Żywa choinka w doniczce przesadzona po świętach do ogrodu, pozostanie w nim już na stałe, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór gatunku i odmiany iglastego drzewka. W tym poście postaram się pomóc Ci podjąć decyzję, jaką choinkę wybrać do ogrodu.
Grudzień to okres intensywnych przygotowań do świąt. Podstawowy dylemat to wybór choinki: sztuczna czy żywa? A jeśli żywa, to cięta czy w doniczce? Odpowiedź na to pytanie możesz znaleźć w tym poście wraz ze szczegółowym uzasadnieniem.
Tym razem chciałbym skupić się na choinkach żywych w donicach, które według mnie najbardziej pasują do atmosfery Bożego Narodzenia. Zresztą mają kilka ewidentnych zalet:
- Pięknie pachną – żywe choinki w donicach roztaczają leśny aromat igliwia, który nieodmiennie kojarzy mi się ze świętami.
- Prawie nie gubią igieł – żywe choinki w donicach, ustawione z dala od źródeł ciepła (kaloryferów, kominków itp.) i okazjonalnie podlewane, zachowują świeży wygląd i prawie nie gubią igliwia w przeciwieństwie do ciętych choinek.
- To inwestycja na lata – żywe choinki w donicach można wiosną przesadzić do gruntu i cieszyć się nimi przez wiele kolejnych sezonów. Ponieważ iglaki są z reguły bardzo długowieczne, doniczkowa choinka przesadzona do ogrodu przy odrobinie szczęścia przetrwa pokolenia.
Jak widzisz, wybór żywej choinki w donicy to zaskakująco poważna sprawa. W szkółkach, centrach ogrodniczych, a nawet na targowiskach w okolicach Bożego Narodzenia oferowane są różne gatunki i odmiany drzew iglastych, w różnych rozmiarach oraz cenach.
Uwaga: żywe choinki w szkółkach są zwykle uprawiane w gruncie, a dopiero w okresie przedświątecznym wykopywane i przesadzane do donic. Ten zabieg wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzenia korzenia i jest dla drzewka stresujący. Aby choinka miała jak największe szanse przyjąć się po przesadzeniu do ogrodu, najlepiej wybrać stosunkowo małe drzewko (1,5-2 m wysokości), rosnące w jak największej donicy.
.
O tym, jak i kiedy przesadzić żywą choinkę z donicy do ogrodu, postaram się napisać więcej już niedługo, w osobnym poście. Tymczasem skupię się na zasadniczym temacie:
Jaką choinkę wybrać do ogrodu?
Wybór żywych drzewek iglastych w donicach jest spory. Jeśli choinka ma w przyszłości trafić na stałe do ogrodu, koniecznie zwróć uwagę nie tylko na gatunek, ale także odmianę. Dlaczego to takie ważne, przekonasz się już za moment, porównując najpopularniejszych kandydatów na żywe choinki.
- Świerk pospolity (Picea abies)
To pospolity, rodzimy gatunek, a jednocześnie najpopularniejsze świąteczne drzewko. Jego zaletą jest swojski wygląd, żywozielona barwa igieł oraz stosunkowo niska cena. Świerk pospolity o wysokości ok. 1 m, posadzony w donicy, kosztuje w granicach 40-80 zł, zależnie od producenta i miejsca zakupu.
Świerk pospolity posiada regularny stożkowy pokrój oraz ciemnozielone, krótkie (1-2cm), kłujące igły osadzone gęsto na pędach.
Jego zasadniczą wadą jest wrażliwość na ciepło panujące w pomieszczeniach. W temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza zaczyna szybko zrzucać igły, a po 2-3 tygodniach może doszczętnie wyłysieć. Poza tym typowy świerk pospolity to niebosiężne drzewo, osiągające do 50 m wysokości i 2 m średnicy pnia.
.
Jako choinkę do ogrodu, zwłaszcza niewielkiego, lepiej wybrać karłowe odmiany tego gatunku. Do odmian, które mimo powolnego tempa wzrostu zachowują stożkowy pokrój, należą m.in.:
‘Cupressina’, o powolnym tempie wzrostu oraz zwartym, wąskostożkowym pokroju. Po wielu latach osiąga do 10 m wysokości i tylko 1,5 m średnicy.
‘Końca’ o jasnej barwie młodych, wiosennych przyrostów, dorastająca do około 10 m.
‘Will’s Zwerg’ to karzełek o zwartym, stożkowym pokroju i maksymalnym wzroście do 2-3 m.
‘Frohburg’ – płacząca odmiana o wąskim pokroju i zwisających pędach. Po 10 latach dorasta do 2-3 m, a docelowo osiąga około 5 m wysokości.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- Świerk kłujący (Picea pungens)
Świerk kłujący, nazywany srebrnym, posiada sztywne, bardzo kłujące igły o długości 2-3 cm, zależnie od odmiany niebieskozielone, sine, szaroniebieskie lub srebrzyste. W lasach Ameryki Północnej dorasta do ponad 30 m, w Polsce zwykle kończy wzrost przy 15-20 m, więc, tak czy inaczej, jest potężnym drzewem.
Dość dobrze znosi suche, zanieczyszczone powietrze, dlatego w miastach sprawdzi się lepiej od rodzimego świerka pospolitego. Pachnie mniej intensywnie, za to w pomieszczeniu dłużej zachowuje igły.
.
Jako choinka do małego ogrodu lepiej sprawdzą się słabiej rosnące odmiany, takie jak:
‘Baby Blue Eyes’ – w wieku 20 lat dorasta do ok. 3 m. Ma bardzo gęstą, regularną, stożkową koronę i intensywnie srebrzystoniebieskie igły.
‘Iseli Foxtail’ – dorasta do 5 m wysokości i 1,5-2 m średnicy. Ma srebrzyste igły o różnej długości oraz luźny, dość nieregularny, ale w zarysie stożkowy pokrój.
‘Thuem’ – ma bardzo gęsty, szerokostożkowy pokrój i srebrnobłękitne igły. Kończy wzrost przy ok. 3 m wysokości i 1 m średnicy.
‘Montgomery’ – rośnie powoli, po 10 latach osiąga 1,5 m wysokości, a docelowo dorasta do 3-4 m wysokości i 1-2 m średnicy.
‘Białobok’ po wielu latach dorasta do około 5 m wysokości i 3 m średnicy. Wiosną jego ozdobą są intensywnie kremowożółte młode przyrosty, wyraźnie odróżniające się od srebrzystoniebieskich starszych igieł.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
- Świerk serbski (Picea omorica)
Ma malowniczy wąskostożkowy pokrój z łukowato wygiętymi gałązkami. Soczyście zielone, niekłujące igły dzięki białym paskom od spodu wydają się posrebrzone, do tego roztaczają żywiczny aromat. Już kilkuletnie okazy tego gatunku zawiązują bardzo dekoracyjne fioletowobrązowe szyszki, które długo utrzymują się na drzewie jako naturalne bombki.
Świerk serbski dobrze znosi miejskie warunki i jest niewymagający co do podłoża. Jest jedno „ale”: rośnie szybko, w starszym wieku osiągając do 20 m wysokości.
‘Pendula’ to płacząca odmiana o gałęziach zwisających wzdłuż pnia i koronie jeszcze węższej niż u formy botanicznej świerka serbskiego. W związku z tym zajmuje mniej miejsca w ogrodzie, mimo równie silnego wzrostu wzwyż.
.
- Świerk biały (Picea glauca)
Jego charakterystyczną cechą są krótkie, delikatnie kłujące igły wyrastające wokół pędów. W ogrodach zrobił karierę, ale rzadko występuje w roli bożonarodzeniowej choinki. Trzeba przyznać, że na zewnątrz czuje się o niebo lepiej niż w domu. Gatunek w naturze dorasta do 10-15 m, ale w uprawie dominują karłowe odmiany. Zwłaszcza ‘Conica’ o regularnym, stożkowym i gęstym pokroju i soczyście zielonych igłach, która w wieku 10 lat osiąga zaledwie 1 m wysokości. To urocza filigranowa choinka, idealna na taras oraz do małego ogrodu.
.
- Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)
Jest często uznawana za ideał świątecznej choinki. Pod względem trwałości bije świerki na głowę ze względu na dużą wytrzymałość na suche, ciepłe warunki panujące w pomieszczeniach. Ma elegancki, gęsty pokrój idealnego stożka. Igły są długie, miękkie w dotyku, mają świeżą, szmaragdową barwę, nie kłują i bardzo długo nie opadają. Niestety, są prawie bezwonne, więc jodłowa choinka nie wniesie ze sobą leśnego aromatu. Najlepiej czuje się w dość wilgotnej, żyznej glebie o kwaśnym odczynie, nie boi się wiatru ani mrozu. Jodła kaukaska to choinka polecana do większego ogrodu. Wzrost w pierwszych latach po posadzeniu w ogrodzie jest dość wolny, ale wyraźnie przyspiesza, gdy drzewko się zadomowi. W ogrodach jodła kaukaska osiąga zwykle około 15 m wysokości, a w korzystnych warunkach nawet dwa razy tyle. Wybór odmian jest niewielki, zresztą karłowe formy tego gatunku przeważnie tracą piramidalną sylwetkę na rzecz krzaczastego, kulistego pokroju.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- Jodła korańska (Abies koreana)
To prawdziwa piękność! Ma zwarty, bardzo regularny pokrój stożka z gałęziami ułożonymi poziomo w wyraźne piętra. To doskonały wybór do małego ogrodu ze względu na kompaktowy wzrost, wynoszący u 30-letnich drzew zaledwie 5-6 m. Wzrok przyciągają dwubarwne igły z kredowobiałym spodem oraz ozdobne fioletowe szyszki sterczące pionowo z gałęzi jak świeczki. Pojawiają się już u młodych egzemplarzy tego gatunku.
‘Silberlocke’ to szczególnie lubiana odmiana jodły koreńskiej. Ma skręcone igły, demonstrujące białe spody. W efekcie drzewko wygląda jak posrebrzone.
Jodła koreańska wymaga żyznej, wilgotnej gleby, za to dobrze znosi suche powietrze i jest w pełni mrozoodporna. Posiada całe mnóstwo miniaturowych odmian, często szczepionych na pniu, których wygląd w niczym nie przypomina klasycznej choinki.
.
- Jodła jednobarwna (Abies concolor)
Inna nazwa tego gatunku to jodła kalifornijska. Należy do czołówki iglaków polecanych do sadzenia w warunkach miejskich. Nic dziwnego: dobrze rośnie nawet na suchych, piaszczystych glebach, nie szkodzą jej zanieczyszczenia powietrza, niedobory opadów, upały ani siarczyste mrozy. W pomieszczeniach jako domowa choinka jest równie wytrzymała: praktycznie nie traci igieł, nawet jeśli stoi w pobliżu grzejnika!
Cechą rozpoznawczą tego gatunku są bardzo długie igły (do 7-8 cm) wygięte ku górze, obustronnie szarozielone lub niebieskawe. Korona drzewa jest regularna, stożkowa, ugałęziona gęsto od samego dołu. Odmiany o tempie wzrostu typowym dla gatunku w wieku 30 lat dorastają do 10-12 m.
‘Compacta’ rośnie powoli, w starszym wieku osiąga do 2-3 m wysokości, a przy tym zachowuje szerokostożkowy pokrój. To cenna choinka do małego, miejskiego ogrodu.
.
- Jodła szlachetna (Abies procera)
To olbrzym, jako choinka adekwatny raczej do dużego ogrodu. W naturze osiąga aż 80 m wysokości, w Polsce przy docelowym wzroście 20-25 m i tak robi (dosłownie) ogromne wrażenie. Ma tępe, sztywne igły ułożone na pędach spiralnie i bardzo gęsto.
‘Glauca’ to odmiana o srebrnoniebieskich igłach i docelowej wysokości około 8-10 m. Ze względu na wolniejszy wzrost jako choinka do ogrodu sprawdza się lepiej od typowej formy tego gatunku. Drzewo o grubych, sztywnych pędach zachwyca wykwintną urodą, jednak największe wrażenie robią olbrzymie szyszki osiągające nawet 25-30 cm długości!
Jodła szlachetna jest wymagająca: niezbędne jest słoneczne, zaciszne stanowisko oraz lekko kwaśna, żyzna gleba bogata w próchnicę, stale umiarkowanie wilgotna, ale jednocześnie przepuszczalna.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Podsumowując
Choinka do ogrodu nie musi być klasycznie zielona, za to powinna mieć rozmiary adekwatne do wymiarów posesji, a do tego tolerować warunki, w jakich przyjdzie jej rosnąć.
Na szczęście wybór gatunków i odmian drzew iglastych o stożkowym pokroju „typowej choinki” jest duży. A Ty jaką choinkę zaprosisz do swojego ogrodu na święta?
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
Żywe drzewka są fajne, ale ile po tym sprzątania… Dlatego my od lat kupujemy sztuczne choinki na pniu. 220, 180, 160, sporo jest rozmiarów do wyboru. Można dopasować pod własne preferencje. Wymieniamy je średnio co 3-4 lata, w zależności od tego, jakie akurat drzewko chcemy. Zawsze prezentują się efektownie, a roboty przy nich dużo mniej.