Dzisiejsze ogrody, w większości przypadków, są to starannie stworzone i utrzymanie przestrzenie, będące połączeniem wielu efektownych roślin oraz mniejszej i większej architektury, ale również dziesiątek dekoracji, które podkreślają styl i charakter ogrodu. I to właśnie tym dekoracjom, jak i samym elementom zagospodarowania warto poświęcić dodatkową uwagę, nie tylko wykonując coś oryginalnego, ale także ożywiając określonym kolorem. Bez wątpienia czymś takim może być drogowskaz do ogrodu, który będąc ciekawą dekoracją, może być również fajnym „pamiętnikiem”, przypominającym np. wyjątkowe podróże.
Podróżując po ogrodach w ramach projektu „Busem przez polskie ogrody”, mam to szczęście podpatrywać przeróżne rozwiązania i pomysły, których z pewnością sam bym nie wymyślił. Dlatego, że ich ilość jest tak ogromna, a różnorodność tak duża, że musiałbym nie robić nic innego, tylko nad nimi rozmyślać… Tymczasem będąc w ogrodach mogę śmiało powiedzieć, że fajne pomysły „pchają się same”, a mnie pozostaje je tylko podpatrzeć i przekazać dalej…. Tak jak właśnie drogowskaz do ogrodu, który w tym poście postanowiłem Ci przybliżyć.
Widziałem go w 4 ogrodzie sezonu 2018 i już wtedy wydał mi się warty podpatrzenia.
Stąd postanowiłem poświęcić mu osobny post i pokusić się o jego wykonanie we własnym ogrodzie.
Nie byłbym jednak sobą gdybym w poszukiwaniu pomysłów nie przeszukał również internetu, gdzie jak się okazuje można również znaleźć sporo różnych pomysłów w tym zakresie, i do tego w super kolorowym wydaniu.
A jak może już wiesz z mojego zeszłorocznego projektu, kolor w ogrodzie to sprawa bardzo istotna. Spójrz więc na wstępie dlaczego.
.
Znaczenie kolorów w ogrodzie
Jak już wspomniałem, dzisiejsze ogrody to coś więcej, niż tylko przestrzenie obsadzone roślinami. To niejednokrotnie bardzo ciekawie zaaranżowane miejsca, z mnóstwem elementów i przedmiotów, którym warto nadać ciekawy kolor.
Tym bardziej, że jak wynika z wielu badań, to właśnie ogrody oraz praca w nich w otoczeniu pięknych kolorów, jest źródłem nie tylko odzyskiwania sił czy zdrowia, ale także, zgodnie z zasadami np. hortiterapii, jest to niezawodne antidotum na stres i doskonały sposób na relaks.
A zatem jak widzisz, to pierwsze, istotne znaczenie kolorów w ogrodzie. Natomiast ważne jest jeszcze to, aby kolory te odpowiednio stosować, w miarę możliwości dostosować do zmieniających się pór roku, co wprowadza w ogrodzie, na tarasie czy balkonie nie tylko dobry nastrój, ale też naturalną harmonię.
.
Drogowskaz do ogrodu
Bardzo ważny element ogrodowych aranżacji stanowią rozwiązania nietuzinkowe, nietypowe czyli tzw. zrobienie „czegoś z niczego” lub zrobienie czegoś z wykorzystaniem starych, pozornie niepotrzebnych przedmiotów. Z dużą pomocą w tym zakresie przychodzi również „kolor”, który nie tylko maskuje pewne niedociągnięcia, ale przede wszystkim nadaje tym przedmiotom drugie życie. Ponadto znakomicie uzupełnia i wprowadza oryginalny, wyjątkowy wygląd.
Co będzie potrzebne do wykonania drogowskazu ogrodowego?
-
pal drewniany – w moim przypadku to kantówka ogrodowa o wymiarach 8 na 8 centymetrów i wysokości 2,2 metra,
-
kilka desek o długości około 40 – 50 centymetrów, grubości 2 i wysokości 10,
-
wkręty do drewna.
Natomiast z akcesoriów do działania:
-
piła do drewna,
-
wkrętarka lub śrubokręt,
-
kuweta i wałek do malowania,
-
taśma malarska jeśli chcesz łączyć kolory w obrębie jednej deski,
-
cienki pędzelek do dokonania napisów,
-
plandeka lub folia ochronna,
-
łopata do wkopania pala w ogrodzie (jeśli będziesz go osadzać w ziemi),
-
oraz oczywiście farby.
Farby, które zdecydujesz się użyć w ogrodzie, poza kolorami, które muszą Ci się podobać, muszą również mieć odpowiednią jakość. Czyli gwarantować to, że po pierwsze bez problemowo nimi pomalujesz, a po drugie będą trwałe i zapewnią wymagany kolor oraz ochronę pomalowanych elementów przez kilka lat.
Wykonanie drogowskazu do ogrodu
Jest to czynność na tyle prosta, którą można sprowadzić do kilku kroków i bez problemu pokazać na zdjęciach:
-
przygotowanie materiałów,
-
przycięcie desek na określony rozmiar i kształt,
-
malowanie pala i powierzchni desek na wybrane kolory,
-
wkopanie pala lub przymocowanie do innego stałego elementu,
-
przykręcenie desek do pala. Jeśli będą, tak jak w moim przypadku określały konkretne miejsca, można je odpowiednio skierować, określający tym samym ich orientacyjny kierunek. Pierwszą deskę najlepiej przykręcić „od poziomicy”, a kolejne można już według niej, używając np. listewki, która jednocześnie umożliwia zachowanie stałej odległości między deseczkami.
-
po tym wszystkim pozostaje już tylko naniesienie napisów np. z odległościami do odwiedzonych miejsc lub innych dowolnych według swojego uznania… W moim przykładzie jeszcze tego nie robiłem, pozostawiam to Córkom, które będą sukcesywnie nanosiły nazwy i odległości do miejsc, w które pojadą.
Kika wskazówek praktycznych do malowania
Samo stosowanie powyższych farb nie należy do skomplikowanych. Właściwie możesz to zrobić w kilku prostych krokach: oczyścić powierzchnię przed malowaniem, w zależności od podłoża nałożyć dwie lub trzy warstwy farby. A potem już tylko cieszyć się z efektu swojej pracy. Niemniej w przypadku malowania elementów z surowego drewna, warto wcześniej zabezpieczyć je impregnatem gruntującym, a ewentualne elementy metalowe, podkładem antykorozyjnym.
Wszystkie kolory dostępne są w puszkach o pojemności:
-
0,25 litra, czym możesz pokryć około 3 metrów kwadratowych powierzchni,
-
0,75 litra, co analogicznie pozwala na pokrycie około 9 metrów kwadratowych,
-
2,50 litra (dla 15 kolorów), co wystarczy Ci na około 30 metrów kwadratowych.
Myślę więc, że powyższe informacje, jak i same kolorowe zdjęcia, zachęcą Cię do działania. Jak widzisz wykonanie drogowskazu do ogrodu jak i samo malowanie nie jest szczególnie skomplikowane, a w sposób zdecydowany potrafi odmienić oblicze ogrodu.
Odpowiednio użyty wykonany element oraz fajnie dobrany kolor może nie tylko wprowadzić odpowiedni nastrój, ożywić i ozdobić, ale również pięknie uzupełnić kolory, które oferuje sama natura. Stąd polecam Ci to rozwiązanie. Myślę również, że z postu można wyciągnąć jeden, bardzo prosty wniosek. Fajna dekoracja to bardzo ciekawy i ważny element, którego nie powinieneś się obawiać. Wręcz przeciwnie, warto eksperymentować i bawić się materiałami oraz kolorami, ogród na tym z pewnością nie straci, a wręcz przeciwnie, może tylko zyskać.
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024