Rabaty w ogrodzie to rzecz istotna. To w nich rosną rośliny, to one, w zależności od kształtu i rozmieszczenia, nadają styl ogrodu. Najczęściej rozmieszczone są po obrysie terenu, czasem również na środku, tworząc mniejsze lub większe wyspy. Fajnym pomysłem jest również okrągła rabata w trawniku, dodatkowo przedzielona żwirową ścieżką.
I właśnie taką chcę Ci przedstawić w tym poście. Ta prezentowana ma średnicę około sześciu metrów, a zatem jest dość pokaźnych rozmiarów. Ciężko jej po prostu nie zauważyć.
Jest zlokalizowana w centralnym miejscu tylnej części ogrodu, a przecinająca ją ścieżka łączy taras przy budynku z drugim kącikiem wypoczynkowym.
.
Co charakteryzuje tą okrągłą rabatę w trawniku?
Jak już wiesz, ma średnicę około 6 metrów. Jest to na tyle dużo, aby rabata stała się znaczącym elementem w zagospodarowaniu całego ogrodu. Przynajmniej takiego jak prezentowany, który ma powierzchnię około 10 arów.
Rabata położona jest na środku równego i płaskiego trawnika, a zatem tworzy fajny element urozmaicający. Bez niej trawnik wydawałby się zbyt duży i mogłoby go być „za dużo” na tej powierzchni ogrodu. Rabata posiada niską, bukszpanową obwódkę, która tworzy jej ramy i zarazem oddziela ją od trawnika.
Z wyjątkiem dwóch, rozmieszonych „po przekątnej” śliw wiśniowych, w rabacie występują tylko niskie nasadzenia. Ma to znaczenie o tyle, że nie przysłaniają pozostałej części ogrodu, szczególnie rabat położonych po jego obrysie, wyżej i efektownie obsadzonych.
Na styku rabaty z przecinającą ją żwirową ścieżką dominuje pokładająca się kocimiętka,
a wśród pozostałych gatunków warto wymienić różne odmiany róż, szałwię omszoną, goździk kropkowany i trawy, wśród nich efektowną, powiewającą na wietrze ostnicę.
Dlaczego warto wykonać okrągłą rabatę w trawniku?
Po pierwsze dlatego, że jest oryginalną ozdobą. Pasuje do większości stylów ogrodowych, od naturalnych, po nowoczesne. Urozmaica przestrzeń i w sposób ciekawy może „przełamać” dużą powierzchnię trawnika. Ponadto jest dodatkowym miejscem na ciekawe kompozycje roślinne, które co ważne, można oglądać z każdej strony.
Myślę więc, że warto brać ją pod uwagę. Mam również nadzieję, że ten post Cię do tego zainspiruje, co więcej, będzie podpowiedzią jak dobrać nasadzenia. Z kolei żwirowa ścieżka przekona Cię do tego, że może fajnie rabatę przecinać, pozwalając niejako wejść do jej środka.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024