Mówi się, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Rabata przy chodniku do domu wita domowników i gości ogrodu, więc powinna być jego wizytówką. W tym poście znajdziesz wyjątkowo piękny przykład rabaty, który zainspiruje Cię do obsadzenia chodnika do Twojego domu.
Kluczem do stworzenia idealnej rabaty przy chodniku do domu jest projekt, na który składają się:
- Lokalizacja: rabata przy granicy ogrodu, rabata wyspowa albo rabata wzdłuż podjazdu bądź chodnika.
- Nasłonecznienie: w słońcu, półcieniu lub cieniu.
- Dobór roślin atrakcyjnych o różnych porach roku.
- Układ nasadzeń: najczęściej piętrowy, ułożony koncentrycznie lub wzdłużnie, zależnie od położenia i kształtu rabaty.
Aranżacja przedstawiona w tym poście to rabata przy chodniku do domu, a w zasadzie dwie równoległe, podłużne, w przybliżeniu symetryczne rabaty rozciągające się po obu stronach chodnika wiodącego od bramki do drzwi domu. Znajduje się w pełnym słońcu, nieco cienia rzuca jedynie drewniana bramka do ogrodu. Patrząc od strony domu, rabata po prawej stronie chodnika jest krótsza – przecina ją trawiasta ścieżka wiodąca w głąb ogrodu. Aby oddzielić rabatę od trawnika, zastosowano obrzeże z granitowych kostek.
Rabata przy chodniku do domu jest atrakcyjna o każdej porze roku, o czym będziesz miał okazję przekonać się za chwilę. Postawiono na sprawdzone rośliny, a liczbę gatunków i odmian ograniczono do minimum – dzięki temu udało się uniknąć wrażenia chaosu i przeładowania, o które nietrudno, gdy ma się do dyspozycji stosunkowo małą powierzchnię pod nasadzenia i ogromny wybór ciekawych roślin dostępnych w szkółkach. Zastosowano szczególnie polecany piętrowy układ nasadzeń: najniższe rośliny rosną z przodu, tzn. najbliżej chodnika, a najwyższe z tyłu.
Ogród, w którym znajduje się omawiana rabata przy chodniku do domu, miałem przyjemność odwiedzić podczas podróży Busem aż trzykrotnie: w sierpniu 2019 roku, w maju 2020 roku oraz w sierpniu 2022 roku. Za każdym razem rabata wyglądała nieco inaczej, przy czym niezmiennie prezentowała się zachwycająco. Sam zobacz.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Rabata przy chodniku do domu – sierpień 2019
Najwyższe piętro rabaty przy chodniku do domu tworzą rośliny wiecznie zielone, a więc całorocznie atrakcyjne. Konkretnie są to 1. bukszpany wiecznie zielone (Buxus sempervirens), uformowane w kule i stożki. Bezpośrednio przy chodniku rabaty po prawej stronie chodnika (patrząc od strony domu) rosną 2. lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote’ na przemian z różowymi 3. różami rabatowymi (Rosa). Kule lawendy posadzone gęsto, jedna przy drugiej, wieńczą też tył rabaty po lewej stronie chodnika. Na lewej rabacie bezpośrednio przy chodniku zamiast lawendy rosną trawy ozdobne: 11. kostrzewa sina (Festuca glauca) oraz 5. turzyca Morrowa (Carex morrowii). Pomiędzy różami rabatowymi, po obu stronach, posadzono też kilka różnych odmian 4. róż wielkokwiatowych (Rosa), różowych i czerwonych. W narożu rabaty, po prawej stronie, rośnie malownicza 6. ostnica mocna (Stipa tenuissima) ‘Pony Tails’. Kwitnącym późnoletnim akcentem jest 7. jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) ‘Magenta Pearl’. Tuż przy bramce, na rabacie po prawej stronie, rosną 8. pierwiosnek Viala (Primula vialii) oraz 9. szałwia omszona (Salvia nemorosa) ‘Alba’. Po przeciwnej stronie, przy narożu trawnika, skryła się pojedyncza 10. perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia).
Zimą nadal jest na czym oko zawiesić: atrakcję zapewniają zimozielone bukszpany i lawendy, a także kępy traw ozdobnych. Wiosną rabata przy chodniku do domu zmienia się niemal nie do poznania.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Rabata przy chodniku do domu – maj 2019
1. Bukszpany wiecznie zielone (Buxus sempervirens) pokryły się jasnymi młodymi przyrostami. 11. Kostrzewa sina (Festuca glauca) srebrzy się blisko bramki, 5. turzyce Morrowa (Carex morrowii) odrastają po wiosennych postrzyżynach, za to 6. ostnica mocna (Stipa tenuissima) ‘Pony Tails’ w maju wytworzyła już spore kępy świeżych źdźbeł. 3. Róże rabatowe, 4. róże wielkokwiatowe i 2. lawenda zostały niedawno silnie przycięte, więc wizualnie nie mają wiele do zaoferowania. Żadna strata, bo wzrok skutecznie odciągają obficie kwitnące 12. tulipany (Tulipa) w kilku różnych odmianach. Nawiasem mówiąc, szczegółowe informacje na temat tulipanów i ich odmian znajdziesz w tym poście. Na przedwiośniu bezpośrednio przy chodniku kwitły 13. krokusy (Crocus), w maju pozostały po nich smukłe liście. Pomiędzy nimi posadzono teraz drobne 14. fiołki rogate (Viola cornuta).
Jak już wspomniałem, do obsadzenia rabaty przy chodniku do domu wybrano sprawdzone, łatwe w uprawie gatunki i odmiany roślin. Dzięki temu rabata przy minimum pielęgnacji zachowuje urodę przez lata..
Rabata przy chodniku do domu – sierpień 2022
Przez 3 lata niewiele się zmieniło. Dosadzono kilka ostnic i szałwii, a pomiędzy lawendami pojawiły się żurawki. Po lewej stronie bramki widać też miniaranżację z 15. miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) ‘Gracillimus Nana’, 16. hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) ‘Little Alf’, 17. przegorzanu kulistego (Echinops ritro), 18. rozchodnika okazałego (Sedum spectabile) ‘Stardust’ oraz 5. turzycy Morrowa (Carex morrowii).
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Rabata, aby zasłużyć na miano „pięknej”, powinna prezentować się atrakcyjnie niezależnie od pory roku. Myślę, że rabata przy chodniku do domu w pełni spełnia ten wymóg.
- Pomysły na bluszcz w ogrodzie i na tarasie - 26 stycznia 2025
- Jak zaprojektować ogród naturalistyczny? Inspiracje z polskich ogrodów - 22 stycznia 2025
- Rośliny do oczka wodnego w ogrodzie – inspiracje i sprawdzone gatunki - 19 stycznia 2025