W dzisiejszym standardzie urządzania i zagospodarowania ogrodów, kamień odgrywa bardzo istotną rolę. Właściwie nie znam ani jednego ogrodu, który można potraktować jako „inspiracje”, aby do jego dekoracji nie był użyty kamień. Ale nie kamień „jakiś tam”, przypadkowo znaleziony w polu, ale kamień ozdobny. Natomiast szczególny jego rodzaj, można nawet powiedzieć, że stanowiący I ligę wśród kamieni, stanowi kamień gnejsowy. Między innymi w tak efektownym wydaniu jak głazy gnejsowe.
Natomiast sam gnejs to temat bardzo szeroki, który niejednokrotnie poruszałem już na blogu. Po pierwsze dlatego, że jest to bardzo efektowny i elegancki materiał, a po drugie, że od długiego czasu współpracuję z jego producentem – Firmą Gnejsy.pl.
Kamień ten stosuję zarówno w swoich ogrodowych realizacjach, poświęcam mu uwagę na blogu, chociażby we wpisie dotyczącym kory kamiennej czy szpilek gnejsowych, ale przede wszystkim towarzyszy mi w moich ogrodowych wyprawach, w projekcie „Busem przez polskie ogrody”. Jak zatem widzisz jest mi to wątek bliski, którym na wielu płaszczyznach dzielę się z Czytelnikami. Jednak nie robię tego przypadkowo, albo dlatego, że nie mam nic lepszego do pokazania. Robię to, bo ogólnie mówiąc „gnejs” lubię, bardzo mi się podoba i efektownie prezentuje się w ogrodach.
Stąd z przyjemnością przedstawię Ci jego kolejną odsłonę, czyli „głazy gnejsowe”.
.
Krótko o gnejsie
Gnejs, dzięki swojej charakterystycznej strukturze i szaro – brązowej, lekko połyskującej barwie, to idealny materiał, który niezwykle dobrze komponuje się z naturalnymi, ogrodowymi elementami, w szczególności drewnem i wszelkiego rodzaju gatunkami roślin. Co ważne, dobrze sprawdza się zarówno w ogrodach nowoczesnych, przy nowoczesnej architekturze, jak również we wszelkich innych, bardziej naturalnych i mniej formalnych ogrodowych stylach.
Tym samym, cechy i ogólne zalety gnejsu, przenoszą się również na wszelkie produkty i formy, które z niego powstają, w tym właśnie na wspomnianą korę kamienną, szpilki czy głazy gnejsowe.
Gnejs to skała, która jest wydobywana i przerabiana przez kopalnię odkrywkową, przy użyciu ciężkiego sprzętu, w naprawdę ciężkich warunkach. Produkcja kamienia to proces ciężki, a co za tym idzie radzą z nim sobie tylko najlepsi. Myślę, że nawet z czystej ciekawości, warto spojrzeć jak to wygląda, bo nie często jest możliwość zajrzeć do wnętrza kopalni. Dlatego spójrz jak wygląda wydobycie, we wspomnianej kopalni gnejsu Gnejsy.pl.
.
Co to są głazy gnejsowe?
Głazy to bardzo charakterystyczna nazwa, która już na wstępnie kojarzy się z czymś wielkim. I tak w rzeczywistości jest. Bo głazy gnejsowe to specjalnie łupane i pozyskiwane kawałki skały, które mają kształt, umożliwiający tworzenie w ogrodach ciekawych, oryginalnych aranżacji.
Za względu na tworzenie głazów z łupanych elementów skały, w zasadzie nie ma dwóch identycznych egzemplarzy. Każdy jest inny, ma lekko inny pokrój, przez co jest jedyny w swoim rodzaju. Stąd możesz być pewien, że jeśli zastosujesz go w swoim ogrodzie, absolutnie nikt nie będzie miał takiego samego. Będziesz zatem jednym, jedynym posiadaczem takiego egzemplarza na Świecie. Fajnie prawda?
.
Rodzaje głazów gnejsowych
Skoro ustaliliśmy, że nie ma dwóch takich samych głazów, zatem każdy jest inny. Różnią się kształtem i wielkością. Oraz wagą. Od kilkunastu, kilkudziesięciu kilogramów do nawet kilku ton. Ja osobiście podzieliłbym je następująco:
-
głazy, które możesz w ogrodzie przetransportować samodzielnie,
-
głazy, do których ustawienia potrzeba ciężkiego sprzętu.
Bez względu jednak na jaką wersję się zdecydujesz, efekt robi sam głaz. To on ma unikatowy kształt, kolor i fakturę. I to on będzie ozdobą Twojego ogrodu. Oczywiście czym większy, tym lepszy, bardziej widoczny i efektowniej wyglądający.
.
Dlaczego warto inwestować w głazy gnejsowe w ogrodzie?
Powodów tego jest wiele, ale ograniczę się tylko do najważniejszych argumentów:
-
gnejs to bardzo efektowny kamień, posiadający ciekawą, ładną i oryginalną strukturę,
-
gnejs, a zarazem głazy gnejsowe to materiał, który bardzo efektownie wygląda na tle roślin i ogrodów,
-
głazy gnejsowe mogą być ciekawą ozdobą w grupach, ale także jako pojedyncze egzemplarze,
- decydując się na głaz gnejsowy, jak już czytałeś, możesz być pewny, że nie ma drugiego takiego samego, a zatem masz okazję na oryginalną i niepowtarzalną ozdobę ogrodu,
-
decydując się na szpilkę gnejsową, otrzymasz produkt z prawdziwej, polskiej kopalni, położonej na południu Polski, u podnóża Gór Stołowych,
-
gnejs, jak każdy kamień, to materiał trwały, właściwie ponadczasowy.
Stąd bez wątpienia warty jest uwagi i wzięcia pod uwagę w aranżacji ogrodu. W dowolnej formie, w tym także jako głazy ogrodowe.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024