko w strukturę drewnianych elementów, poprzez co gruntownie je zabezpiecza, nie tworząc jednocześnie powłoki na ich zewnętrznej powierzchni.
-
Jednocześnie drewno pozostaje odpowiednio nawilżone, a zatem nie rozsycha się i nie pęka.
-
Naolejone drewno wykazuje skłonności do tzw. samoregeneracji, co oznacza, że jeśli na drewnianej powierzchni powstanie rysa, napęczniałe drewno zasklepi się samo i ślad po uszkodzeniu staje się niemal niewidoczny.
Jak więc widzisz, olejowanie drewna w ogrodzie to bardzo prosty, a jednocześnie ważny i skuteczny zabieg. Bez wątpienia, jeśli jest poprawnie wykonany, będzie chronił zaolejowane powierzchnie drewniane, a jeśli będziesz o nie dalej systematycznie dbać, przetrwają w dobrym stanie długie lata i będą cieszyć Twoje oczy pięknym wyglądem naturalnego drewna. Idealnie będą komponować się z resztą ogrodu lub tarasu, tworząc ciekawą przestrzeń i przyjemny w odbiorze wygląd całości.
Post we współpracy z Marką Altax
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
czy mozna uzywac oleju, jesli juz drewno zostalo pomalowane lakierobejca?
Właśnie na wiosnę czeka mnie to zadanie. Się zastanawialiśmy czym pokryć nasz taras. Nie chciałam niczym co mi zmieni bardzo kolor i stworzy taką powłokę, która po jakimś czasie będzie się odklejać i przyczepiać do stóp. Nie wiedziałam, że olejowanie też jest polecane na deskę tarasową. Dzięki za pomocny wpis 🙂