Ścieżki są niezastąpione, nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych. Liczy się nie tylko pomysł na ścieżkę w ogrodzie, ale i wykonanie: odpowiedni dobór materiałów zmieni dróżkę w oryginalną dekorację.
Jak już wspomniałem w pierwszej części postu pt. Pomysł na ścieżkę w ogrodzie, dobór materiałów na ścieżkę zależy od stylu Twojego ogrodu, planowanej częstotliwości i sposobu użytkowania. Poszczególne materiały różnią się wyglądem, trwałością, stabilnością i możliwością zastosowania. Utwardzone nawierzchnie z kostki brukowej betonowej lub granitowej, kamiennych płyt albo cegły klinkierowej to inwestycja na lata. Z drugiej strony, naturalistyczny wygląd drewna lub żwiru ma swój niepowtarzalny urok. Warto zdać sobie sprawę, że oprócz jednolitych nawierzchni ścieżek, wykonanych z tylko jednego rodzaju materiału, istnieją nawierzchnie kombinowane. Jakie? Wybór jest nieograniczony, bo liczba sposobów zestawiania ze sobą różnych materiałów adekwatnych do budowy ścieżki jest nieskończona. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych przykładów mieszanych nawierzchni ścieżek, którymi miałem okazję przechadzać się w ogrodach odwiedzonych przez Busa.
.
Warto wiedzieć
Przepuszczalna czy nie? Odpowiedź na to pytanie ma zasadnicze znaczenie w przypadku nawierzchni w ogrodzie, czyli ścieżek, podjazdów, placyków itp. Nieprzepuszczalne nawierzchnie, takie jak beton, asfalt oraz wszelkie kostki i płyty łączone wodoszczelnym spoiwem na bazie cementu, dominują w miastach. Są trwałe, twarde i wygodne w użytkowaniu, ale zgodnie z nazwą nie przepuszczają wody. W efekcie po deszczu powstają na nich kałuże, poza tym deszczówka, zamiast wsiąkać w grunt, spływa bezużytecznie do kanalizacji.
Ekologiczne nawierzchnie przepuszczalne umożliwiają przenikanie wody do gruntu. Dzięki temu deszczówka zasila wody gruntowe, a woda parująca z wilgotnej gleby przyjemnie ochładza mikroklimat ogrodu. Należą do nich m.in. nawierzchnie sypkie, ze żwiru, grysu, tłucznia czy otoczaków, geokraty obsiane trawą lub wypełnione sypkim materiałem, a także wszelkie kostki, cegły lub płyty ułożone na podsypce z piasku i spoinowane kruszywem albo fugami żywicznymi.
.
Pomysł na ścieżkę w ogrodzie z mieszanych materiałów
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
- Kamień wśród kamyczków
Sypkie nawierzchnie ze żwiru, grysu czy tłucznia są przepuszczalne, ale dość niestabilne. Aby wyeliminować ten problem, można wyłożyć wśród drobnych kamyków większe kamienne lub betonowe płyty. Zasada jest ta sama, co w przypadku kamieni wśród trawy z pierwszej części tego postu: dla Twojej wygody odległość pomiędzy poszczególnymi elementami tego typu ścieżki powinna odpowiadać przeciętnej długości kroku, czyli 50-60 cm. Podłużne bloki jasnego betonu wśród szarego tłucznia idealnie komponują się z nowoczesnym stylem tego ogrodu.
Liście odlane z betonu ułożone wśród otoczaków pasują do ogrodów rustykalnych, naturalistycznych i romantycznych.
Naturalne kamienne płyty pośród otoczaków wyglądają wspaniale w ogrodach naturalistycznych i orientalnych.
.
- Drewno i kamień
Drewno jest materiałem stosunkowo nietrwałym, w porównaniu z kamieniem czy betonem. Niemniej grube plastry wycięte z pnia dębu, ułożone na przepuszczalnym podłożu wśród grysu lub żwiru, powinny przetrwać w dobrym stanie przez kilkadziesiąt lat. Możesz dociąć poszczególne elementy i ułożyć je ciasno jak puzzle. W takiej wersji kojarzą mi się z alejkami przy wiejskiej rezydencji sprzed lat, a Tobie?
Nieco mniejsze dębowe plastry ułożone luźno wśród białego grysu i obramowane krawężnikiem z drewnianych belek wyglądają swojsko i naturalnie.
Z kolei podłużne, identycznej wielkości drewniane belki wyłożone w równych odstępach pośród tłucznia to dobry pomysł na ścieżkę w nowoczesnym ogrodzie. Pamiętaj, że drewno narażone na zmienne warunki atmosferyczne musi zastać uprzednio zaimpregnowane!
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Kamienna mozaika
Kolejny pomysł na ścieżkę w ogrodzie? Proszę bardzo! Kamienne płyty i kostki różnej wielkości, kształtu i rodzaju, ułożone ciasno jeden przy drugim, wyglądają oryginalnie i intrygująco. Masywne bloki granitu możesz układać ciasno, „na wcisk”, bez żadnego spoiwa. Będą świetnie przepuszczać wodę, a w szczelinach może coś wykiełkować.
Granitowe kostki i betonowe płyty chodnikowe ułożone na piaskowej podsypce i spoinowane kruszywem również utworzą przepuszczalną, ekologiczną nawierzchnię.
.
- Zielone fugi
To wariacja na temat kamiennej mozaiki, tyle że do kamienia i betonu dołączają rośliny. Plamy zieleni lub kolorowych kwiatów ożywiają wygląd nawierzchni i podkreślają jej ekologiczny styl. Pamiętaj, że zielone fugi i wysepki sprawdzają się tylko w przypadku nawierzchni przepuszczających wodę! Między kostką brukową łączoną cementową zaprawą mają szansę wyrosnąć najwyżej mizerne chwasty – i to dopiero, gdy spoiwo nieco popęka i skruszeje. Kamienne lub betonowe kostki, płyty i cegły można ułożyć w większych odstępach, bez zaprawy, a szczeliny między nimi wypełnić niskimi roślinami okrywowymi. W tej roli sprawdzą się m.in. rojniki, niskie rozchodniki, karmnik ościsty, stokrotka, rumiany polny i rzymski, tojeść rozesłana, acena drobnolistna, różne gatunki macierzanek i fiołków, zawciąg nadmorski, goździk siny, dzwonki dalmacki, karpacki i Poszarskiego, dębik ośmiopłatkowy, płomyk szydlasty, żagwin ogrodowy, smagliczka skalna, rogownica kutnerowata i inne niskie byliny o poduchowatym lub płożącym pokroju. Nie musisz ograniczać się do jednego gatunku. Pamiętaj, by nie przesadzać z liczbą kwitnących wysp w nawierzchni i szerokością zielonych fug, inaczej w czasie przechadzek ścieżką zaczniesz wydeptywać rośliny.
.
.
- Drewniane podesty
To nieoczywisty i bardzo efektowny pomysł na ścieżkę w ogrodzie. Drewniane podesty ułożone na ceglanych lub kamiennych bloczkach są chronione przed zamakaniem od spodu, a tym samym trwalsze niż „naziemne”. Taka trasa wiodąca wśród kęp traw i bylin kojarzy się z wędrówką przez dzikie, niezbadane tereny. Słowem, w naturalistycznym ogrodzie będzie jak znalazł. Z drugiej strony – w nowoczesnym komponowałaby się równie dobrze.
.
- Twój własny pomysł na ścieżkę w ogrodzie
Wykaż się kreatywnością i odwagą w łączeniu ze sobą różnych materiałów. Właśnie tak powstają ścieżki jedyne w swoim rodzaju, perfekcyjnie dopasowane do konkretnego ogrodu i gustu jego właścicieli.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Ścieżkę w ogrodzie możesz zrobić z wielu różnych materiałów, decydując się na jeden konkretny lub łącząc kilka różnych. Tak jak w przypadku praktycznie każdego elementu ogrodu liczą się ciekawy pomysł i staranne wykonanie. Trwałą, praktyczną i estetyczną ścieżkę można zrobić na setki sposobów. To, który z nich wybierzesz, zależy tylko od Ciebie.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024