Kamień to naturalny, niebywale różnorodny materiał o wybitnej trwałości oraz wszechstronnym zastosowaniu dekoracyjnym i użytkowym. W tym poście znajdziesz garść inspiracji, jak wysypać kamienie w ogrodzie.
Kamienie w ogrodzie to temat rzeka: różnorodność tego materiału jest niemal nieograniczona, podobnie jak możliwości wykorzystania. Jak pisałem niegdyś w tym poście, rodzaje kamienia ogrodowego można różnicować na wiele sposobów, m.in. biorąc pod uwagę typ skały, jej kolor i strukturę, wielkość frakcji (od drobnego żwiru po olbrzymie głazy), miejsce zastosowania oraz przeznaczenia, czyli pełnionej funkcji.
Rozległą, uniwersalną i zapewne najpopularniejszą kategorię stanowi luźny (nieutwardzony) kamień nawierzchniowy, innymi słowy wszelkiego rodzaju sypkie kamyki, czyli otoczaki, żwiry, grysy, łupki oraz kora kamienna. Właśnie na ich zastosowaniu oraz aranżacjach z ich udziałem skupię się w tym poście.
.
Jak wysypać kamienie w ogrodzie?
1. Jako ściółka
Ściółkowanie rabat to czynność ważna zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych. Kamienie wysypane wokół roślin wyglądają atrakcyjnie i porządnie. W przeciwieństwie do ściółek organicznych nie ulegają rozkładowi, a w związku z tym są znacznie trwalsze i nie wymagają częstego uzupełniania. Kumulują ciepło w dzień, wypromieniowują je w nocy, a tym samym redukują wahania temperatury gleby. Do pewnego stopnia ograniczają rozwój chwastów, jednak pod tym względem znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest wysypanie kamieni na rabacie uprzednio wyłożonej agrowłókniną lub innym materiałem o podobnych właściwościach. Ściółka z kamieni nie chłonie wilgoci, a jedynie nieznacznie ogranicza parowanie wody z podłoża, dlatego najlepiej sprawdza się w przypadku roślin sucholubnych, takich jak lawenda, juka czy jałowiec. W odróżnieniu od kory kamienna ściółka nie zakwasza gleby, z drugiej strony wiele zależy od rodzaju użytego kamienia. Naturalne skały różnią się odczynem: wapienie, dolomity i bazalty podwyższają pH podłoża, podczas gdy granity lekko go obniżają, natomiast piaskowiec czy żwir rzeczny są pod tym względem neutralne. Aby nie zaszkodzić uprawianym roślinom, należy dobrać kamień użyty do ściółkowania pod kątem potrzeb konkretnych gatunków. Natomiast odpowiedź na pytanie, jak wysypać kamienie w ogrodzie, w przypadku ściółkowania rabat sprowadza się do wyłożenia wyznaczonego obszaru agrowłókniną oraz przykrycie jej warstwą kamieni o grubości około 5 cm.
Według mnie jedną z najbardziej dekoracyjnych ściółek jest kora kamienna, a konkretnie kora gnejsowa. Aranżacje z tym materiałem opisałem szczegółowo w tym poście, dlatego tym razem poprzestanę na samych zdjęciach.
Oczywiście do ściółkowania rabat nadają się również inne rodzaje kamieni, m.in. żwir,
grys w różnych kolorach
albo otoczaki.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
2. Ścieżki i podjazdy
Na początek aspekt praktyczny dylematu „jak wysypać kamienie w ogrodzie”. Jako luźna nawierzchnia ścieżek i innych ciągów komunikacyjnych sprawdzają się kamienie o ostrych, nieregularnych, „kanciastych” kształtach, które klinują się i w związku z tym tworzą w miarę stabilne podłoże. Alejką wyłożoną grysem, tłuczniem czy korą kamienną można spacerować wygodnie i bezpiecznie, oba rodzaje kamieni sprawdzają się również jako nawierzchnie podjazdów.
Tymczasem nawierzchnia z obłych, gładkich kamyków, takich jak żwiry i otoczaki, okazuje się niestabilna i dość grząska. W chwilach pośpiechu łatwiej się na niej poślizgnąć, zwłaszcza po deszczu lub przymrozkach.
Ciekawym pomysłem jest użycie luźnych kamieni jako uzupełnienie ścieżki z ceramicznych lub betonowych płytek, dużych kostek brukowych albo płaskich fragmentów naturalnej skały.
Jak w praktyce wysypać kamienie na ścieżce w ogrodzie? Przede wszystkim trzeba zrobić wykop o głębokości ok. 15 cm i przekroju trapezu. Na spód wykłada się warstwę drenażu z większych kamyków (najlepiej sporych kawałków tłucznia), następnie przykrywa się je membraną z agrowłókniny i dopiero na koniec przysypuje 5-7-cm warstwą drobniejszych kamyków, np. żwiru lub grysu.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
3. Placyki i inne nawierzchnie
Nawierzchnie kącików wypoczynkowych i innych miejsc, w których pośpiech jest niemile widziany, można śmiało wykonać z sypkich kamieni dowolnego typu. Jeśli zamierzasz poruszać się po nich na bosaka, np. po wyjściu z basenu lub jacuzzi, najbardziej komfortowym wyborem będą gładkie otoczaki lub żwir, które w przeciwieństwie do grysu nie urażają czułej powierzchni stóp.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
4. Inne zastosowania
Jak jeszcze inaczej można wysypać kamienie w ogrodzie? Luźne, stosunkowo drobne kamyki stanowią atrakcyjne tło nie tylko dla roślin, ale także innych, większych kamieni. Przykładem może być kamienna rzeka z otoczaków wijąca się wśród grysu.
Albo głazy gnejsowe wynurzające się ze kamiennej nawierzchni. To właśnie one występują w roli głównej na rabacie opisanej w tym poście.
Zamiast zestawiać ze sobą kamienie różnej wielkości, możesz postawić na mozaikę kontrastowych kolorów.
Szukając pomysłu, jak wysypać kamienie w ogrodzie, warto zwrócić się w stronę Orientu. Twórcy ogrodów japońskich są pod tym względem arcymistrzami. W stylu karesansui, nawiązującym do filozofii zen, kamienie dominują nad roślinnością, imitują wodę, symbolizują góry albo wyspy.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Podsumowując
Kamień to naturalny, uniwersalny, niezwykle trwały i atrakcyjny materiał pasujący do każdego stylu ogrodowego.
Biorąc pod uwagę te wszystkie zalety, poszukiwaniom inspiracji, jak wysypać kamienie w ogrodzie, nieodmiennie towarzyszy pytanie: „dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś?”.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024