Pełnia lata to czas, kiedy w ogrodzie królują rośliny, kwitnące krzewy i kwiaty. Oczywiście pod warunkiem, że nie przeszkadza im susza. Jeśli jednak mają odpowiednie warunki, to odwdzięczają się całą paletą kolorów i najprzeróżniejszymi formami jakie przybierają. Wydaje się, że ten stan będzie trwał i nic nie jest w stanie go zakłócić. Niestety. To kolorowe lato w ogrodzie, szybko się skończy. Będzie później jeszcze chwilka „złotej polskiej jesieni” i znów nastaną długie, szare miesiące. Warto więc właśnie teraz, w ten letni czas i długie dnie, zadbać o dodatkowy kolor w ogrodzie, który w przeciwieństwie do przemijających roślin, zostanie z nami na dłużej.
Tak, tak wiem. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. W końcu dzisiejsze ogrody aż kipią kolorami, a w sklepach dostępne jest wszystko, w tysiącach możliwych odcieni. Z jednej strony to prawda i oczywiście masz możliwość iść i kupić sobie np. czerwoną donicę. Albo pomarańczowy dzbanek czy różową skrzynkę. Ale gwarantuję Ci, że to będą zupełnie inne kolory i inna satysfakcja od tej, którą możesz mieć z tego, jeśli samodzielnie wprowadzisz kolor do swojego ogrodu. Tym bardziej, że stosując kolor w postaci odpowiednich farb, nie tylko ozdabiasz określone przedmioty, ale również je zabezpieczasz i konserwujesz na długie lata.
.
Znaczenie kolorów w ogrodzie
Jak już wspomniałem w poście „Wczesną wiosną wprowadź kolor do swojego ogrodu”, dzisiejsze ogrody to coś więcej, niż tylko przestrzenie obsadzone roślinami. To niejednokrotnie bardzo ciekawie zaaranżowane miejsca, z mnóstwem elementów i przedmiotów, którym warto nadać ciekawy kolor. Tym bardziej, że jak wynika z wielu badań, to właśnie ogrody oraz praca w nich w otoczeniu pięknych kolorów, jest źródłem nie tylko odzyskiwania sił czy zdrowia, ale także, zgodnie z zasadami np. hortiterapii, jest to niezawodne antidotum na stres i doskonały sposób na relaks.
A zatem jak widzisz, to pierwsze, istotne znaczenie kolorów w ogrodzie. Natomiast ważne jest jeszcze to, aby kolory odpowiednio stosować, w miarę możliwości dostosować do zmieniających się pór roku, co wprowadza w ogrodzie, na tarasie czy balkonie nie tylko dobry nastrój, ale też naturalną harmonię.
.
Jak wprowadzić kolor do ogrodu?
Jak zapewne wiesz, na blogu prowadzę dwa, duże, bardzo inspirujące projekty:
Oba są bardzo motywujące i zachęcające do działania oraz właśnie pokazujące jak duże znaczenie ma kolor. Możesz w nich zobaczyć zarówno piękne ogrody, jak również całą paletę możliwości, jak ciekawie ogród zaaranżować i udekorować, tak aby właśnie był atrakcyjny przez cały rok.
Jest to tym bardziej istotne, że stosując się do przedstawionych porad, możesz zarówno zrobić coś pożytecznego, do tego tzw. „tanim kosztem”, a jednocześnie ciekawie spędzić czas. Myślę, że w te długie, letnie dni ma to duże znacznie.
Spójrz więc na taki skrót zdjęciowy, a jednocześnie odnośniki do postów projektu „Kolorowy ogród cały rok”, gdzie znajdziesz szczegółowe instrukcje, jak krok po kroku, pokazane elementy wykonać:
Powyższe posty to takie szczegółowe instrukcje, pokazujące jak możesz poszczególne elementy wykonać, a jednocześnie w sposób trwały i praktyczny, całorocznie udekorować nimi swój ogród.
Natomiast spójrz również na inną garść pomysłów, które czerpię z projektu „Busem przez polskie ogrody”. Tam jak pewnie wiesz, również staram się kolor wprowadzać i wspólnie z Właścicielami ogrodów, umieszczać go dosłownie wszędzie gdzie się da. Tym bardziej, że stosuję farby, które nadają się zarówno do drewna, metalu, kamienia, a nawet betonu.
.
Czym malować?
Farby, które zdecydujesz się użyć w ogrodzie, poza kolorem, który powinien Ci się podobać, muszą również mieć odpowiednią jakość. Czyli gwarantować to, że po pierwsze bez problemowo nimi pomalujesz, a po drugie będą trwałe i zapewnią wymagany kolor oraz ochronę pomalowanych elementów przez kilka lat.
Aby spełnić oba warunki, musisz szukać farb odpowiednich. Ze swej strony polecam Ci produkty Altax Viva Garden Viva Home, który jak wiesz, jest moim Partnerem w obu wymienionych projektach. Jednak nie robię tego z tego względu. Ale dlatego, że sam osobiście je wypróbowałem, używając jak widziałeś do malowania różnych elementów. I jedno mogę powiedzieć. Sprawdzają się doskonale, kryją bardzo dobrze, kolory są intensywne i wyjątkowo dobrze wyglądają na pomalowanych elementach. Ponadto dostępne są w 29 odmianach, w związku z czym jest duże „pole manewru”.
Dodatkowo, co ważne, wszystkie kolory można ze sobą łączyć, tworząc zupełnie nowe barwy. Niemniej jak widzisz, już te główne 29 daje ogromne możliwości, pozwalając zdobić ogród zarówno mocnymi, odważnymi kolorami, jak również stonowanymi, pastelowymi odcieniami.
.
Dlaczego lato to odpowiedni czas na malowanie?
Głównie dlatego, że to często czas wolny i sezon urlopowy. Dni są dłuższe, a zatem pozornie czasu jest więcej. Poza tym malowanie różnych elementów, to także dobry pomysł na aktywne, a zarazem rodzinne spędzanie wolnego czasu w ogrodzie. Atrakcją może być już sam dobór kolorów do poszczególnych elementów, jak oczywiście samo malowanie i nadawanie różnym przedmiotom oryginalnego, indywidualnego charakteru. Jednak to nie jedyne powody. Znacznie ważniejszy jest ten, że to już niestety czas, w którym powoli trzeba myśleć o zbliżającej się jesieni. A ta poza efektownym początkiem, niestety nie będzie rozpieszczała nas w ogrodzie. Nie wspominając już o zimie, kiedy właściwie ciężko o jakieś naturalne kolory. Stąd właśnie warto już teraz o tym pomyśleć i przygotować swój ogród na ten czas. Gwarantuję Ci, że często nawet kilka kolorowych akcentów wśród wszechobecnych szarości, potrafi odmienić odbiór całego terenu.
I niech nie zmylą Cię te piękne kolory, które obecnie możesz oglądać w ogrodach. Tak jak chociażby te, w dwóch ostatnich, które odwiedziłem w ramach projektu „Busem przez polskie ogrody”:
Gwarantuję Ci, że wkrótce przeminą, a kolor obecny będzie tylko w elementach „nie roślinnych”.
Myślę więc, że powyższe informacje, jak i same pokazane zdjęcia, zachęcą Cię do działania. Jak widzisz i zapewne wiesz, malowanie nie jest szczególnie skomplikowane, farby nie są nadzwyczaj drogie, a w sposób zdecydowany potrafią odmienić oblicze ogrodu.
Odpowiednio użyty kolor może nie tylko wprowadzić odpowiedni nastrój, ożywić i ozdobić, ale również pięknie uzupełnić kolory, które oferuje sama natura. Stąd można wyciągnąć jeden, bardzo prosty wniosek. Kolor w ogrodzie to bardzo ciekawy i ważny element, którego nie powinieneś się obawiać. Wręcz przeciwnie, warto eksperymentować i bawić się kolorami, ogród na tym z pewnością nie straci, a wręcz przeciwnie, może tylko zyskać.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024