Z balkonem i tarasem jest tak samo jak z ogrodem: im większy, tym daje większe możliwości, ale jednocześnie oznacza też większe koszty. W dzisiejszych czasach mało kto może sobie pozwolić na rozrzutność, ale spokojnie: nie musisz rezygnować z morza kwiatów na balkonie. Po prostu zamiast kupować dziesiątki gotowych sadzonek kwiatów, zainwestuj w kilka paczek nasion.
Uprawa „od nasionka” jest bardziej czasochłonna od kupna gotowej rozsady albo nawet kwitnącej rośliny w doniczce. Za to daje znacznie więcej satysfakcji oraz możliwość obserwacji rozwoju rośliny od samego początku. Duma, jaką poczujesz, gdy Twój przychówek zakwitnie – bezcenne! Co więcej, oznacza spore oszczędności, zwłaszcza gdy potrzebujesz większej liczby roślin. Cena paczki nasion kwiatów balkonowych czy rabatowych wynosi mniej więcej tyle co koszt jednej gotowej sadzonki tego samego gatunku. Tyle że z paczki nasion uzyskasz 30-60 roślin zamiast jednej. Tym razem zgodnie z tytułem chciałbym się skupić na tym, co, kiedy i jak (z rozsady czy od razu na stałe miejsce?) powinieneś wysiać.
.
Kwiaty balkonowe i rabatowe z rozsady
Produkcja rozsady kwiatów jednorocznych wygląda podobnie jak w przypadku warzyw i ziół. Więcej na ten temat przeczytasz w tym poście.
Rozsadę większości z tych roślin wysiewasz na domowym parapecie od początku marca do połowy kwietnia, pikujesz do mniejszych doniczek, gdy wytworzą pierwsze listki, a do skrzynek lub gruntu sadzisz od połowy maja. Wyjątkiem są wilec i tunbergia, które nie lubią pikowania, więc ich nasiona wysiewa się w marcu po 1-2 sztuki do małych doniczek, a w maju sadzi na stałe miejsca. Oto kilka propozycji, a co ważne: zamieszczonych w kolejności kwitnienia. Tak aby można było tworzyć kompozycje kwitnące bez przerwy od maja do późnej jesieni:
Celozja
Kwitnie: V-X, wysokość: 20-60 cm
Żeniszek
Kwitnie: V-IX, wysokość: 10-60 cm
Bakopa
Kwitnie: VI-IX, wysokość: 20-30 cm (pędy 50 cm)
Kwitnie: VI-X, wysokość: 15-40 cm
Gazania lśniąca
Kwitnie: VI-X, wysokość: 20-30 cm
Lobelia
Kwitnie: VI-X, wysokość: 15-25 cm
Kwitnie: VI-X, wysokość: 20-100 cm
Nemezja
Kwitnie: VI-IX, wysokość: 15-40 cm
Petunia
Kwitnie: VI-X, wysokość: 20-35 cm
Surfinia
Kwitnie: VI-X, wysokość: 20-40 cm (zwisające pędy do 2 m)
Szałwia błyszcząca
Kwitnie: VI-IX, wysokość: 15-150 cm
Werbena ogrodowa (a w praktyce „balkonowa”)
Kwitnie: VI-X, wysokość: 20-40 cm
Kwitnie: VI-X, wysokość: 1,5-3 m
Kwitnie: VII-XI, wysokość: 15-80 cm
Kwitnie: VII-XI, wysokość: 15-100 cm
Kleome ciernista
Kwitnie: VII-X, wysokość: 70-150 cm
Kwitnie: VII-X, wysokość: 1,5-3 m
Kwiaty balkonowe i rabatowe siane prosto do skrzynek lub gruntu
Uprawa kwiatów z siewu od razu na stałe miejsca jest banalnie prosta. Po prostu umieszczasz po 1-2 nasiona w doniczce lub skrzynce napełnionej odpowiednim podłożem, względnie na rabacie, od razu w takiej odległości od siebie, w jakiej docelowo mają rosnąć dane rośliny. Jak to wygląda w praktyce, zobaczysz m.in. tutaj. Również tym razem poniższe propozycje roślin dla Twojej wygody zamieściłem w kolejności kwitnienia.
Kwitnie: IV-IX, wysokość: 40-150 cm
Fasola ozdobna
Kwitnie: VI-IX; wysokość: 50-300 cm
Kwitnie: VI-XI; wysokość: 20-75 cm
Kwitnie: VII-XI, wysokość: 60-180 cm
Kwitnie: VII-XI, wysokość: 20-30 cm (zwisające pędy do 3 m)
.
Garść ciekawych kompozycji tarasowo – balkonowych
No dobrze. To skoro wiesz już w co warto inwestować, ale być może jeszcze zastanawiasz się czy warto, to mam dla Ciebie kilka przykładowych ująć ciekawych kompozycji, które potrafią rozweselić każdy balkon, taras, a nawet ogród.
.
Ponadto polecam Ci film na moim kanale, w którym głosu udziela moja 17 letnia Córka, gdzie znajdziesz mnóstwo pomysłów na aranżacje donic. Nie tylko kwiatami, ale także innymi, ciekawymi kompozycjami:
.
Z kolei na zakończenie spójrz na kilka najpopularniejszych odmian kwiatów wspomnianych powyżej w poście, które być może zdecydujesz się urzyć w swoich aranżacjach:
Bakopa
Wilec
Surfinia
Lobelia
Kleome
Petunia
Cynia
Wyżlin
Nasturcja i ogórecznik
Werbena
Nagietek
Crazytunia „Black Mamba”
Aksamitka
.
Podsumowując
Jak widzisz, wybór długo kwitnących jednorocznych kwiatów idealnych na balkon, które możesz łatwo samodzielnie uzyskać z siewu, jest długa i kolorowa. Zresztą na tym się nie kończy: w skrzynce możesz bez problemu wysiać miniłączkę kwietną albo mnóstwo innych, mniej oczywistych gatunków kwiatów. Oczywiście nie musisz uprawiać wyłącznie roślin z własnego siewu, możesz z powodzeniem łączyć je z kwiatami z „kupnej” rozsady. Przy czym uprzedzam: gdy raz wciągniesz się w uprawę roślin „od zera”, najpewniej z roku na rok będziesz wysiewał coraz więcej.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024