Udało się! Rozpoczynam 6 sezon projektu ‘Busem przez polskie ogrody’! Pisząc te słowa kończę miesiące przygotowań, rozmów, ustalań, rozmyślań, układania scenariuszy, planowania mniejszych i większych szczegółów. Wszystko po to, aby znaleźć się w tym miejscu i móc napisać ten post. A przede wszystkim głośno powiedzieć: Busem przez polskie ogrody – rozpoczęcie 6 sezonu – 2023!
Zanim zdradzę Ci kilka zakulisowych informacji, spostrzeżeń i przemyśleń, które towarzyszyły przygotowaniom do tegorocznego sezonu, jeszcze krótka informacja:
projekt “Busem przez polskie ogrody” to takie moje blogowe “dziecko”. Od początku wymyślone, zaplanowane i stworzone przeze mnie. Dlatego mam tym większą satysfakcję, że rośnie w siłę, zatacza coraz szersze kręgi, zdobywa coraz większe uznanie i grono sympatyków.
Ale możesz mi wierzyć, że realizacja takiego projektu przez pięć pełnych sezonów, które już za mną, to naprawdę spore wyznanie logistyczne i organizacyjne. Tym bardziej się więc cieszę, że jest doceniane i z pomocą grona Partnerów dotarłem właśnie na start kolejnego, szóstego sezonu.
A te 5 pełnych sezonów to długie 60 miesięcy, podczas których odwiedziłem 120 ogrodów. Tyle właśnie relacji pojawiło się na blogu. Z każdej możesz czerpać inspiracje, bo każdy z tych ogrodów był wyjątkowy. Poza tym te 5 sezonów to blisko 100 tysięcy kilometrów, co na mapie wygląda następująco:
Wyruszam zawsze z tego czerwonego miejsca na południowym – zachodzie (Nysa), a wszystkie pozostałe punkty na tej mapie, to miejsca, do których docierałem.
Na przestrzeni tych 5 sezonów zmieniał się również bus, który tak prezentował się w poszczególnych latach:
-
2018
-
2019
-
2020
-
2021
-
2022
A zatem jak widzisz kawał ogrodowej historii już za mną. Po więcej odsyłam Cię do głównej strony projektu, którą znajdziesz w tym miejscu.
.
Busem przez polskie ogrody SEZON 6 – 2023
Natomiast wracając do sezonu, który przed nami, poniżej garść szczegółów związanych bezpośrednio z organizacją i założeniami. W pełnej wersji znajdziesz je na specjalnych podstronach, które tu tylko w skrócie omówię. Klikając w nie możesz już bezpośrednio przejść do właściwych stron.
A zatem kolejno, z krótkim komentarzem:
Strona główna – to takie ‘rondo centralne’ projektu, z którego przejdziesz do wszystkich przedstawionych poniżej zakładek. A zatem w każdym momencie, w którym będziesz chciał zobaczyć co ciekawego dzieje się w projekcie, najlepiej wejdź na tą stronę, a z niej dalej w interesujący Cię element.
Do tej strony trafisz zawsze poprzez baner znajdujący się po prawej stronie, w bocznym pasku bloga.
Kolejne podstrony, na które wejdziesz z powyższej ‘strony głównej’:
Projekt – strona ze szczegółowym opisem projektu, jego założeniami, harmonogramem, a przede wszystkim informacją, dlaczego powinieneś wziąć udział w projekcie goszcząc mnie w swoim ogrodzie lub czytając posty z relacjami z odwiedzonych ogrodów.
Regulamin – strona z krótkim regulaminem projektu, jeśli będziesz chciał zgłosić swój ogród do odwiedzin.
Partnerzy – strona z opisem Partnerów projektu oraz ważną informacją, dlaczego Partnerzy są, jaka jest ich rola oraz jaką pomoc mi udzielili aby projekt mógł dojść do skutku. A także jaki ma to wpływ na Ciebie i co możesz na tym zyskać. Tutaj tylko graficzne przedstawienie Parterów oraz Patronów medialnych, którzy udzieli wsparcia moim działaniom. Myślę, że wszystkie te znaki firmowe są Ci znane, a jeśli nie, to z pewnością poznasz je podczas projektu.
Na wszelki przypomnę tylko, jakie to marki:
-
Stiga: https://www.stiga.pl/
-
Gardena: https://www.gardena.com/pl/
-
Gnejsy.pl: http://tesm.pl/
-
Kronen: http://www.kronen.com.pl/
-
Target: https://www.target.com.pl/
-
Ramp: http://www.ramp.pl/
-
Agrimpex: https://www.agrimpex.pl/
-
Kwazar: https://kwazar.com.pl/
-
Litex Garden: https://www.litexgarden.pl/
-
Biopon: https://bros.pl/pl/biopon
-
Bros: https://www.bros.pl/
Wspomnę również, że wszyscy Partnerzy są właściwie liderami w swoim asortymencie.
Natomiast patronat medialny:
-
Lider biznesu – ogrodniczy magazyn branżowy: https://liderbiznesu.com.pl/pl
-
Targi Ogrodnicze Gardenia: https://targigardenia.pl/pl/
Z kolei busa serwisową opieką otoczy:
-
Salachna Auto: https://salachna-auto.eu/pl/
.
I dalej jeśli chodzi o podstrony projektu….
Ogrody – strona na której będą znajdowały się odnośniki do wszystkich postów z relacjami z odwiedzonych ogrodów. Koniecznie Ci ją polecam jeśli masz ochotę znaleźć pomysły i inspiracje do swojego ogrodu!
Gdzie dotarłem – a właściwie w tym momencie gdzie dotrę. To strona, na której graficznie, na mapie zobaczysz skąd wyruszam i dokąd dojadę.
I to tyle najważniejszych stron związanych z projektem. To na nich będzie rozgrywać się cała ‘akcja’ więc radzę je mieć na uwadze. Tymczasem wrócę do temtu postu, czyli kilku, krótkich informacji związanych z pomysłem i przygotowaniami do projektu.
.
Kulisy projektu
Pomysł na projekt zrodził się już dawno, w 2017 roku. Początkowo był to tylko taki ogólny zarys, bez szczegółów i konkretnego pomysłu, który powstał po lekturze bloga ‘Busem przez Świat’. Wspominam o nim dokładnie m.in. w zakładce ‘Projekt w sezonie 2023‘ więc tu nie będę niepotrzebnie powtarzał. W każdym razie to właśnie na podstawie lektury tego bloga pojawiła się pierwsza myśl, że fajnie byłoby wyruszyć w podróż po ogrodach. Dodatkowo, na cześć tego bloga pojawiała się też nazwa ‘Busem przez polskie ogrody’. W każdym razie jak postanowiłem, tak zrobiłem i od stycznia 2018 roku nieprzerwanie podróżuję po ogrodach. A zatem właśnie rozpoczynam 6 sezon.
Kluczowym punktem przygotowań do każdego sezonu są rozmowy i pozyskiwanie Partnerów projektu i to jest jeden z najtrudniejszych, najbardziej wymagających i najbardziej czasochłonnych elementów. Niemniej niezwykle istotnych, dlatego że głównym założeniem mojego pomysłu od początku było to, aby pozyskać do niego Partnerów, którzy wesprą mnie w działaniach i wspomogą produktowo, co będzie bezpośrednią korzyścią dla właścicieli odwiedzanych ogrodów i czytelników tego cyklu na blogu.
W każdym razie przygotowania do 6 sezonu ponownie przebiegły pomyślnie i jak widziałeś udało się pozyskać liczne grono Partnerów. Dlatego w tym miejscu, będąc już na starcie, mając za sobą te ustalenia, a jednocześnie wielki kredyt zaufania na swoich plecach, muszę im mocno podziękować. Przede wszystkim właśnie za zaufanie, a w dalszej części za udaną współpracę, która doprowadziła mnie w to miejsce.
.
Co ma pokazać ten projekt?
Od samego początku projekt ‘Busem przez polskie ogrody’, to w szczególności podkreślenie pasji i radości jaką może nieść samodzielne i przemyślane urządzanie przestrzeni, stosowanie ciekawych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Ma jednocześnie pokazać, że własnymi pomysłami, podpartymi ciężką i systematyczną pracą, można osiągnąć spektakularne efekty, nawet bez angażowania ogromnych budżetów. Co ważne, to efekty, które mogą zachwycać i inspirować tysiące osób, niejednokrotnie szukających pomysłów i rozwiązań na zagospodarowanie własnego kawałka przestrzeni.
Jego ideą jest odwiedzenie, pokazanie i opisanie ciekawych ogrodów, co ma umożliwić Czytelnikom znalezienie kolejnych, jeszcze ciekawszych ogrodowych inspiracji. Inspiracji, których tysiące ludzi poszukują, próbując zaplanować i zagospodarować swoje otoczenie. Inspiracji, które w dobie internetu są teoretycznie dostępne, jednak bez odpowiedniego przekazu i komentarza, niestety praktycznie nieprzydatne. Inspiracji, które pomagając urządzać pojedyncze ogrody, pozytywnie wpływają na nasze wsie, miasta, a w efekcie cały kraj. Inspiracji, poprzez które wiele osób odkrywa swoje pasje oraz znajduje sens i cel swojego życia.
Wyznacznikiem wyboru ogrodów od samego początku nie jest i tym sezonie również nie będzie ilość środków finansowych przeznaczonych na ich wykonanie, wręcz przeciwnie dostrzegane będą ogrody, w których efekty związane są z własną pracą i zaangażowaniem. Dlatego, że takie ogrody mogą dać przykład Czytelnikom, a jednocześnie wskazać kierunek, którym warto podążać urządzając własne przestrzenie, poszukując dobrych wzorców i realizując się w zagospodarowaniu własnych ogrodów.
.
Kto może wziąć udział w projekcie?
Projekt ma formułę otwartą, czyli każdy może zgłosić swój ogród, jako kandydata do odwiedzin. Zgłoszenia będą przyjmowane przez cały okres trwania projektu, a zatem od stycznia, niemalże do końca 2023 roku.
Kryteria wyboru ogrodów określone są w regulaminie, niemniej szczególną uwagę będą zwracały ogrody tworzone z pasją i pomysłem.
.
Co wyróżnia ten projekt?
Znakiem rozpoznawczym i tytułowym bohaterem projektu jest specjalnie dedykowany bus, którym realizowane będą wizyty w ogrodach.
W tej odsłonie będzie służył mi już drugi rok, zmieni się tylko oklejenie, które jak co roku będzie dopasowane do Partnerów.
Kolejnym flagowym elementem przedsięwzięcia są produkty ogrodnicze wręczane właścicielom ogrodów tzn., każdy uczestnik programu otrzyma pokaźny i wartościowy zestaw upominków ufundowany przez każdego z Partnerów projektu, którymi jak wspomniałem są uznane firmy z branży ogrodniczej. To właśnie dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu możliwa jest realizacja cyklu na blogu.
.
Zaproszenie
Na zakończenie tego krótkiego postu zapraszam Cię wyjątkowo mocno do aktywnego udziału w projekcie. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
-
jako bezpośredni uczestnik, zgłaszając swój ogród do odwiedzin,
-
jako czytelnik obserwując i czytając zamieszczane posty na blogu.
Zarówno w jednym jak i drugim przypadku masz szansę na dobrą zabawę, ale także wspomnienie nagrody przygotowane przez Partnerów projektu. A mogę Cię zapewnić, że są one wyjątkowo cenne i atrakcyjne. Wszystkie szczegóły znajdziesz na podstronach projektu, tu tylko nadmienię w skrócie:
-
jako bezpośredni uczestnik zgłaszający swój ogród, który odwiedzę, w momencie mojej wizyty otrzymasz atrakcyjny zestaw prezentów,
-
jako czytelnik cyklu postów z odwiedzonych ogrodów zamieszczanych na blogu oraz fanpage’u bloga, masz szansę na udział w licznych konkursach, w których do wygrania będą również bardzo atrakcyjne nagrody od Partnerów.
Myślę więc, że warto przystąpić do wspólnej zabawy. Z góry zapraszam. Przede mną ciężki i wymagający rok, mnóstwo wizt w ogrodach, ale mam nadzieję, że z Twoją pomocą dam radę. Do zobaczenia w Twoim ogrodzie lub w postach na blogu.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024