Rozmiar nie ma znaczenia: liczy się dobry pomysł! Nawet mały ogród da się zaaranżować ciekawie, estetycznie i praktycznie zarazem.
W ciasno zabudowanych miastach jest coraz mniej miejsca dla zieleni, zwłaszcza prywatnej. Skromna działeczka albo ogródek przy szeregowcu to często szczyt możliwości przeciętnego „mieszczucha”. Na szczęście nawet najmniejszy teren da się sensownie zaaranżować – wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, a przede wszystkim mieć sprecyzowany pomysł na swój mały ogród. Dlaczego to takie ważne? Wyobraź sobie mały pokoik, w którym upchnięto mnóstwo różnych mebli i dodatków, każdy w innym stylu. Albo mikry rondelek, do którego wrzucono wszystkiego po trochu: czekoladę, parówki, kiszoną kapustę i jeszcze frytki do tego. Może i każdy z tych składników sam w sobie jest smaczny, ale wrzucone do jednego gara zmieniają się w niejadalne pomyje. Podobnie jest w przypadku małych ogrodów: tam, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota, wszelki nadmiar i brak zdecydowania grożą chaosem. Po prostu robi się bałagan.
Dlatego dobry pomysł na mały ogród to połowa sukcesu.
.
Pomysł na mały ogród: podstawy na dobry początek
Podczas podróży Busem miałem okazję zwiedzić wiele ciekawie urządzonych małych ogrodów. Mimo że na pierwszy rzut oka każdy z nich był zupełnie inny, zauważyłem, że łączą je pewne podstawowe zasady. Według mnie te reguły składają się na przepis na udaną aranżację niewielkiej przestrzeni, dlatego opisałem je dla Ciebie poniżej. Trzymając się tych zasad, będzie Ci łatwiej opracować swój własny pomysł na mały ogród, a potem z sukcesem wcielić go w życie.
1. Mniej znaczy więcej
Tam, gdzie miejsca jest niewiele, wszelki nadmiar jest niewskazany – zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Mały ogród przeładowany roślinami i dodatkami stanie się jeszcze ciaśniejszy niż dotąd. Nie przesadzaj również z liczbą, długością i zawiłością ścieżek, postaraj się również zredukować powierzchnię nawierzchni, zwłaszcza utwardzonych, na rzecz trawnika, rabat oraz innych nasadzeń.
.
2. Liczy się konsekwencja
Pomysł na mały ogród najlepiej oprzeć na konkretnym stylu i się go trzymać. Nadmierna różnorodność gatunków, odmian i stylów w małym ogrodzie skutkuje chaosem i bałaganem. Mały ogródek przed domem urządzony w stylu japońskim wygląda gustownie i z klasą. Równie dobrze można postawić na rustykalną aranżację pełną kolorowych kwiatów z babcinego ogródka – efekt będzie swojski i uroczy. Za to kompilacja obu powyższych idei upchniętych na niewielkiej przestrzeni to wizja rodem z koszmaru.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
3. Coś za coś
Na kilku metrach wolnej przestrzeni nie da się zrealizować wszystkich marzeń ogrodniczych – a przynajmniej zrealizować ich w pełni. Pomysł na mały ogród warto ukuć wokół konkretnej funkcji, tzn. określić, czy chcesz stworzyć kieszonkową oazę wypoczynku, miniaturowe dzieło sztuki ogrodniczej (czyli ogródek typowo ozdoby), a może kompaktowy ogródek użytkowy z miniwarzywnikiem, kilkoma krzewami owocowymi, ewentualnie karłowymi drzewkami owocowymi. Istnieją również rozwiązania pośrednie, takie jak wkomponowanie pomidorków koktajlowych w kompozycję z kwiatów jednorocznych albo ustawienie skrzynki z ziołami w ogrodowym SPA.
.
4. Mierz siły na zamiary…
…a rozmiary na zasoby dostępnej przestrzeni. Mówiąc prościej, w małym ogrodzie sprawdzą się małe rośliny. Nie musisz przekreślać marzenia o świerku czy sośnie, po prostu wybierz ich karłowe odmiany. Lepszą alternatywą dla potężnego klonu pospolitego będzie kompaktowy klon palmowy. Raczej zrezygnuj z ekspansywnych gatunków, takich jak winobluszcz albo śnieguliczka.
.
5. Triki optyczne
Stawiając na jasne stonowane kolory oraz przejrzyście planując nasadzenia, można pozornie dodać małej posesji przestronności.
W małym ogrodzie warto postawić na rośliny drobnolistne i o delikatnym pokroju. Okazałe liście katalpy, rącznika czy kokornaku mogą sprawić, że ogród przez porównanie wyda się jeszcze mniejszy niż w rzeczywistości.
Rozwiązaniem genialnym w swej prostocie jest lustro, które optycznie powiększy przestrzeń niewielkiej posesji.
Zrezygnuj z masywnych murowanych ogrodzeń i wysokich, szczelnych żywopłotów: mały ogród zamknięty w ciasne ramy sprawia klaustrofobiczne wrażenie. To samo dotyczy mebli i dodatków: ażurowa ławeczka sprawdzi się lepiej od wizualnie ciężkiej drewnianej ławy z belek i grubych desek.
Kolejnym trikiem optycznym jest stosowanie różnego rodzaju przesłon: mały ogród wyda się większy, jeśli nie będzie widoczny w całości z każdego miejsca działki. Takim parawanem może być np. wysoka kępa miskanta, kratka obrośnięta pnączami albo spory krzew.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
6. Sprytne rozwiązania
Aby zyskać dodatkową przestrzeń, wystarczy zmienić punkt widzenia… a konkretnie spojrzeć w górę. Dobrym pomysłem na mały ogród jest zieleń w pionie. Można ją wprowadzić na wiele sposobów, m.in. sadząc pnącza, instalując zestawy do wertykalnej uprawy (np. maty z kieszonkami na rośliny, modułowe zielone ściany, piętrowe stojaki) albo stosując wiszące doniczki.
Jeśli zależy Ci na własnych plonach z małego ogrodu, postaw na intensywny system uprawy. Karłowe drzewka owocowe plonują równie obficie co kilkukrotnie większe drzewa tego samego gatunku, zaszczepione na silnie rosnących podkładkach i rzadko przycinane.
Z niewielkiego, podwyższonego warzywnika w skrzyni pełnej żyznego podłoża, regularnie nawadnianego i nawożonego, można uzyskać większe zbiory o znacznie lepszej jakości w porównaniu z dużą, płaską grządką, pielęgnowaną byle jak i podlewaną jedynie od wielkiego dzwonu. O tym, jak uzyskać duże plony z małego warzywnika, przeczytasz w tym poście.
Jeśli chodzi o pomysł na mały ogród ozdobny, warto postawić na piętrowe nasadzenia. Pod koroną miniaturowego iglaka zaszczepionego na pniu albo piennej róży czy hortensji znajdzie się dość miejsca dla bylin lub płożących krzewów.
.
7. Motyw przewodni albo gwiazda kompozycji
Pomysł na mały ogród możesz oprzeć na swego rodzaju motywie przewodnim w postaci rośliny powtarzającej się wielokrotnie w różnych miejscach. Może to być obwódka z bukszpanu, wyznaczająca ramy nasadzeń, wybrana trawa ozdobna, bylina albo nawet krzew. Rosarium jako pomysł na mały ogród? Dlaczego nie! Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór jednej, szczególnie atrakcyjnej lub w inny sposób charakterystycznej rośliny, która stanie się gwiazdą całej aranżacji. W tej roli dobrze sprawdzają się egzotyki, takie jak araukaria albo palma, a także obficie kwitnące małe drzewa lub duże krzewy o ozdobnym ulistnieniu. Przykładem może być judaszowiec kanadyjski ‘Carolina Sweetheart’, albicja jedwabista albo któraś z odmian magnolii powtarzających kwitnienie.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
8. Przycinaj z głową
Rośliny rosną, nawet ich karłowate odmiany. Aby utrzymać je w ryzach, prędzej czy później konieczne staje się cięcie. Uwaga, zbyt silne cięcie przeprowadzone wiosną pobudza rośliny do wzrostu, więc może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Czasem lepszym rozwiązaniem okazuje się przyginanie pędów stosowane zarówno w przypadku roślin ozdobnych, jak i owocowych. Mało znaną sadowniczą metodą ograniczania wzrostu drzew, zaskakująco skuteczną i w miarę bezpieczną dla roślin, jest przycinanie korzeni. Ten zabieg da się wykonać bez użycia specjalistycznego sprzętu, wbijając ostry szpadel głęboko w ziemię wokół pnia, w odległości ok. 50 cm.
.
Pomysł na mały ogród: jak go znaleźć?
Myślę, że obfitym źródłem inspiracji jest projekt “Busem przez polskie ogrody“, w ramach którego odwiedziłem ponad 100 ogrodów urządzonych w rozmaitych stylach, różniących się wielkością, warunkami siedliskowymi i tak dalej. Poszperałem trochę w tym ogromnym worku z inspiracjami i wytypowałem dla Ciebie sporą garść ciekawych pomysłów na mały ogród, zebranych w tym poście. Możesz spróbować odtworzyć u siebie któryś z tych przykładów ciekawych aranżacji niewielkich posesji, albo potraktować je jako zachętę do poszukiwania własnych rozwiązań projektowych.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Dobry pomysł na mały ogród to podstawa, potem wystarczy już tylko trzymać się kilku podstawowych zasad i sukces murowany! Urządzenie niewielkiej działki pochłania znacznie mniej czasu oraz kosztów w porównaniu z aranżacją rozległej posesji. Analogicznie jest w przypadku pielęgnacji gotowych nasadzeń. Dzięki temu bez zbędnych poświęceń możesz zmienić swój mały ogród w prawdziwą perełkę!
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024