Cebula przydaje się nie tylko w kuchni! Wyciąg z cebuli to stymulator wzrostu roślin, naturalny środek grzybobójczy oraz preparat na szkodniki w jednym.
Najpierw przymrozki, a teraz susza – ten sezon nie oszczędza ogrodu.
Rośliny osłabione zmaganiami z kaprysami pogody stają się bardziej podatne na choroby grzybowe i ataki szkodników.
Możesz im pomóc, i to bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin oraz sztucznych nawozów. Zamiast nich lepiej sięgnąć po naturalne wsparcie dla ogrodu, oferowane przez pewne popularne warzywo. Mowa oczywiście o tytułowej cebuli.
Nic tak nie rozczuli jak krojenie cebuli! Pewnie nieraz miałeś okazję się przekonać, że świeży sok z cebuli dosłownie wyciska łzy z oczu. Te właściwości nie biorą się znikąd. Pełna nazwa botaniczna tego popularnego warzywa brzmi czosnek cebula (Allium cepa). Podobnie jak inne gatunki czosnków, obfituje w olejki eteryczne oraz związki siarki, które nadają jej charakterystyczny zapach, a także dobroczynne właściwości możliwe do wykorzystania w ogrodzie.
Jak udowadniają badania naukowe, ekstrakt z cebuli charakteryzuje się silnymi właściwościami stymulującymi wzrost roślin, antybakteryjnymi, przeciwgrzybiczymi i antywirusowymi. Prawdopodobnie są one wynikiem współdziałania związków siarki z innymi substancjami występującymi w wyciągu z tej rośliny, zwłaszcza saponin oraz flawonoidów.
.
Warto wiedzieć
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wśród różnych gatunków i odmian czosnków tylko cebula działa jak wyciskacz łez? Przecież jej woń nie jest tak silna jak np. czosnku zwyczajnego. Otóż za drażniące właściwości cebuli nie odpowiada jej zapach, lecz gaz ulatniający się z uszkodzonych komórek. Gdy kroisz cebulę, komórki jej tkanek pękają pod naporem noża. W efekcie dochodzi do zmieszania się enzymów oraz związków siarki, które w zdrowych tkankach są oddzielone błonami struktur komórkowych. Następstwem jest reakcja chemiczna prowadząca do powstania lotnego związku siarki, który unosząc się w powietrzu, silnie podrażnia śluzówkę oczu, powodując obfite łzawienie.
.
Cebula w ogrodzie – do czego się przydaje
Cebula to twarde warzywo, uprawiane od wieków, na wszystkich kontynentach. Jej kulinarne walory zostawię sobie na inny post, bo tym razem chcę się skupić na możliwościach wykorzystania cebuli w zasilaniu oraz ochronie roślin.
Cebula jaka jest, każdy widzi. Aby wydobyć cenne właściwości tego warzywa, trzeba je odpowiednio wyekstrahować – czyli przygotować ekstrakt z cebuli. Przepisów, jak go przygotować, jest mnóstwo: napary, wywary, mniej lub bardziej przefermentowane wyciągi, przygotowane z samych łusek, całych cebul albo cebul wraz z liśćmi. Równie zróżnicowane są opinie na temat skuteczności domowych preparatów z cebuli. No cóż: skuteczność środków ochrony roślin (zarówno chemicznych, jak i ekologicznych) zależy głównie od stężenia substancji czynnej w preparacie, wynikającej m. in. z użytej odmiany cebuli oraz zastosowanej metody ekstrakcji. Jak udowadniają badania naukowe, aby zmaksymalizować zawartość związków aktywnych w wyciągu z cebuli, należy go poddać fermentacji trwającej co najmniej tydzień. O ile aromat duszonej lub pieczonej cebuli większość osób uważa za smakowity, a zapach świeżej cebuli ma zarówno zwolenników, jak i amatorów, to woń towarzysząca fermentacji tego warzywa powala na kolana. Bynajmniej nie w pozytywnym sensie.
Dlatego zdecydowałem się nie eksperymentować samemu i zaufać profesjonalistom z firmy Himal, specjalizującej się w produktach uzyskiwanych wyłącznie z surowców pochodzenia naturalnego. Nowością w ich ofercie jest Cebulan: ekstrakt z cebuli o wszechstronnym zastosowaniu w uprawie roślin ogrodzie, szklarni, pomieszczeniach oraz na balkonie.
.
Ekstrakt z cebuli Cebulan – jakie ma właściwości?
Cebulan to stymulator wzrostu roślin oraz naturalny środek grzybobójczy, przygotowany wyłącznie z naturalnych surowców roślinnych – konkretnie z cebuli. Zastosowany w formie oprysku wywiera wielostronnie dobroczynny wpływ na rośliny uprawne.
- Wspomaga ukorzenianie się roślin.
- Stymuluje wzrost i rozwój roślin.
- Wzmacnia rośliny, uodparniając je na choroby, szkodniki oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.
- Intensyfikuje kwitnienie oraz poprawia krzewienie się roślin.
- Poprawia jakość plonów oraz pozytywnie wpływa na wygląd roślin ozdobnych.
Naturalny środek grzybobójczy – jak go stosować?
Ekstrakt z cebuli Cebulan stosuje się w formie oprysku, starając się dokładnie pokryć preparatem nadziemne części roślin, omijając kwiaty oraz pąki kwiatowe. Oprysk należy powtarzać regularnie co 10-14 dni przez cały okres wegetacji. Dobroczynne działanie tego preparatu można wykorzystać już na etapie produkcji rozsady, wykonując pierwszy oprysk tuż po pikowaniu siewek. Może być stosowany zarówno w przypadku roślin uprawianych w gruncie, jak i pod osłonami (np. w szklarni z poliwęglanu).
Oprysk najlepiej wykonać wieczorem, ewentualnie w pochmurny dzień. Zrezygnuj z działania podczas upału i silnego nasłonecznienia. Cebulanu nie stosuj łącznie ze środkami ochrony roślin – co za dużo, to nie zdrowo! Za to z powodzeniem możesz go stosować na przemian z innym naturalnym stymulatorem wzrostu, takim jak Skrzypal lub Pokrzywal.
.
Podsumowując
Ekologiczne środki grzybobójcze wracają do łask! Do najskuteczniejszych należy wyciąg z cebuli, naturalny środek grzybobójczy oraz stymulator wzrostu w jednym. Stąd zanim się sięgniesz po preparaty chemiczne, wypróbuj ich działanie.
.
.
Post we współpracy z marką Himal
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024