Stare krzesło w ogrodzie.

Pomysłów, sposobów i materiałów do dekoracji ogrodu jest tak dużo jak ich samych. Jedne mniej oryginalne, inne bardziej. Jedne uniwersalne, pasujące do każdego stylu, a inne wręcz przeciwnie, kojarzone z konkretnym sposobem zagospodarowania. I właśnie do tych drugich należą krzesła, które w ogrodach swobodnych i naturalnych pojawiają się stosunkowo często. I bardzo dobrze, bo stare krzesło w ogrodzie to dekoracja oryginalna, przyciągająca uwagę i będąca efektownym dodatkiem.

Pod warunkiem jednak, że jest pomysłowo wykorzystane i ciekawie wkomponowane. Podróżując po ogrodach, zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektu Busem przez polskie ogrody, mam okazję podpatrywać szereg ciekawych rozwiązań i pomysłów. Również tych związanych z tematem, czyli „jak wykorzystać stare krzesło w ogrodzie?”.

Myślę więc, że warto się tą wiedzą podzielić i zebrać w jednym miejscu to, co udało mi się zobaczyć. Tym bardziej, że to gotowe pomysły, które wprost możesz przenosić do własnego ogrodu.

.

Jak zatem wykorzystać stare krzesło w ogrodzie?

Zanim zainspirujesz się poniższymi przykładami, jedną rzecz musimy wyjaśnić. Otóż krzesło, mimo że w ogrodzie wygląda ciekawie, to jednak nie do każdego stylu pasuje. Zdecydowanie nie będzie dobrze wyglądało w ogrodach nowoczesnych, w których królują równiutkie jak od linijki rabaty oraz wszechobecny ład i porządek. Z kolei idealnie sprawdzi się w ogrodach naturalnych i wiejskich, w których występuje swobodny układ rabat i nasadzeń. To właśnie w nich będzie oryginalną dekoracją lub nawet kwietnikiem, a zatem nieodłącznym elementem całego zagospodarowania. Spójrz więc na poniższe przykłady, które udało mi się „wynieść” z ogrodów.

Krzesło – wolno stojąca dekoracja

Krzesło kwietnik

Krzesło – element małej aranżacji

Krzesło – element wystawki staroci

Krzesło – element kącika wypoczynkowego

Krzesło przerośnięte pniem

Jak widzisz na powyższych przykładach, krzesło w ogrodzie może grać różne role. Jednak to jeszcze nie wszystko. Bo poza krzesłami prawdziwymi, spotkałem się również z takimi, które krzesła po prostu udają. Na przykład takie, będące imitacją wykonaną z drewna:

Bez względu jednak czy są to krzesła prawdziwe, czy tylko mniej lub bardziej dokładne atrapy, jedno jest pewne: krzesło w ogrodzie to dekoracja oryginalna, przyciągająca uwagę i będąca ciekawym uzupełnieniem nasadzeń. Stąd bez wątpienia warto je stosować, tym bardziej, że starych krzeseł nie brakuje. W każdym domu znajdzie się niepotrzebny egzemplarz, który salonowe lata świetności ma już są sobą. Warto dać mu drugie życie i wykorzystać do aranżacji ogrodu.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *