Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia to często optymalny sposób zagospodarowania małych, ciasnych ogrodów. W tym poście szczegółowo przedstawię Ci projekt atrakcyjny o każdej porze roku.
Ciasna, podłużna przestrzeń między domem a płotem? Mały ogród, w którym każdy skrawek wolnej przestrzeni jest na wagę złota? Takie sytuacje są wyzwaniem dla projektanta, a jednocześnie okazją do wykazania się kreatywnością. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest wąska rabata wzdłuż ogrodzenia. Wizualnie wypełnia ogród, mimo że zajmuje niewiele miejsca wszerz, pozostawiając wolną przestrzeń na trawnik, meble ogrodowe i inne wyposażenie.
Tam, gdzie miejsca jest niewiele, należy dobrze przemyśleć dobór każdej rośliny i jej lokalizację. Tak jak w przypadku każdej innej rabaty, wąska rabata wzdłuż ogrodzenia powinna być atrakcyjna niezależnie od pory roku. Większość roślin osiąga szczyt atrakcyjności późną wiosną i latem, tymczasem w projekcie nie powinno zabraknąć gatunków dekoracyjnych poza sezonem, czyli jesienią, zimą i na przedwiośniu. Mam tu na myśli nie tylko rośliny zimozielone (zarówno iglaste, jak i liściaste), ale także odmiany o kolorowej korze, oryginalnym pokroju, kwiatostanach i liściach atrakcyjnych również po zaschnięciu bądź o ozdobnych owocach, a także kwitnące w nietypowych terminach. Łącząc ze sobą rośliny z powyższych grup, stworzysz różnorodną kompozycję, która zmienia się z miesiąca na miesiąc i nigdy się nie nudzi. Jej przykładem jest wąska rabata wzdłuż ogrodzenia z wrocławskiego ogrodu, który miałem okazję odwiedzić już dwukrotnie, w marcu i październiku, czyli na początku i pod koniec sezonu.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Tytułowa wąska rabata wzdłuż ogrodzenia rozciąga się z dwóch stron ogrodu, stopniowo się zmieniając. Przy samym płocie posadzono gęsty szpaler zimozielonych 1. żywotników (Thuja) ‘Smaragd’, stanowiących tło dla pozostałych roślin.
Wzdłuż ogrodzenia przy północnej granicy działki posadzono gatunki światłolubne, jako że przez większość dnia dociera tu słońce.
Zimozielony szkielet kompozycji stanowią sosny w różnych odmianach: 2. sosna bośniacka (Pinus heldreichii) ‘Nana’, 3. sosna kosodrzewina (Pinus mugo) ‘Pumilio’ zaszczepiona na krótkim pniu, 4. sosna pospolita (Pinus sylvestris) ‘Fastigiata’ oraz 5. sosna gęstokwiatowa (Pinus densiflora) ‘Oculus-Draconis’ o pasiastych igłach. Całoroczną dekorację stanowi również śnieżnobiała kora 7. brzozy pożytecznej (Betula utilis) ‘Doorenbos’. Jaskrawoczerwone pędy 14. derenia białego (Cornus alba) ‘Sibirica Variegata’ stają się widoczne dopiero po sezonie, gdy krzew zrzuci liście.
15. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘Polar Bear’ kwitnie od lipca do września, a potem jej zaschnięte kwiatostany pozostają atrakcyjne całą zimę. Podobną taktykę obrał 10. miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Gracillimus’, którego suche źdźbła i kwiatostany przyciągają wzrok do cięcia na przedwiośniu. Gęste, puszyste kępy 9. kostrzewy owczej (Festuca ovina) są w większości zimozielone, wiosną wystarczy wyczesać uschnięte źdźbła.
Od wiosny do późnej jesieni wyrazisty akcent czerwieni zapewniają 6. berberysy Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Red Rocket’. Przez całą jesień można podziwiać łany kwitnących 8. wrzosów pospolitych (Calluna vulgaris). Te krzewinki są wiecznie zielone, więc nie pozostawiają po sobie pustych miejsc.
Wiosną koloru dostarczą tulipany i inne kwiaty cebulowe, które rozmieszczono w całym ogrodzie.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia przy wschodniej granicy ogrodu jest zdominowana przez trawy ozdobne, przede wszystkim miskanty chińskie (Miscanthus sinensis) w odmianach 16. ‘Memory’, 17. ‘Silberspinne’ oraz 18. ‘Variegatus’. Przed nimi rosną 20. hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) oraz szkarłatna 19. imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) ‘Red Baron’. Tyłu rabaty strzegą bordowolistne 11. śliwy wiśniowe (Prunus cerasifera) ‘Pissardii’ oraz 12. wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) ‘Kanzan’, wiosną obsypana różowym kwieciem. Późnym latem i jesienią kwitną 21. rozchodniki okazałe (Sedum spectabile) ‘Brillant’. 13. Klon palmowy (Acer palmatum) ‘Sango Kaku’, wysunięty nieco przed resztę rabaty, zwraca uwagę jaskrawoczerwoną korą, a w sezonie także ozdobnym ulistnieniem.
Jesienią w całej okazałości widać trio 15. hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) ‘Polar Bear’, 14. derenia białego (Cornus alba) ‘Sibirica Variegata’ oraz 20. hakonechloi smukłej (Hakonechloa macra).
Zauważ, że ta sama część wąskiej rabaty wzdłuż ogrodzenia na przedwiośniu nadal wygląda atrakcyjnie.
Narożnik ogrody zajmują świerk pospolity (Picea abies, z tyłu) oraz magnolia (Magnolia), ograniczona obwódką z cisa, która dalej przechodzi w niski żywopłot z tawuły japońskiej (Spiraea japonica) ‘Gold Flame’.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia to sposób na zagospodarowanie ciasnych przestrzeni. Do osiągnięcia wspaniałego efektu wystarczą rośliny sadzone w dwóch rzędach, piętrowo. Można je uzupełnić niskimi drzewami ozdobnymi, które w poziomie zajmują tylko tyle miejsca, ile wynosi średnica ich pni, za to korony górują nad całą kompozycją. Kluczem do sukcesu jest dobór gatunków i odmian atrakcyjnych o różnych porach roku, tak aby wąska rabata wzdłuż ogrodzenia nigdy nie traciła urody.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
Dzień dobry, jaka jest szerokość rabat?
Witam! Ta słoneczna około 1.5, a ta cienista około 2 metrów.
Dzień dobry, co ile są sadzone śliwy wiśniowe?
Dzień dobry. Są sadzone co około 2 metry