Jak przesadzić storczyka? Przesadzanie storczyków wygląda inaczej niż w przypadku większości roślin doniczkowych. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie podłoże.
Jak przesadzić storczyka? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zależy głównie od tego, jakiego konkretnie storczyka uprawiasz. Jak już pisałem w tym poście, znanych jest ponad 25 tysięcy gatunków storczyków i nadal odkrywane są kolejne. Nawet biorąc pod uwagę, że tylko ułamek tej roślinnej menażerii nadaje się do amatorskiej uprawy, i tak wybór jest ogromny. W naturze orchidee zasiedlają skrajnie różne siedliska, różnią się formą wzrostu, budową i cyklem wegetacji. Stąd również jako rośliny pokojowe mają zróżnicowane wymagania co do rodzaju podłoża, stanowiska oraz pielęgnacji.
Hodowcy prześcigają się w tworzeniu nowych mieszańców o złożonym rodowodzie. Niemniej na domowych parapetach już od lat królują hybrydowe odmiany storczyków z rodzaju Phalaenopsis. Nic dziwnego: są niezwykle tolerancyjne, przy minimum pielęgnacji kwitną praktycznie bez przerwy, niezależnie od pory roku.
To właśnie na przykładzie „falenopsisa” pokażę Ci, jak przesadzić storczyka krok po kroku. Przesadzenie storczyków o odmiennym typie budowy oraz wymaganiach opiszę już niedługo w kolejnej części minicyklu „Z orchideami na TY”.
.
Jak przesadzić storczyka z rodzaju Phalaenopsis?
Żeby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, jak przesadzić storczyka, trzeba ustalić kilka podstawowych faktów na jego temat.
Tryb życia – od tego zależy dobór podłoża
Phalaenopsis jest storczykiem epifitycznym, w naturze rośnie bezpośrednio na drzewach. W związku z tym nie potrzebuje gleby czy innego „ziemistego” podłoża. Mało tego: posadzenie epifita w ziemi ogrodowej lub do kwiatów doniczkowych w krótkim czasie doprowadzi do śmierci rośliny.
Podłoże dla epifitów musi dobrze przepuszczać wodę, ale jednocześnie długo utrzymywać wilgotność. Profesjonalni hodowcy storczyków komponują własne mieszanki na bazie kory śródziemnomorskiej sosny pinii lub chipsów kokosowych z dodatkiem składników mineralnych (m.in. keramzytu, perlitu, wermikulitu) oraz organicznych (przeważnie mchu torfowca) torfu włóknistego. Jeśli dopiero oswajasz się z tematem przesadzania storczyków i uprawiasz Phalaenopsis, najlepszym wyborem będzie gotowe podłoże dla storczyków, skomponowane przez specjalistów.
Dla epifitów idealne są doniczki z przezroczystego plastiku z licznymi otworami w dnie. Storczyki naziemne, takie jak większość sabotków (Paphiopedilum), dobrze czują się w ceramicznych pojemnikach.
.
Typ wzrostu – wpływa na sposób sadzenia i częstotliwość przesadzania
Storczyki dzielą się na dwie grupy o odmiennej budowie:
- Sympodialne rozrastają się poprzez pędy boczne, zwykle tworzą kłącza lub tzw. pseudobulwy. Do tej grupy zaliczane są m.in. storczyki z rodzaju Dendrobium, Cattleya, Cymbidium oraz Cambria. W nowej doniczce należy je umieścić w taki sposób, by najmłodszy pęd znalazł się mniej więcej w centrum (zwykle oznacza to, że cała roślina będzie przesunięta bliżej jednej strony pojemnika). Przesadzanie rozrośniętych storczyków sympodialnych można połączyć z rozmnażaniem przez podział.
- Monopodialne, takie jak Phalaenopsis oraz Vanda, stawiają na wzrost jednego pędu głównego (wierzchołkowego). Nie tworzą kłączy ani pseudobulw i zwykle nie przechodzą okresu spoczynku. Podczas przesadzania należy umieścić monopodialną roślinę centralnie, mniej więcej pośrodku doniczki.
.
Cykl wegetacji i tempo wzrostu
Większość storczyków wymaga przesadzenia mniej więcej raz na 2 lata, jednak zdrowe, bujnie rosnące hybrydy z rodzaju Phalaenopsis mogą potrzebować tego zabiegu co roku. Niezależnie od wszystkiego, są takie momenty, gdy storczyk bezdyskusyjnie wymaga przesadzenia. Mianowicie gdy:
- Dotychczasowe podłoże uległo rozłożeniu, zmiękło i utraciło strukturę.
- Storczyk dosłownie „wyrósł” z doniczki, a jego korzenie całkowicie przerosły podłoże.
- Ścianki doniczki zarosły glonami.
- Roślinę zaatakowały szkodniki, które mogą przetrwać w podłożu, takie jak wełnowce, bądź na powierzchni podłoża pojawiła się pleśń.
.
Uniwersalnym terminem przesadzania zalecanym dla większości storczyków jest wiosna. Niemniej Phalaenopsis, ze względu na brak okresu spoczynku, jest pod tym względem bardzo tolerancyjny. Zdarzają się też wyjątki, takie jak sabotki (Paphiopedilum), które najlepiej przesadzać zimą, tuż po zakończeniu kwitnienia.
Najważniejsze informacje ustalone, więc najwyższa pora przejść do konkretów. Czyli tego, jak przesadzić storczyka krok po kroku.
.
Jak przesadzić storczyka krok po kroku
- Naszykuj doniczkę, odpowiednie podłoże (ja wybrałem profesjonalne gotowe podłoże dla storczyków od OrchidGarden), czyste, zdezynfekowane nożyczki ogrodnicze oraz oczywiście storczyka, którego zmierzasz przesadzić.
- Wyjmij storczyka z dotychczasowej doniczki.
- Ostrożnie otrzep i oczyść korzenie z resztek starego podłoża.
- Usuń wszystkie martwe, zgniłe lub uschnięte fragmenty korzeni.
- Nasyp na dno doniczki nieco podłoża i delikatnie rozłóż na nim korzenie storczyka.
- Uzupełnij podłoże w doniczce, delikatnie wstrząsając je pomiędzy korzenie. Storczyk powinien „siedzieć” w nowej doniczce stabilnie i mieć dość ciasno, ale w żadnym wypadku nie uciskaj ani nie ugniataj podłoża.
- Gotowe! Po przesadzeniu nie podlewaj storczyka przez 5-7 dni i odczekaj co najmniej 6 tygodni z kolejnym nawożeniem.
.
Podsumowując
Mam nadzieję, że powyższy poradnik dał Ci wyczerpującą odpowiedź na pytanie, jak przesadzić storczyka, a konkretnie hybrydę z rodzaju Phalaenopsis. Jeśli wkręciłeś się w uprawę orchidei, nowe okazy do kolekcji znajdziesz w OrchidGarden. Tylko kupując u profesjonalnych dystrybutorów specjalizujących się w hodowli storczyków, masz pewność, że otrzymasz rośliny zdrowe, najwyższej jakości i o ustalonym pochodzeniu. A już niedługo, w kolejnej odsłonie minicyklu „Z orchideami na TY”, pokażę Ci szczegółowo przesadzanie storczyka o innym typie wzrostu oraz odmiennych wymaganiach uprawowych.
.
.
Post we współpracy z marką OrchidGarden
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
Profesjonalnie przedstawione. Brawo