Ptaki zimujące w ogrodzie nie mają łatwego życia. Karmnik pełen ziaren to dla nich cenna pomoc. Przy okazji może stanowić ciekawą dekorację ogrodu. Tylko gdzie go umieścić?
Na początek, zanim przejdę do aranżacji, trzeba wyjaśnić kluczową sprawę: karmnik w ogrodzie powinien pełnić przede wszystkim praktyczną funkcję ptasiej stołówki.
Estetyka, czyli wygląd samego karmnika i jego bezpośredniego otoczenia, ma drugorzędne znaczenie. Niemniej, dlaczego by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Karmnik może z powodzeniem stanowić oryginalną dekorację ogrodu, tarasu lub balkonu.
Jak pomóc ptakom w zimie, pisałem już w tym poście, który, mam nadzieję, dostarczy Ci rzetelnej wiedzy na ten temat. Tym razem mogę więc z czystym sumieniem skupić się na aspekcie dekoracyjnym. Przygotowałem dla Ciebie garść przykładów karmników – gotowych lub domowej roboty, a także ich aranżacji w ogrodzie.
.
Karmnik w ogrodzie – pomysły i aranżacje
- Prosty drewniany karmnik przybity do pnia drzewa
Niewielki karmnik z drewnianych deseczek pomalowanych na ciemny brąz przybito bezpośrednio do pnia sporego okazu sosny smołowej (Pinus rigida). Ta lokalizacja jest korzystna ze względu na brak poziomych gałęzi bądź innych elementów umożliwiających kotom łatwy dostęp do ptasiej stołówki. Zgodnie z zaleceniami specjalistów karmnik w ogrodzie powinien znajdować się około 1,5-2 m nad ziemią, co w tym przypadku jest spełnione. Znaczenie ma również bliskość gęstych krzewów lub zarośli, wśród których ptaki będą mogły schronić się przed ewentualnym drapieżnikiem. Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) sprawdza się w tej roli doskonale: ostre ciernie działają niczym kłujące zasieki niedostępne dla domowych mruczków. Z drugiej strony, gruby pień drzewa może być dla upartego kota alternatywą drabiny prowadzącej prosto do skrzydlatej uczty.
.
- Mały drewniany karmnik zawieszony na gałęzi
Ten karmnik jest jeszcze mniejszy i prostszy niż poprzedni. Ot, cztery kawałki kantówki osadzone na kwadratowej podłodze z fragmentu deski, do tego dwuspadowy daszek z kory. Jego naturalistyczny wygląd pasuje do rustykalnego ogrodu jak znalazł! Zwróć uwagę na umiejscowienie karmnika w ogrodzie: wisi na gałązce młodej sosny pospolitej o cienkim pniu, po którym kotom czy innym drapieżnikom ciężko byłoby się wspiąć. Uwaga: wieszanie karmnika na gałęzi starszego drzewa lub dużego, bogato rozgałęzionego krzewu jest jak przystawienie drabiny dla kota, zapraszającej na pierzasty poczęstunek w ogrodzie.
.
- Brzozowy karmnik na pniu
Karmnik zbudowany głównie z kawałków pnia młodej brzozy, z dwuspadowym daszkiem krytym korą sosnową, stoi na grubym pniu ściętej sosny. Ta lokalizacja jest niefortunna: karmnik znajduje się za nisko, więc jest łatwo dostępny dla czworonożnych drapieżników. Zreszt++ą, gruby pień pokryty chropowatą korą nie stanowi problemu dla wspinaczy wyposażonych w ostre pazury, takich jak kot czy kuna.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- Karmnik kryty strzechą
Ten karmnik kryty strzechą z cienkich gałązek nie przypomina poprzedniego modelu, ale podobnie jak on jest utrzymany w rustykalno-naturalistycznym stylu. W tym ogrodzie występuje też identyczny problem z lokalizacją: niski, gruby pień, na którym stoi karmnik, pomimo oplatającego go bluszczu nie stanowi większego wyzwania dla skocznego kota czy sprytnej kuny.
Trzeba jednak przyznać, że prezentuje się bardzo dekoracyjnie. I to niezależnie od pory roku!
.
- Minikarmnik na nóżce
Ten karmnik ze spiczastym dachem z gałązek i brzozowym stelażem spełnia wymogi „ptasiego BHP”. Został zamontowany na cienkiej, ale stabilnej nóżce, dzięki czemu jest trudno dostępny dla drapieżników. Co więcej, drobne ptaki mogą w razie potrzeby skryć się wśród gęstwiny żywopłotu z bluszczu, ewentualnie zanurkować w kępie miskanta chińskiego.
.
- Karmnik z zielonym dachem, na nóżce
Ten karmnik jest bezpieczny dla ptaków ze względu na umiejscowienie go na cienkim sosnowym słupku oraz pobliskie zarośla, a ponadto niezwykle oryginalny i przez to szczególnie atrakcyjny. Ta z pozoru prosta brzozowa konstrukcja posiada bowiem zielony dach obsadzony rojnikami (Sempervivum). W zasadzie można powiedzieć, że to „czerwony zielony dach”, biorąc pod uwagę kolorystykę tych samowystarczalnych bylinek. Ten karmnik idealnie pasuje dla kompozycji z traw w rustykalnym ogrodzie. Rozplenice japońskie (Pennisetum alopecuroides) ‘Hameln’ oraz miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Dronning Ingrid’ po zaschnięciu zachowają urodę aż do przedwiośnia.
.
- Karmnik z zielonym dachem – inne przykłady
Zielony daszek karmnika można bez trudu wykonać samodzielnie. Ten posiada jednospadowy dach obsadzony rojnikami i rozchodnikiem sinym (Sedum hispanicum).
Natomiast dach tego karmnika w kształcie klasycznej chatki zdominowały rozchodniki oraz mech, posadzone w niewielkiej ilości podłoża zabezpieczonego przed obsuwaniem się za pomocą drucianej siatki.
.
- Karmnik à la parasol
Prościej chyba się nie da: minipodest ze sklejki obrzeżonej drewnianymi listewkami, do tego dach z wiązki suchej trzciny osadzony na drewnianej nóżce na kształt parasola. Karmnik ustawiono na dość wysokim, gładkim pieńku, zlokalizowanym w pobliżu gęstego krzewu perukowca (Cotinus coggygria) i hortensji (Hydrangea arborescens). W takiej jadłodajni ptaki mogą czuć się bezpiecznie.
.
- Kolorowe dekoracje
Te dwa karmniki pomalowane na jaskrawe kolory stanowią wesołą dekorację, niestety ze względu na lokalizację mogą stanowić zagrożenie dla ptaków, jeśli w pobliżu grasują koty. Poziomy konar ściętej czereśni to idealny podest dla drapieżnika, zapewniający dogodny dostęp do obu karmników.
.
- Kolorowo i praktycznie
Ten karmnik jest równie kolorowy, a przy tym ustawiony w sposób bezpieczny dla ptaków. Wysoki, cienki, ale stabilny palik oraz krzaki w pobliżu – tylko tyle wystarczy, by ptaki mogły ucztować bez obaw.
Równie dobrze sprawdzi się ten granatowy karmnik na nóżce, zlokalizowany obok gęstego żywopłotu z tarniny (Prunus spinosa), kluczowego z punktu widzenia ptaków, a także hortensji ‘Annabelle’ oraz tulipanowca (Liriodendron tulipifera).
Innym przykładem bezpiecznej ptasiej stołówki jest ten karmnik osiedlowy na wysokiej nóżce, zainstalowany nieopodal kilku świerków. Wśród ich gęstego igliwia ptaki znajdą schronienie przed niepogodą oraz wszelkimi intruzami.
.
- Podwójna uczta
Ten karmnik pochodzi z sieciowego marketu, niemniej wygląda uroczo, jest wykonany z naturalnego materiału (czyli drewna) i spełnia swoją funkcję. Pokarm dozowany od góry „spływa” na podest, w miarę wydziobywania go przez ptaki. Ale clue programu stanowi lokalizacja: karmnik zawieszony wśród winogron będzie stanowił płynną kontynuację uczty, gdy ptaki skończą zjadać resztki niezebranych soczystych owoców.
.
- Minikarmnik zawieszony na haku
Rozwiązanie genialne w swej prostocie: malutki brzozowy karmnik zawieszono na stalowym pręcie wygiętym w dogodny kształt i zatkniętym stabilnie w prowizorycznym stojaku z gałęzi. Całość wygląda doskonale w rustykalnym ogrodzie, doskonale pasowałaby również do naturalistycznego stylu. Zimą suche źdźbła miskanta zapewnią ptakom schronienie przed wiatrem i drapieżnikami, a przy okazji wraz z kwiatostanami hortensji urozmaicą ogród pustoszejący po sezonie.
.
- Tuby na ozdobnym stojaku
Dekoracyjny stojak, na którym w sezonie wiszą ample z kwiatami, zimą można z powodzeniem wykorzystać do zawieszenia karmnika. W tym przypadku są to dwa karmniki: jeden w formie tuby napełnionej niesolonymi orzechami ziemnymi (sójki je uwielbiają!), a drugi w kształcie drucianej łezki na kule tłuszczowe.
.
- Futurystyczny karmnik
Ptasia stołówka niekoniecznie musi mieć kształt typowego domku. W nowoczesnym ogrodzie świetnie sprawdzi się karmnik o bardziej futurystycznym wyglądzie i kolorystyce.
.
A może masz ochotę samodzielnie wykonać swój karmnik? Zrobić coś pożytecznego, a przy tym świetnie się bawić?
Jeśli tak, to szczegółową instrukcję, jak zrobić to krok po kroku, znajdziesz w tym poście.
.
Podsumowując
Różnorodność karmników nie ma końca.
.
Tak naprawdę, karmnikiem może być niemal wszystko, na czym można wysypać pokarm dla ptaków.
Warto jednak, by karmnik był wyposażony w daszek, chroniący nasiona przed śniegiem i deszczem. A co najważniejsze, karmnik w ogrodzie musi znajdować się w miejscu trudno dostępnym dla drapieżników. W przeciwnym razie przyniesie ptakom więcej szkód niż korzyści!
Alternatywą dla karmnika w ogrodzie mogą być słonina, kule tłuszczowe albo ich odpowiedniki w bardziej fantazyjnych kształtach.
.
Karmnik w ogrodzie to jedno, ale warto również zapewnić ptakom naturalny pokarm prosto z drzew, krzewów czy bylin. Pożywne owoce i nasiona to dla ptaków prawdziwa gratka, a jednocześnie dekoracja ogrodu. Do szczególnie atrakcyjnych ptasich przysmaków należą jarzębina,
głóg,
dzika róża,
bluszcz
oraz trzmielina.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024