Najważniejsze jest pierwsze wrażenie – zgodnie z tą zasadą ogród frontowy jest wizytówką całej posesji i świadczy o jej gospodarzach. Wzorowe świadectwo wystawia z pewnością rustykalna rabata skalna, która zdobi ogród przed domem na wsi, zwłaszcza w jesiennej odsłonie.
Rabata, a właściwie cały ogród przed domem, zarówno na wsi, jak i w mieście, musi prezentować się nienagannie o każdej porze roku. Z tego powodu powinny się w nim znaleźć gatunki zimozielone i inne rośliny atrakcyjne w nietypowych terminach. Oprócz wiosennych i letnich kwiatów warto pamiętać o roślinach kwitnących na przedwiośniu oraz jesienią.
Przykładem przemyślanej, doskonale zaplanowanej kompozycji dekoracyjnej o każdej porze roku jest rustykalna rabata skalna, którą miałem okazję podziwiać, odwiedzając Busem ogród przed domem na wsi. Relację z całej wizyty możesz prześledzić w tym poście.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Styl rustykalny, inaczej wiejski, charakteryzują naturalne materiały, proste rozwiązania oraz upodobanie do kolorowych kwiatów oraz oryginalnych dekoracji. Kwintesencją tego wszystkiego jest poniższa rabata skalna, zlokalizowana w rozległym przedogródku wiejskiego siedliska.
Jak to zwykle bywa w przypadku skalniaków, szkielet kompozycji stanowią skały, a konkretnie duże kamienie polne, którymi obłożono niewielki pagórek.
Całoroczną dekoracją są rośliny zimozielone, które dominują w tej aranżacji. Są to m.in. miniaturowe iglaki, takie jak 1. świerk biały (Picea glauca) ‘Conica’, któremu nadano owalny kształt. Rośnie w trzech miejscach w tylnej części rabaty. Tuż przed nimi znajduje się płożący 3. jałowiec sabiński (Juniperus sabina) ‘Tamariscifolia’. Niemal idealnie w centrum skalniaka posadzono kulisty 5. żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Green Globe’, natomiast z przodu, po prawej stronie, sinoniebieski 7. cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) ‘Blue Moon’. Górne piętro rabaty, skrajnie po prawej, zajmuje 22. sosna kosodrzewina (Pinus mugo) ‘Mops’. Obok niej, ale nieco niżej, widać 19. cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) ‘Filifera Nana’ o nitkowatych zimozielonych pędach.
Nie zabrakło również wiecznie zielonych krzewów liściastych. Reprezentują je złocista 2. trzmielina japońska (Euonymus japonicus) ‘Ovatus Aureus’, 6. trzmielina Fortunego (Euonymus fortunei) ‘Silver Queen’ o ciemnozielonych listkach z kremowobiałym marginesem oraz zielono-żółta 20. trzmielina Fortunego (Euonymus fortunei) ‘Sunspot’.
Jesienią chwile chwały przeżywają wiecznie zielone krzewinki znane z lasów, czyli różnokolorowe odmiany 8. wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris).
Rolę obwódki skalniaka pełni 14. barwinek mniejszy (Vinca minor), zimozielona krzewinka o płożących pędach, kwitnąca na fioletowo późną wiosną.
Co rzadkie, prawie wszystkie byliny rosnące na tej rustykalnej rabacie skalnej w ogrodzie przed domem na wsi są zimozielone. Pod koniec sezonu kwitnienie mają już za sobą, mimo to pozostały dekoracyjne i ten stan utrzyma się także zimą. 9. Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) tworzy gęstą poduchę cieniutkich, trawiastych liści, z której od maja do sierpnia na sztywnych łodyżkach wyrastają główki różowych lub białych, miododajnych kwiatów. Wczesnowiosenną atrakcją są dwie wiecznie zielone, płożące byliny zaliczane do tzw. piąstki skalnej, czyli 10. płomyk szydlasty (Phlox subulata) oraz 12. żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum). Obie w kwietniu i maju szczelnie pokrywają się kwiatami. 11. Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus) zgodnie z nazwą jest siny, tzn. przez cały rok zachowuje srebrzyste listki. Kwitnie bardzo obficie od czerwca do lipca na różowo, biało lub czerwono. 21 Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum) tworzy całoroczne popielate girlandy, późną wiosną usiane małymi białymi kwiatkami. „Zimosrebrzysta” jest również 15. kostrzewa sina (Festuca glauca), trawa ozdobna tworząca gęste, półkuliste kępki.
W kilku miejscach, pozornie przypadkowych, widać pierzaste zimotrwałe liście 17. paprotki zwyczajnej (Polypodium vulgare).
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Na tej rustykalnej rabacie skalnej w ogrodzie przed domem na wsi rośliny o sezonowych liściach są w mniejszości.
Krzewy reprezentuje 4. berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Kobold’, który zimą, co prawda, odsłania nagie, cierniste pędy, za to stroi się w czerwone koraliczki owoców. Z kolei 18. róża rabatowa (Rosa) ‘Moin Moin’ zadaje szyku przez większość sezonu, rozwijając coraz to nowe różowe kwiaty od czerwca aż do październikowych przymrozków. 13. Pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris) zgodnie z nazwą zakwita wiosną, w kwietniu i maju, natomiast jesień należy do fioletowych 16. astrów krzaczastych (Aster dumosus) ‘Professor Anton Kippenberg’.
.
Zauważ, że rabatę skalną przed domem na wsi, omówioną szczegółowo powyżej, oddziela od nawierzchni gęsta, formowana obwódka z wiecznie zielonej irgi szwedzkiej (Cotoneaster x suecicus) ‘Coral Beauty’, urozmaicona kulami bukszpanu wiecznie zielonego (Buxus sempervirens) oraz czerwonymi różami. Przy jej końcu posadzono kilka okazów żurawki (Heuchera) ‘Plum Pudding’ i kamienne koryto z rojnikami.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Rabata przed domem, zarówno na wsi, jak i w mieście, powinna cieszyć oko o każdej porze roku. Da się zrobić: w szkółkach i centrach ogrodniczych wybór roślin zimozielonych jest ogromny. Warto sięgać po gatunki z różnych grup: iglaki, krzewy iglaste, krzewinki i byliny. Jeśli do tego wybierzesz rośliny osiągające szczyt atrakcyjności w różnych terminach, sukces gwarantowany!
- Ogród geometryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 23 - 19 grudnia 2024
- Pomysł na kącik wypoczynkowy w ogrodzie - 18 grudnia 2024
- Lewitujące schody, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 22 - 16 grudnia 2024