Ogród w jesiennej szacie to bajeczny widok. Jesienne liście sprawiają, że pod koniec sezonu może stać się jeszcze barwniejszy niż latem.
Jesienią w ogrodzie jest coraz mniej kwiatów, mimo to nadal nie brakuje kolorów. Bynajmniej, jest ich aż nadto – jesienne liście drzew, krzewów i pnączy mienią się odcieniami złota, pomarańczu, czerwieni i purpury. Dlaczego tak się dzieje? Pod koniec sezonu z każdym dniem słońce świeci krócej, dni robią się chłodne, a noce wręcz zimne. Niedobór światła i spadek temperatury to dla roślin sygnał, że pora szykować się do zimowego spoczynku. Ich liście przestają produkować zielony chlorofil, który dotąd przysłaniał inne barwniki roślinne: żółte ksantofile, pomarańczowoczerwone karoteny i czerwonofioletowe antocyjany. W efekcie, wraz z zanikiem zieleni, rośliny zaczynają płonąć ognistymi odcieniami. Praktycznie wszystkie rośliny zrzucające liście przedtem się przebarwiają, jednak niektóre stroją się w wyjątkowo efektowne jesienne szaty. 10 najpiękniejszych zebrałem dla Ciebie w tym poście.
.
- Winobluszcz
Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)
oraz winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspida)
to jedyne pnącza w tym zestawieniu. Wiosną i latem przysłaniają fasady, ogrodzenia lub skarpy atrakcyjną zieloną kurtyną. Jednak pełnię urody osiągają pod koniec sezonu, gdy pierwsze chłodne noce wydobywają z ich liści płomienną tonację czerwieni aż po krwisty szkarłat i purpurę.
.
- Sumak
Sumak octowiec (Rhus typhina) to małe drzewo z szeroką, nisko osadzoną koroną ozdobioną olbrzymimi liśćmi o długości ponad 50 cm, podobnymi do liści palm lub paproci. W październiku zachwycają kalejdoskopem barw: często na jednym liściu widać jednocześnie zieleń, żółć, pomarańcz i czerwień. Dodatkową jesienną dekorację żeńskich okazów sumaka stanowią amarantowe kolby owocostanów.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- Klon
Gatunków i odmian klonów jest mnóstwo, nawet biorąc pod uwagę tylko te popularne w parkach oraz ogrodach. Kolorowe jesienne liście są dumą m.in. klonu pospolitego (Acer platanoides)
klonu czerwonego (Acer rubrum)
i klonu palmowego (Acer palmatum).
Ten ostatni świetnie sprawdza się w pojemnikach i małych ogrodach, zwłaszcza tych w orientalnym stylu. Pomysły na aranżacje z klonem palmowym znajdziesz w tym poście.
.
- Ambrowiec
Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua) z powodu dłoniastego kształtu liści bywa mylony z klonem, jednak z bliska różnica rzuca się w oczy. Liście w kształcie gwiazdek zwracają uwagę cały sezon, a jesienią zachwycają całą gamą odcieni czerwieni. Wzrok przyciągają również kuliste „najeżone” owocostany zwisające na długich szypułkach, często utrzymujące się na gałązkach aż do wiosny. Ambrowiec to w polskim klimacie wolno rosnące drzewo o regularnej koronie, którą można prowadzić w formie szpalerowej, rozpinając gałęzie w jednej płaszczyźnie przy podporach.
.
- Borówka
Oszałamiające jesienne kolory można znaleźć również w ogrodzie użytkowym. A konkretnie – w jagodniku. W październiku drobne listki borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum), zwanej potocznie amerykańską, płoną strażacką czerwienią. Ten krzew zajmuje niewiele miejsca, nie wymaga cięcia czy okrywania. Do szczęścia potrzebuje tylko regularnego nawadniania i kwaśnej gleby. Plonuje wówczas niezawodnie, bardzo obficie, a przede wszystkim pysznie.
.
Warto wiedzieć
W jagodniku nie tylko borówka wyróżnia się piękną jesienną szatą. Mało znanym rarytasem jest malina ponętna (Rubus illecebrosus), nazywana malinotruskawką. Krzewinka o wysokości ok. 50 cm w sierpniu i wrześniu rodzi szkarłatne owoce, a następnie stroi się w jaskrawy pomarańcz z czerwonymi refleksami.
.
- Dereń
Derenie (Cornus) to krzewy o wielu talentach, wśród których nie mogło zabraknąć kolorowej jesiennej szaty. Pod koniec sezonu szczególnie dekoracyjnie prezentuje się dereń kousa (Cornus kousa). Zależnie od odmiany jego jesienne liście przybierają czerwone, pomarańczowe, różowe i fioletowe tony.
Wśród nich można dojrzeć ozdobne kuliste owoce, słodkawe w smaku.
Intensywne jesienne kolory przybiera również dereń biały (Cornus alba). Zimą, gdy krzew zrzuci liście, dobrze widoczne staną się jaskrawoczerwone pędy.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- Parocja
Parocja perska (Parrotia persica) przez większość sezonu jest dużym, ale dość niepozornym krzewem. Za to jesienią nie sposób od niej oderwać oczu: liście parocji przebarwiają się od krawędzi do środka blaszki, od zieleni przez żółć, pomarańcz i czerwień, na wzór pawich piór. Rośnie bardzo powoli: teoretycznie kilkudziesięcioletnie okazy mogą przekroczyć 5 m wysokości. W praktyce zwykle osiągają nieco ponad połowę tych wymiarów.
.
- Trzmielina oskrzydlona
W przeciwieństwie do popularnej trzmieliny Fortune’a trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) zrzuca liście na zimę. Za to przedtem niesamowicie się przebarwia: jaskrawe odcienie różu i czerwieni jesiennych liści wyjaśniają pochodzenie potocznej nazwy tego gatunku: „płonący krzew”. Zimą, gdy jesienne liście opadną, na osłodę pozostają oryginalne „oskrzydlone” pędy z szerokimi listwami korkowymi. Trzmielina oskrzydlona rośnie powoli, docelowo osiągając do ok. 2 m wysokości i średnicy, więc zmieści się praktycznie w każdym ogrodzie.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Perukowiec
Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) to spory krzew, dorastający w starszym wieku do 2-3 m. Barwne liście prezentuje przez cały sezon: zależnie od odmiany są purpurowe, czerwone lub żółte, a tylko sporadycznie „zwyczajnie” zielone. Jednak jesienią kolorystyka tego krzewu osiąga apogeum: następuje istna feeria czerwieni, pomarańczu i złota. Do tego dochodzą pierzaste owocostany unoszące się nad krzewem jak chmurki.
.
- Hortensja dębolistna
Hortensje słyną przede wszystkim z okazałych kwiatostanów, niemniej niektóre z nich prezentują również barwne jesienne liście. Pod tym względem prym wiedzie hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) słynąca z dużych, mocno powcinanych liści podobnych do liści dębu czerwonego.
Jesienią przebarwiają się na czerwono lub czerwonobrązowo i długo nie opadają. Zdarza się, że hortensja dębolistna zachowuje część ulistnienia przez całą zimę, aż do wiosny.
Jesienne liście bywają dumą również innych gatunków hortensji. Hortensja pnąca stawia na czyste złoto.
Hortensja ogrodowa rumieni się delikatną czerwienią.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Jesienne liście mogą przyprawić o kolorowy zawrót głowy. Oprócz wspomnianych roślin wyjątkowo piękną jesienną szatą szczycą się m.in. dąb czerwony,
tawuła japońska,
berberys Thunberga,
oczar pośredni
oraz mnóstwo innych drzew, krzewów, pnączy oraz bylin. Jest jedno „ale”: jesienne liście po pewnym czasie opadają, więc roślina „łysieje”. Z tego powodu obok wymienionych drzew i krzewów warto posadzić coś zimozielonego lub w inny sposób atrakcyjnego po sezonie.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024