Pojedynczo lub w grupach, w roli głównej lub jako tło dla roślin – brzoza sprawdzi się w każdym ogrodzie. W tym poście znajdziesz jej najpiękniejsze odmiany, a także odpowiedź na częste pytanie: brzoza w ogrodzie, czyli jak zrobić ciekawą aranżację?
Brzozy (Betula) to drzewa do każdego ogrodu. Są atrakcyjne przez cały rok: ich znaki rozpoznawcze to dekoracyjna kora
i malowniczy pokrój,
nie brak też odmian o ciekawym ulistnieniu. Ich zaletą jest nie tylko piękny wygląd, ale także samowystarczalność i tolerancyjność względem warunków uprawy. Brzozy to tzw. drzewa pionierskie: są dość krótkowieczne, ale rosną szybko, nawet w trudnych warunkach. Dobrze czują się w każdej glebie, nawet ubogiej i kamienistej, są w pełni mrozoodporne i nie chorują. Jedyne, czego im potrzeba do szczęścia, to słoneczne stanowisko. W Polsce rodzima brzoza brodawkowata (Betula pendula) to obok wierzby drzewo niemal narodowe, opiewane przez wieszczy i kojarzące się z polskim krajobrazem. Malowniczej sylwetki z długimi, cienkimi gałązkami zwisającymi z konarów i białej kory z czarnymi spękaniami nie da się z niczym innym pomylić.
Wiosną zwraca uwagę jasną zielenią młodych liści, które jesienią złocą się w słońcu. Jej najpopularniejsze odmiany to ‘Laciniata’ o postrzępionych liściach, ‘Fastigiata’ o kolumnowym pokroju i poskręcanych gałęziach, ‘Purpurea’ o purpurowym ulistnieniu, złotolistna ‘Golden Cloud‘ oraz ‘Youngii’, czyli płaczący karzełek. Ta ostatnia jest szczepiona na pniu, więc prawie nie rośnie już w górę, za to rozwija gęstą, parasolowatą koronę z pędami zwisającymi do samej ziemi. W przeciwieństwie do botanicznej formy brzozy pospolitej, dorastającej do 20-30 m, brzoza ‘Youngii’ świetnie nadaje się na małą posesję i do przedogródka.
Brzoza pożyteczna (Betula utilis) to kolejny gatunek popularny w ogrodach. Pochodzi z Azji, ale u nas świetnie sobie radzi. Jej najsłynniejszą odmianą jest ‘Doorenbos‘ o śnieżnobiałej matowej korze i wzniesionych pędach. Osiąga 7-10 m wysokości i nie zajmuje dużo miejsca, zwłaszcza że jest go pod dostatkiem pod jej dość wysoko osadzoną koroną.
Brzoza papierowa (Betula papyrifera) pochodzi z Ameryki Północnej. Rodowici Amerykanie używali jej kory zamiast papieru. Kora jest początkowo ciemnobrązowa, później staje się kredowobiała lub różowawa i łuszczy się okrężnie równymi, cienkimi płatami. Jej liście są znacznie większe niż u brzozy pospolitej, na rozłożonej dłoni zmieszczą się może ze dwa.
Brzoza dahurska (Betula davurica) jest często wielopniowa, z parasolowatą koroną. Kora młodych drzew jest różowawa, u starszych staje się ciemnobrązowa i łuszczy się cienkimi, długimi, postrzępionymi, pozwijanymi płatami. Dorasta do 15-20 m, więc to idealna kandydatka do większych ogrodów.
Skoro znasz już najpiękniejsze gatunki i odmiany brzóz, pewnie chciałbyś się dowiedzieć, jak je ciekawie zaaranżować w ogrodzie. Służę pomocą!
.
Brzoza w ogrodzie – aranżacje
Oto 10 wyjątkowo efektownych aranżacji z udziałem brzóz, które napotkałem w ogrodach odwiedzonych podczas podróży Busem.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 17- letnia Córka:
.
1. W towarzystwie hortensji ‘Annabelle’
Biała kora i malowniczy pokrój brzozy pięknie współgra z bielą kulistych kwiatostanów hortensji krzewiastej ‘Annabelle’. To zestawienie w minimalistycznej biało-zielonej kolorystyce doskonale pasuje do nowoczesnych ogrodów. W tym przypadku kropkę nad „i” stawia futurystyczna, okrągła ławka w lawendowym odcieniu.
.
2. Zagajnik wokół trawnika
Ten przykład pochodzi z tego samego ogrodu co poprzedni, jednak jako idea aranżacyjna w pełni zasługuje na osobne miejsce w tym zestawieniu. Zagajnik brzóz ‘Doorenbos’ otacza półokręgiem soczyście zielony zadbany trawnik. W roli obwódki występują wrzosy, zaś wśród brzóz rosną trawy ozdobne (miskanty i ostnice) oraz berberysy.
Oczywiście brzoza w ogrodzie i wykonane z jej udziałem aranżacje, są naprawdę nieograniczone. A jak się okazuje, aby osiągnąć ciekawy efekt, wystarczy naprawdę niewiele.
.
3. Cienisty lasek
Jak już wspomniałem na początku, brzozy rosną szybko. Z tego powodu przydają się, jeśli chcesz szybko (w kilka lat) zapewnić sobie w ogrodzie nieco cienia. Jeśli nie chcesz czekać, a do tego masz zasobny portfel, w wielu szkółkach dostępne są duże, kilkuletnie lub nawet kilkunastoletnie okazy brzóz, gotowe do przesadzenia do ogrodu.
.
.
4. Klomb brzozowy
Na tej wyspowej rabacie w pełni sezonu (po przekwitnięciu ciemierników i cyklamenów) próżno szukać kolorowych kwiatów. Co z tego, skoro pnie brzóz zapewniają całoroczną dekorację. W centralnej części usadowiły się dwie dostojne leciwe brzozy brodawkowate. Towarzystwa dotrzymuje im trio młodych brzózek pożytecznych oraz parka zabawnych zwierzaków wyplecionych z wikliny.
.
5. Jako podpory dla hamaka
Według znawców dendroterapii brzozy wysycają atmosferę pozytywną energią. Tym samym drzemka na hamaku zawieszonym pomiędzy pniami dwóch leciwych brzóz to jak ogrodowa kuracja antystresowa. Zwłaszcza jeśli w pobliżu rośnie cały brzozowy zagajnik. Nawiasem mówiąc, brzozy to rośliny lecznicze: betulina zawarta w ich korze działa przeciwnowotworowo, przeciwmiażdżycowo, ponadto zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.
.
6. Jako podpora dla pnączy
Z jednej strony, trochę szkoda przysłaniać niezwykle dekoracyjną białą korę. Z drugiej – pnącza dodają jej jeszcze więcej uroku. Do tego celu możesz wykorzystać hortensję pnącą, trzmielinę
albo winobluszcz, czyli pnącza samoczepne.
Nie polecam bluszczu, ponieważ jako zimozielone, silnie rosnące pnącze na stałe przysłoniłoby brzozową korę.
.
7. Parasol nad ścieżką
A w zasadzie dwa parasole. Dwa piękne okazy brzozy ‘Youngii’ posadzone po dwóch stronach ścieżki stworzyły rodzaj baldachimu, za którym rozciąga się widok na staw.
.
.
8. Parasol nad żwirowiskiem
Brzoza ‘Youngii’ jest sama w sobie tak dekoracyjna, że nie potrzebuje dodatkowego sztafażu. Placyk wysypany żwirem pozwala w pełni wyeksponować malowniczy pokrój i korę tej odmiany.
.
9. Strażniczki ogrodu
Tutaj rządzą brzozy! Widać je z każdego punktu ogrodu. Wysokie, dość stare drzewa spoglądają z góry na pozostałe rośliny i zdają się strzec posesji.
.
10. W lesie
Brzozy dobrze dogadują się z sosnami. Idealny duet tworzą brzoza pospolita i sosna pospolita: obie rosną szybko, mają minimalne wymagania i są atrakcyjne o każdej porze roku. Zarówno w naturalnych borach sosnowych, jak i w lasach produkcyjnych sosny w towarzystwie brzóz to częsty widok. Urok tego duetu postanowili wykorzystać właściciele ogrodu w lesie. Brzozy i sosny rosną tu bezpośrednio na trawniku, tu i ówdzie obrośnięte pnączami. Nowoczesne meble i okazałe, kamienne maski wprowadzają tu nieco surrealistyczny klimat.
.
Podsumowując
Brzoza w ogrodzie oraz wykonane nią aranżacje to, bez wątpienia, jedne z najbardziej efektownych ogrodowych rozwiązań. Brzozy pasują do każdego ogrodu, niezależnie od stylu, więc być może również w Twoim znajdzie się dla nich miejsce.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024