Dereń biały zimą jest bezkonkurencyjny, ale tak naprawdę wygląda pięknie cały rok. Sprawdź, jak uprawiać ten niewymagający krzew ozdobny i daj się zainspirować, przeglądając aranżacje.
Kolorowa zima w ogrodzie to marzenie, które możesz zrealizować w prosty sposób. Istnieje sporo różnorodnych roślin pięknych zimą, które zwracają uwagę po sezonie i rozweselają szarugę wesołymi odcieniami. Bez wątpienia należy do nich dereń biały, główny bohater tego postu.
.
Dereń biały – co warto o nim wiedzieć
Dereń biały (Cornus alba) to wszechstronny i niewymagający krzew ozdobny cały rok. W naturze zasiedla rozległy obszar rozciągający się od Europy Wschodniej, przez całą Azję, aż po Japonię i Półwysep Koreański. Najchętniej porasta wilgotne lasy i zarośla, ale jest bardzo tolerancyjny, poradzi sobie niemal wszędzie. Skoro dereń biały podbił większość największego z kontynentów, nic dziwnego, że rośnie silnie i zdrowo również w ogrodzie. Większość odmian osiąga do 3 m wysokości i podobną średnicę, przeważnie mają bujny, rozłożysty pokrój. Znak rozpoznawczy derenia białego to czerwone pędy, które najintensywniej wybarwiają się na słonecznych stanowiskach.
Wiele odmian ma dekoracyjne liście: pstrokate w sezonie, a jesienią mieniące się ognistymi odcieniami.
W maju i czerwcu pojawiają się kremowe miododajne kwiatostany, które z czasem zmieniają się w perełki białych owoców. To przysmak ptaków!
.
Dereń biały – ciekawe odmiany do ogrodu
Zimą każdy dereń biały jest piękny, bo jest… czerwony. Chodzi oczywiście o czerwoną barwę pędów, które płoną z daleka na tle śniegu. Niemniej intensywność i odcień tego koloru zależą w dużej mierze od odmiany, podobnie jak wybarwienie liści, siła wzrostu oraz pokrój.
‘Elegantissima’ – klasyczna silnie rosnąca odmiana, jedna z najpopularniejszych na osiedlach i terenach zieleni miejskiej. Przy 3 m wysokości osiąga jeszcze większą średnicę. W sezonie jaskrawoczerwone pędy znikają pod kurtyną dwubarwnych liści, szarozielonych z szerokim, nieregularnym, białym marginesem.
IVORY HALO ‘Bailhalo’ – dwukrotnie mniejsza wersja odmiany ‘Elegantissima’ o kulistym lub półkulistym pokroju i biało-zielonych liściach.
‘Sibirica’ – zielonolistna odmiana o bardzo silnym wzroście i szerokim pokroju.
‘Sibirica Variegata’ – dorasta do 2 metrów wysokości i szerokości. Ma zielone liście z białą obwódką.
‘Gouchaultii’ – ma wyjątkowo duże liście, żółte z zielonym wnętrzem.
‘Kesselringii’ – kompaktowa odmiana o wysokości do 2 m, zwartym pokroju i zielono-brązowych, lekko skręconych liściach.
‘Spaethii’ – ma duże, żółto-zielone, a w pełnym słońcu nawet całkowicie żółte liście.
‘Aurea’ – odmiana o złocistożółtym ulistnieniu.
.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Inne derenie ozdobne zimą
Dereń rozłogowy (Cornus sericea) oferuje odmiany o żółtych, pomarańczowych lub czerwonych pędach.
‘Flaviramea’ – dorasta do 2-3 m wysokości i 4 m średnicy. Jest znany z jaskrawożółtych pędów.
‘Kelseyi’ – ma czerwone pędy i zaokrąglony, zwarty pokrój. Osiąga do 0,7 m wysokości i ma ponad dwukrotnie większą szerokość.
Dereń świdwa (Cornus sanguinea) to rodzimy gatunek. Odmiany ‘Midwinter Fire’ oraz ‘Winter Beauty’ prezentują pomarańczowe pędy.
.
Warto wiedzieć
W polskich ogrodach spotkałem mnóstwo gatunków i odmian dereni. Są tak różnorodne, że aż trudno uwierzyć w ich wzajemne pokrewieństwo. Dereń biały, rozłogowy i świdwa słyną z kolorowych pędów i bezproblemowości w uprawie. Dereń kwiecisty i dereń kousa są bardziej wymagające. Latem wspaniale kwitną: rozrośnięte podsadki kwiatowe wyglądają jak olbrzymie płatki. Dereń kousa ma ponadto ozdobne jadalne owoce, jednak owocowym hitem jest dereń jadalny. Skosztuj dereniówki albo powideł z derenia, a zrozumiesz dlaczego. Na tym nie koniec, bo praktycznie każdy gatunek derenia oferuje odmiany o ozdobnych liściach. A oprócz wymienionych powyżej w ogrodach goszczą jeszcze m.in. dereń pagodowy, skrętolistny, błękitny, kanadyjski, niski… Każdy zupełnie inny, ale wszystkie piękne!
.
Jak uprawiać dereń biały w ogrodzie
Dereń biały i inne derenie o kolorowych pędach to wyjątkowo niewymagające krzewy ozdobne. Są nie do zdarcia: dobrze rosną w słońcu i półcieniu, na każdej w miarę wilgotnej glebie. Nie szkodzą im siarczysty mróz (do -35°C!) ani spaliny, praktycznie nie chorują i wszędzie wyglądają pięknie!
Dereń biały, tak samo jak dereń rozłogowy oraz dereń świdwa, lubi coroczne silne cięcie. Wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, skróć wszystkie pędy tuż nad 4-5 parą pąków, czyli ok. 50 cm nad ziemią. Ten zabieg pobudzi krzew do wzrostu i tworzenia mnóstwa młodych jaskrawo wybarwionych przyrostów.
Uwaga: dolne gałęzie większości odmian pokładają się na ziemi i chętnie zakorzeniają. W związku z tym krzew stale się rozrasta, a z czasem może stać się ekspansywny.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
Dereń biały – zastosowanie i pomysły na aranżacje w ogrodzie
Całoroczna uroda i znikome wymagania czynią z niego jeden z najbardziej wszechstronnych krzewów ogrodowych. Ze względu na bujny wzrost oraz odporność na cięcie dereń biały świetnie nadaje się na żywopłoty – zarówno swobodne, jak i formowane.
Dereń biały jest atrakcyjny o każdej porze roku, więc może zajmować najlepiej eksponowane miejsca w ogrodzie. Sprawdzi się przed domem, obok tarasu, przy ścieżce lub podjeździe. Poradzi sobie zarówno na skarpie, jak i w wilgotnych zagłębieniach terenu. Doskonale czuje się przy oczku wodnym, nawet w podmokłej strefie tuż przy brzegu.
Dereń biały jest tolerancyjny co do stanowiska oraz rodzaju podłoża, dlatego okazuje się bardzo uniwersalnym sąsiadem. Zimą jego kolorowe pędy ożywią monotonną zieleń iglaków albo urozmaicą bylinową rabatę opustoszałą po sezonie. Odmiany o barwnych liściach doskonale prezentują się na tle zimozielonego żywopłotu.
Dereń biały pasuje do praktycznie każdego stylu. Na nowocześnie urządzonej posesji może towarzyszyć trawom ozdobnym oraz iglakom.
W romantycznym parku stworzy tajemnicze zarośla, a w rustykalnym ogrodzie będzie dobrym kompanem dla kwitnących krzewów i bylin.
Do naturalistycznej działki lepiej pasuje rodzimy dereń świdwa, niemniej dereń biały również da się sprytnie wkomponować w półdzikie nasadzenia.
Do orientalnego stylu najlepiej pasuje dereń pagodowy, ale również w tym przypadku dereń biały będzie odpowiednią alternatywą.
Kompaktowe odmiany nadają się do uprawy w dużych donicach.
Zaszczepione na pniu zmieniają się w minidrzewka (jedno z nich posadziłem niedawno w swoim ogrodzie).
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Podsumowując
Nie masz pomysłu, co posadzić? Idealny będzie dereń biały!
Piękny przez cały rok, może wrosnąć prawie wszędzie i nie sprawia problemów!
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024