O zasadności rabat w ogrodzie nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Gdyby nie one, ogrody nie “byłyby sobą” tzn. w większości przypadków pozbawione byłyby tego, co oko cieszy najbardziej. Ponieważ, z reguły, najładniejsze rośliny, najbardziej kolorowe kwiaty itd., rosną właśnie na rabatach. A jak ma się do tego rabata kamienna? Czyli rabata, której podłoże wyłożone jest kamieniem. A ma się całkiem dobrze i cieszy nie tylko tym, co na niej rośnie, ale także tym, jak sama wygląda.
Pomysłów na zrobienie rabaty, jej kształtów, obsadzeń itd., jest chyba tyle, ile ogrodów. Albo jeszcze więcej, bo najczęściej w jednym ogrodzie rabat jest kilka, a każda wygląda inaczej.
W każdym razie, kilka elementów mają wspólnych. Pierwszy z nich to obrzeże czyli element odgradzający rabatę od sąsiedniego trawnika.
Pomysłów w tym zakresie jest dużo, ale jedno jest pewne: jeśli rabata ma wyglądać ładnie, jej wyłożenie ma się nie “przewalać” na trawnik, a trawa ma nie wrastać do jej wnętrza, obrzeże trzeba wykonać. Na blogu było już o tym wiele, przypomnę wpisy najpopularniejsze:
- 30 sposobów na obrzeże ogrodowe. Czyli czym oddzielić.
- Obrzeże trawnikowe z kostki brukowej. Krok po kroku, zrób to sam.
- Obrzeże z kostki granitowej. Krok po kroku, zrób to sam.
Myślę więc, że kwestię obrzeży mamy wyjaśnioną. Krótko bo krótko, ale wiadomo o co chodzi. Kto chętny, doczyta w powyższych wpisach.
Tym samym mamy też już rabatę. Bo skoro pewną powierzchnię “odcięliśmy” obrzeżem, rabata powstała automatycznie. Na wszelki wypadek dodam jeszcze tylko, że istnieje również takie pojęcie jak rabata podwyższona, o której również warto wiedzieć.
Idziemy dalej czyli do bezpośredniego tematu: rabaty kamiennej. Wyłożonej kamieniem, z kamieniami, jak zwał tak zwał. W każdym razie takiej, gdzie kamień stanowi podłoże. Rodzajów kamieni jest oczywiście dużo. Tym samym także sposobów, na jaki można nimi dekorować. Kilka przykładów poniżej.
Kamień można również łączyć z innymi elementami, ale szczególnie dobrze komponuje się z wodą, oczkami wodnymi, kaskadami itd., które na tle kamieni przypominają małe górskie strumyki. Idealnie opisała to na swoim blogu, Kasia. Warto spojrzeć.
Podsumowując to, co dotychczas wiemy o rabacie kamiennej:
- dobrze jest jak ma obrzeże czyli jest trwale oddzielona od trawnika
- musi być wyłożona dowolnymi kamieniami
- dobrze komponuje się z wodą
A skoro jesteśmy przy kamieniach to warto przypomnieć o ich rodzajach:
- KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 1. Poświęcona żwirom i otoczakom
- KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 2. Poświęcona grysom i korze kamiennej
Dlaczego warto wykonać rabatę kamienną?
Czyli co wnoszą kamienie do ogrodu:
- są estetyczne – ze względu na dużą różnorodność i kolorystkę świetnie komponują się z otoczeniem, tworzą ciekawe układy i stanowią dobre tło dla ekspozycji roślinnych, szczególnie podkreślając ich kolory,
- tworzą tło dla elementów architektury – stanowią również bardzo dobre tło dla wszelkiego rodzaju elementów małej architektury ogrodowej, a także większych kamieni czy głazów ogrodowych,
- tworzą odcięcie powierzchni rabatowych – bardzo dobrze sprawdzają się na krawędziach rabat, szczególnie mniejsze frakcje dobrze wypełniają i uzupełniają obrzeża, a jednocześnie tworzą lekką i płynną granicę,
- są elementem wysoce przepuszczalnym – wody opadowe łatwo wchłaniają się w ziemię, nie tworząc na powierzchniach wyłożonych kamieniem zastoin i kałuż,
- pasują do każdego stylu – sprawdzają się właściwie w każdym stylu ogrodu, od nowoczesnych po naturalne, a szczególnie dobrze prezentują się w kompozycjach z użyciem wody,
- są trwałe – kamienie nie zmieniają swojego położenia, nie ubywa ich w czasie, co jest cechą nawierzchni wyłożonych alternatywą dla kamienia tj. korą lub zrębkami drewnianymi,
- są delikatne – szczególnie te o obłych kształtach jak żwiry i otoczaki. Można po nich chodzić nawet boso, nie raniąc i nie obcierając nóg. Dlatego nadają się na wykładanie terenów wokół ogrodowych basenów i placów zabaw,
- są łatwe w obsłudze przy nasadzaniu roślin – w podłoże wyłożone kamieniem, szczególnie wyłożone tkaniną łatwo dosadzać rośliny, ponieważ kamienie bez trudu odsuwamy, a po posadzeniu, praktycznie bez śladu nagarniamy wokół rośliny,
- są bezobsługowe – czyli powierzchnia nimi wyłożona nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów. Poza okresowym, niewielkim plewieniem.
A minusy?
No właśnie bo jakoś tak wygląda to zbyt dobrze. Więc spokojnie, minusy też są. Niewiele, ale jednak. Kamienie są trudne w utrzymaniu czystości – z kamieni stosunkowo ciężko usuwa się opadłe liście, igły czy inne drobne nieczystości. Dlatego decydując się na większe powierzchnie nimi wyłożone warto zaopatrzyć się w urządzania mechaniczne typu dmuchawa czy odkurzacz, które pomogą tą sprawę załatwić.
Jak wykonać rabatę kamienną?
Sprawa jest wyjątkowo prosta i nie wymaga głębszego instruktażu. W każdym razie, zgodnie z tym co zapisane powyżej, trzeba rozpocząć od obrzeży. Jakichkolwiek, ale obrzeży, które oddzielą powierzchnię rabaty i trawnika. Np. takich plastikowych.
Lub takich granitowych.
Oczywiście przed ułożeniem obrzeży teren trzeba mniej więcej wyprofilować. A obrzeża ułożyć na jakimś określonym poziomie.
Więcej o tym we wpisach:
Następnie powierzchnię przyszłej rabaty warto wyłożyć geowłókniną. Co do niej samej, głosy są podzielone. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Jedni stosują, inni nie. Jedni chwalą, drudzy krytykują.
Ja stosuję. Dobrą, ogrodniczą. Chociaż częściowo ogranicza przebijanie chwastów, utrzymuje także lepszą wilgotność ziemi. Włókninę kładziemy „na zakładkę” aby ograniczyć maksymalnie puste pola. Po położeniu, docinamy do konturów obrzeży rabaty.
Mając geowłókninę nie pozostaje nic innego jak wyłożyć ją wybranym kamieniem. Planując jakieś wzory można je sobie oznaczyć sprejem na włókninie.
Pozostaje jeszcze sprawa nasadzeń. Można to zrobić przed włókniną, po wyłożeniu włókniną, jak i po wyłożeniu kamieniem. Łatwiej jest oczywiście posadzić rośliny przed włókniną, ale za to trudniej się ją potem układa. Można po wyłożeniu, ale przy sadzeniu trzeba uważać aby jej nie zabrudzić i nie zapruszyć ziemią. Więc, w przypadku dużej ilości nasadzeń, warto się pomęczyć i wyłożyć ją po posadzeniu. Wycinając w miejscu roślin, stosowne otwory.
W każdym razie tak wygląd gotowa, świeża rabata kamienna, z niewielką jeszcze ilością nasadzeń.
A tu ta sama po upływie 2 lat.
Sprawa wydajności kamieni czyli “ile można wyłożyć z tony”, cen itd., była omawiana we wspomnianych wpisach. Jeśli Cię to interesuje, odsyłam:
- KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 1. Poświęcona żwirom i otoczakom
- KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 2. Poświęcona grysom i korze kamiennej
Co dalej z rabatą kamienną?
Bo wynikałoby może, i to całkiem błędnie, że już wcale nie ma przy niej roboty. Poza tym wspomnianym, okresowym plewieniem. Otóż nie, nie, nie. Rośliny wymagają takiej samej pielęgnacji jak na każdej innej, a to plewienie… tak się kończy jeśli się o tym zapomni. Dwa przykłady z moich zeszłorocznych prac: przed i po.
Czy warto inwestować w rabaty kamienne?
Warto ponieważ zalety tego materiału są niepodważalne. Natomiast warto przemyśleć stronę ekonomiczną tego przedsięwzięcia czyli stosunek rodzaju kamienia do jego ceny. Oczywiście nie bez znaczenia jest też fakt czy do wyłożenia mamy 10, 100 czy 500 metrów kwadratowych. Przy małych powierzchniach może warto „iść na całość” i zainwestować w efektowne kamienie, które będą numerem jeden w naszym ogrodzie. Natomiast przy większych areałach trzeba być już zdecydowanie ostrożniejszym i mieć na uwadze, że z tony kamienia nie zrobimy imponująco dużej powierzchni. Oczywiście wszystko jest też kwestią „zasobności portfela”, ale to jest element względny, nie podlegający dzisiejszej dyskusji ;-).
Kamień, bez względu na rodzaj i miejsce zastosowania, jest elementem naturalnym, trwałym i ponadczasowym. Kamień zawsze przyciąga uwagę, wprowadza element tajemniczości i podkreśla rangę otoczenia, w którym się znajduje. Ponadto kamień w ogrodzie to bezdyskusyjnie element, na którego tle efektownie prezentują się rośliny, ale także wszystkie inne elementy architektury ogrodowej. Dlatego kamienie są tak często i chętnie stosowane, a każdy ogród, który podziwiamy i traktujemy jako nasze „inspiracje”, zawsze urządzony jest z zastosowaniem określonych rodzajów kamienia. Warto także zauważyć, że różnorodność materiału jest na tyle duża, że bez trudu można tworzyć określone kompozycje, różnicując je pod względem miejsca zastosowania, rodzaju, wielkości, struktury i koloru kamienia.
Na zakończenie:
- wpis przypadł Ci do gustu? – polub.
- uważasz za wartościowy? – udostępnij.
- nie chcesz ominąć kolejnego? – zapisz się na newsletter.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
Bardzo dużo pracy ale efekt powalający:) Sam mam rabatę wiec polecam:)