Kora kamienna to trwały i niezwykle dekoracyjny materiał używany do wykładania rabat, ścieżek i placyków w ogrodzie. Dzięki niej aranżacje nabierają klasy, elegancji i wyjątkowego stylu.
Gnejs to skała o charakterystycznej pasiastej strukturze i szaro-brązowej, lekko połyskującej barwie. Doskonale komponuje się zarówno z naturalnymi materiałami, takimi jak drewnem i innymi kamieniami, jak i z metalem, szkłem i tworzywami stosowanymi w nowoczesnych ogrodach. Dzięki temu dobrze sprawdza się w ogrodach w każdym stylu: nowoczesnych, naturalistycznych, formalnych, a także orientalnych czy rustykalnych.
Chyba najbardziej specyficznym spośród produktów gnejsowych wykorzystywanych do dekoracji ogrodu jest kora kamienna. Ten wyjątkowy materiał ma zaskakująco wiele zastosowań. Przede wszystkim stanowi trwałą, niemal wieczną alternatywę dla zwykłej kory drzewnej. Gnejs, jak na skałę przystało, w przeciwieństwie do organicznych ściółek nie ulega biodegradacji. Podczas gdy korę drzewną użytą do wykładania rabat trzeba co kilka lat wymieniać, kora kamienna trwa w niezmienionym stanie przez dziesięciolecia, nie tracąc walorów estetycznych ani użytkowych. Gnejs bez uszczerbku znosi siarczysty mróz, letnie upały, gwałtowne wichury i ulewne deszcze.
Zanim przejdę do przykładów tego, jakie zastosowanie ma kora kamienna w ogrodzie, i pokażę Ci aranżacje z udziałem tego materiału, parę słów o jej rodzajach. Mianowicie kora kamienna występuje w kilku wariantach różniących się wielkością odłamków gnejsu. A więc dostępne frakcje to kora kamienna:
- Drobna 8-16 mm
- Średnia 11-32 mm
- Gruba 32-63 mm
Kora kamienna łączy w sobie dekoracyjność i funkcje praktyczne. Kawałeczki gnejsu przyciągają wzrok bogactwem kształtów i odcieni. Delikatna szaro-brązowa tonacja harmonizuje z każdym stylem ogrodowym, podkreślając walory estetyczne roślinności. Jednocześnie kora kamienna chroni glebę przed erozją, ogranicza parowanie wody z podłoża oraz tłumi chwasty.
Wiesz już co nieco o korze kamiennej, a w razie potrzeby więcej szczegółowych informacji na temat tego materiału znajdziesz w tym poście. Pora przejść do głównego punktu programu: przed Tobą kora kamienna w ogrodzie i najciekawsze aranżacje z jej udziałem.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Kora kamienna w ogrodzie – najciekawsze aranżacje
- Rabata z trawami, żurawkami i szyszkami
Najbardziej oczywistym zastosowaniem kory kamiennej jest ściółkowanie rabat. Wśród odłamków gnejsu wyjątkowo naturalnie prezentują się rośliny przywykłe do kamienistych podłoży, takie jak kostrzewa sina (Festuca glauca) czy lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Ich srebrzyste liście nawiązują do srebrnych odcieni kory kamiennej. Kolorystyka gnejsu wspaniale komponuje się również z roślinami o liściach w ciepłych odcieniach czerwieni, żółci, brązu i pomarańczu, a więc m.in. z różnymi odmianami żurawek (Heuchera) oraz berberysu Thunberga (Berberis thunbergii).
Kora gnejsowa niezwykle korzystnie wypada w połączeniu z innymi materiałami stosowanymi w ogrodach. W tym przypadku są to szyszki użyte jako ściółka oraz cegła w roli obrzeża rabaty.
Kora kamienna świetnie współgra z innymi wyrobami gnejsowymi, takimi jak szpilka gnejsowa.
.
- Rabata z epoki kamienia
Araukaria chilijska (Araucaria araucanna) to żywa skamielina – gatunek istniał już 200 mln lat temu, w erze dinozaurów. Kamienie ozdobne podkreślają pradawne piękno tej rośliny, podobnie jak sąsiedztwo traw ozdobnych oraz innych iglaków. Nawiasem mówiąc, kora gnejsowa doskonale komponuje się z innymi skałami. Na tej rabacie użyto jej jako ściółki dla araukarii, miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) i rozplenicy japońskiej (Penisetum alopecuroides), ale obok w tej samej roli występuje ciemny grys bazaltowy, otaczający kępy kostrzewy sinej. W tle widać murek ułożony z łupków szarogłazowych, stanowiący ramę podwyższonej rabaty z formowaną sosną gęstokwiatową (Pinus densiflora).
.
- Kamień na kamieniu
Gnejs to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych skał wykorzystywanych w ogrodach, dlatego z powodzeniem może odgrywać rolę głównej atrakcji rabaty. Kawałki gnejsu różnej wielkości ułożone obok siebie przypominają awangardowe rzeźby. Płynnie łączą się z korą kamienną.
Tym razem to rośliny, czyli trawy ozdobne oraz iglaki, stanowią dopełnienie dla kamieni, a nie na odwrót.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- Gratka dla sucholubnych
Kora kamienna w ogrodzie tworzy naturalnie wyglądające aranżacje z roślinami rosnącymi często na suchych, jałowych, kamienistych terenach. Należą do nich jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) oraz juka wspaniała (Yucca gloriosa), tu w odmianie ‘Variegata’.
.
- Neutralne tło
Kora kamienna dzięki łagodnej szaro-beżowej kolorystyce stanowi neutralne tło dla roślin. Zestawiona z gatunkami i odmianami o zielonych lub zielono-żółtych liściach i białych kwiatach współtworzy uspokajającą scenerię, sprzyjającą wyciszeniu i zapewniającą relaksującą atmosferę.
Na tej rabacie wśród kory kamiennej rosną m.in. laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) ‘Otto Luyken’,
jałowiec pośredni (Juniperus x pfitzeriana) ‘Gold Star’,
tawuła japońska (Spiraea japonica) ‘Golden Princess’,
berberys Thunberga ‘Erecta’, cis japoński (Taxus cuspidata) ‘Nana’, sosna kosodrzewina (Pinus mugo) ‘Pumilio’, barwinek mniejszy (Vinca minor),
funkia (Hosta) ‘Sum and Substance’ oraz azalia japońska (Rhododendron japonicum),
bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) i kostrzewa sina.
Z drugiej strony, kora kamienna w ogrodzie może uzupełniać również kwitnące aranżacje, np. z tulipanami. Jesienią ich rolę przejmie rozchodnik okazały, rosnący tuż obok.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Gnejsowa nawierzchnia
Kora kamienna w ogrodzie sprawdza się również jako nawierzchnia ścieżek i placyków. Gnejs sprawia, że nawet rustykalne aranżacje nabierają elegancji. Przykładem jest krąg brzozowych pniaków ustawionych wokół misy paleniskowej. Ewentualne iskry pryskające z paleniska nie zaszkodzą kawałkom gnejsu, podczas gdy trawnik mógłby znacznie ucierpieć w kontakcie z ogniem, a w najgorszym razie zmienić się w gigantyczne ognisko. Co ważne, kora kamienna jako nawierzchnia jest wysoce przepuszczalna – wody opadowe łatwo wsiąkają w podłoże, nie tworząc zastoin ani kałuż. O innych rodzajach nawierzchni przepuszczalnych przeczytasz w tym poście.
.
- Elegancka kamienna rabata
Tę rozległą rabatę wyłożoną korą kamienną ciężko zakwalifikować do określonego stylu, niemniej trudno odmówić jej elegancji i klasycznego piękna. Kwitną na niej lawenda pośrednia (Lavandula intermedia) ‘Grosso’ i ‘White Grosso’ oraz hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘Little Alf’. Całoroczną dekorację, oprócz kory kamiennej, stanowią iglaki: sosna kosodrzewina oraz jodła koreańska (Abies koreana) ‘Oberon’. W sezonie uwagę zwracają purpurowe liście śliwy wiśniowej (Prunus cerasifera) ‘Pissardii’, płaczący pokrój wiązu (Ulmus) ‘Camperdownii’ oraz kulista korona katalpy (Catalpa bignonioides) ‘Nana’. Kropkę nad i stawiają szpilka gnejsowa oraz lampy solarne.
.
- W moim nowoczesnym ogrodzie
Kora kamienna to materiał wszechstronny i wyjątkowo dekoracyjny, dlatego w moim ogrodzie zdecydowałem się zastosować go w wielu miejscach. W efekcie powstały różnorodne aranżacje w nowoczesnym stylu. Jak je utworzyłem, możesz prześledzić w tym poście. Użyłem kory kamiennej do wyłożenia rabat wokół tarasu, obsadzonych trawami ozdobnymi, lawendą i liatrą kłosową (Liatris spicata).
Kora kamienna stanowi również nawierzchnię placyku z misą paleniskową.
Kora kamienna mimo sypkiej struktury jest nawierzchnią zaskakująco stabilną, więc bez obaw zdecydowałem się ustawić na niej parasol ogrodowy.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Kora kamienna w ogrodzie to materiał trwały, wszechstronny i bardzo dekoracyjny. Pasuje do każdego stylu ogrodowego i architektonicznego, nadaje się do wykładania rabat płaskich i podwyższonych, a także ścieżek i innych nawierzchni. W moim ogrodzie kora kamienna i aranżacje z jej udziałem sprawdzają się znakomicie, więc polecam ją również Tobie!
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024