Busem przez polskie ogrody SEZON 4 – OGRÓD 8

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już czwarty rok! Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na ósmą w sezonie 2021 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, ósmego już w sezonie 4.

Zanim przejdę dalej, mała dygresja. Wszystkie dotychczas odwiedzone ogrody znajdziesz w tym miejscu:

.

Ogród 8 – wiejskie siedlisko czyli malowany ogród

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A pierwszym skojarzeniem w tym ogrodzie jest bez wątpienia jego wiejski i rustykalny charakter, do tego wszystkiego przyprawiony jeszcze wyjątkowym smakiem i niecodziennymi dekoracjami. Natomiast mówiąc inaczej, to wiejskie siedlisko, w którym prostota i poczucie smaku nabierają wyjątkowego znaczenia.

A drugi element nazwy – Malowany ogród, to określenie nadane przez Właścicieli ogrodu. Myślę, że obrazuje ich stosunek do tego miejsca oraz to, że dosłownie malują go własnymi pomysłami, aranżując i ozdabiając każdy zakątek.

Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej ósmej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 4 – 2021, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Stare Siołkowice, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten fioletowy kwadrat z numerem 8, to właśnie lokalizacja ósmego ogrodu, położonego w województwie opolskim. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 70 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

  • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018

  • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019

  • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2021, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment jest już osiem, z ośmiu ogrodów:

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektuGdzie dotarłem w sezonie 2021?.

Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę:

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z Gospodarzami tego terenu – Joanną i Jackiem.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Ósmy ogród w moich tegorocznych podróżach położony jest w województwie opolskim, w niewielkiej miejscowości w pobliżu Opola, w ustronnej, nieco bocznej uliczce. Powoduje to, że otoczenie ogrodu jest wyjątkowo spokojne, a ze względu na jego gęste obsadzenie, sąsiedztwo jest praktycznie niewidoczne. Ogród ma powierzchnię około 14 arów, zabudowany jest kilkudziesięcioletnim, odnowionym budynkiem mieszkalnym i dwoma budynkami gospodarczymi, które ze względu na swój wygląd i wykończenie dodają dodatkowego, sielskiego uroku.

Ogród powstaje od 21 lat, a zatem od roku 2000, kiedy to Gospodarze nabyli stare, podupadłe, wiejskie siedlisko, w którym poza zaniedbanymi budynkami i kilkoma drzewami owocowymi nie było praktycznie nic. I w przeciągu 21 lat stworzyli niecodzienny ogród, w którym natura pięknie łączy się ze stylowymi aranżacjami.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie biorą górę nad komentarzem. Co więc wartego jest podpatrzenia, a zarazem stanowi ważne elementy tego ogrodu?

Jest tego sporo, dlatego że to ogród wyjątkowo bogaty. Składa się z dwóch odrębnych części, bezpośrednio rozdzielonych budynkami. Pierwsza, to pewnego rodzaju przed ogródek znajdujący się we frontowej części działki, urządzony w starym sadzie, a zatem w cieniu drzew owocowych. Jego układ, zresztą podobnie jak układ całego ogrodu jest swobodny, rabaty nieregularnie wiją się i są obsadzone różnymi, stopniowanymi roślinami.

Druga, ta właściwa część ogrodu, to obszar zlokalizowany za zabudowaniami, stylem i sposobem zagospodarowania odpowiadający przed ogródkowi. Poza dużym, okazałym orzechem nie ma jednak w nim drzew owocowych, z kolei rabaty się obsadzone nieco niższym roślinami, spośród których o tej porze roku efektownie przebijają się różowe tulipany.

Z kolei tylna część ogrodu to stosunkowo obszerny trawnik, w którego centralnym punkcie urządzone jest duże, naturalne oczko. Jest to najmłodszy element ogrodu, który powstał niespełna 4 lata temu.

Ogród, jak już pewnie zauważyłeś, urządzony jest w stylu swobodnym, któremu najbliżej do ogrodów wiejskich i rustykalnych. Nie znajdziesz w nim żadnych nowoczesnych materiałów, zamiast nich miejsce znalazły kamienie, drewno i liczne starocie, które Gospodarze zwożą z okolicznych targów staroci.

Wyjątkowego klimatu dodają również bluszcze, które porastają zarówno budynek mieszkalny, jak i wszystkie gospodarcze.

I to właśnie te budynki są prawdziwymi perełkami tego ogrodu, którym uroku dodają drewniane elementy, własnoręcznie wykonywane przez Jacka, który uwaga… zawodowo ze stolarstwem nie ma absolutnie niczego wspólnego. Na uwagę zasługuje zarówno forma drewnianych aranżacji, ale również ciemno zielony kolor, bardzo pasujący do tego typu dekoracji.

Spójrz na budynek, w którym mieszkają Gospodarze,

jak również duży budynek gospodarczy,

i małą, urokliwą szopkę, która moim zdaniem wygląda jak żywcem przeniesiona z bajkowej scenerii.

Ogród Asi i Jacka zachwyca również niezwykłym bogactwem roślin, których są tu niezliczone ilości, w przeróżnych gatunkach i odmianach. Mnie najbardziej zachwyciły jednak ciekawie wkomponowane tulipany, a przede wszystkim paprocie, które swoimi jaskrawymi kolorami i piękną symetrią liści wyjątkowo dobrze prezentują się na rabatach i wokół oczka wodnego.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, taką samą otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Asi i Jacka.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów:

Kącik Partnera w praktyce

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym przyszedł czas na obejrzenie kilku dodatkowych produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji poznać różnego rodzaju ciekawostki i nowości na rynku.

Wytypowałem więc określone produkty od Partnerów i wspólnie z Gospodarzami mieliśmy okazję się im przyjrzeć. Myślę, że i Ciebie powinny zainteresować, bo to praktyczne, ogrodnicze nowinki:

  • kosiarka akumulatorowa od marki Stiga,

  • zestaw złączek i końcówek od marki Ramp,

  • od marki Gardena pompa i wąż elastyczny,

  • agrowłóknina wiosenna od marki Agrimpex,

  • obornik kurzy od marki Planta,

  • olej do drewna od marki Altax,

  • ziemia uniwersalna od marki Kronen,

  • opryskiwacz plecakowy od marki Kwazar.

A dodatkowo przejrzeliśmy katalog Doram Design, w którym Asia siedząc na krzesłach tej marki, wypatrzyła ciekawe meble, które w przyszłości być może znajdą miejsce w jej ogrodzie.

Podobnie było z katalogiem Litex Garden, w którym z kolei ja znalazłem parasol, który dobrze wyglądałby w tym ogrodzie.

Na sam koniec naszych ogrodowych zmagań ustawiliśmy szpilkę gnejsową, która dumnie stanęła na tle naturalnej rabaty.

.

Co mnie zachwyciło w tym ogrodzie?

Przede wszystkim to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Wynikająca z pozytywnego nastawienia Właścicieli, którzy super miło przyjęli mnie na swoim terenie. Myślę, że te wspomnienia na długo pozostaną w mojej pamięci, a czas, który spędziłem w tym ogrodzie, należał z pewnością do chwil, o których warto opowiadać.

Natomiast sam ogród zachwyca wieloma elementami. Mnie jednak najbardziej zadziwiły pięknie ozdobione budynki, które są wyjątkowym elementem tego wiejskiego zakątka. Całość jest spójna, wszystko jest jednolite i dobrze komponuje się z rustykalnym charakterem ogrodu.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

  • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można wykonać samemu. Tak jak Gospodarze tego miejsca, którzy konsekwentnie tworzą swój wiejski zakątek od przeszło 21 lat.

  • Po drugie świadomość, że do aranżacji ogrodów nie potrzeba wielkich budżetów. Owszem, ogród kosztuje, jednak własną pracą, pomysłem i zaangażowaniem można tworzyć równie wspaniałe efekty.

  • Do aranżacji ogrodów warto wybierać materiały naturalne jak kamień i drewno, ale warto także stawiać na starocie i inne elementy, którym często można nadać drugie, inne życie.

  • Aranżując ogrody warto być konsekwentnym. Nie mieszać stylów, nie łączyć materiałów, które ze sobą kontrastują.

  • I najważniejsze. Trzeba być cierpliwym i wierzyć, że można stworzyć coś wyjątkowego. Tak jak Gospodarze tego miejsca, którzy z zaniedbanego miejsca stworzyli piękne, wiejskie siedlisko.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc ósmą relację z odwiedzonego w roku 2021 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

  • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.

  • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.

  • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

Obserwuj regularnie strony projektu Busem przez polskie ogrody bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *