Najchłodniejsza pora roku nie musi być szara i ponura. Niektóre rośliny kwitną właśnie teraz, czyli zimą! W tym poście znajdziesz zimowe kwiaty – i to cały bukiet!
Zimą żywsze barwy to rarytas. Drzewa i krzewy dawno zrzuciły kolorowe liście, ich namiastkę stanowią jaskrawe pędy niektórych krzewów oraz złote i srebrne iglaki. Nawet ozdobne owoce nie są w stanie w pełni ukoić tęsknoty za kwiatami. Na szczęście nawet zimą nie musisz z nich całkiem rezygnować. Istnieją zimowe kwiaty, które możesz z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Okazuje się, że sporo drzew, krzewów, krzewinek oraz bylin nie przejmuje się porą roku i na przekór chłodnej aurze kwitnie zimą. W sumie to niezła strategia: gdy reszta ogrodu jest pogrążona we śnie, zimowe kwiaty wygrywają walkowerem walkę o Twoją uwagę. W końcu nie sposób przejść obojętnie obok kwiatów wyrastających wśród śniegu i na oszronionych, bezlistnych pędach. Jeśli chcesz podziwiać je w swoim ogrodzie, zaproś do siebie rośliny kwitnące zimą! Listę najpiękniejszych zimowych kwiatów znajdziesz poniżej.
.
Warto wiedzieć
W naszych szerokościach geograficznych zima trwa od grudnia do marca. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce klimat w ostatnich latach lubi płatać figle. Kilkanaście stopni na plusie w Boże Narodzenie albo śnieg na Wielkanoc przestają dziwić. Ponieważ rośliny kwitnące zimą silnie reagują na przebieg pogody, a zwłaszcza temperaturę, nie da się wyznaczyć stałego terminu pojawienia się zimowych kwiatów ani dokładnie przewidzieć, kiedy można ich oczekiwać w danym sezonie.
.
Zimowe kwiaty – co zimą kwitnie w ogrodzie
- Oczar
Oczary (Hamamelis) zdradzają swoją nazwą magiczne zdolności, które zyskują potwierdzenie, gdy w środku zimy krzewy obsypują się kwiatami. Oczary otwierają pąki, gdy temperatura wzrasta powyżej 5°C i kwitną nieprzerwanie mimo przymrozków sięgających -6°C. Kwiaty są bardzo liczne, przypominają kolorowe pająki złożone z cienkich, frędzelkowatych płatków: żółtych, pomarańczowych lub czerwonych. Często roztaczają przyjemny aromat. Zimowe kwiaty oferują oczar japoński (Hamamelis japonica), omszony (Hamamelis mollis) oraz ich mieszaniec oczar pośredni (Hamamelis x intermedia). Kwartet uzupełnia oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) kwitnący jesienią. W Polsce oczary zwykle dorastają do 3-4 m wysokości. Zwracają uwagę rozłożystym pokrojem oraz widowiskową jesienną szatą. Preferują słoneczne lub tylko delikatnie ocienione, zaciszne miejsca z lekko kwaśną, dość wilgotną glebą bogatą w próchnicę.
.
- Leszczyna
Leszczyna (Corylus) często już od grudnia jest obwieszona długimi, męskimi kotkami. Ale dopiero początek ich pylenia, przypadający przeważnie w marcu lub lutym, jest uznawany za jeden z oficjalnych zwiastunów przedwiośnia. W tym samym czasie żeńskie kwiaty pozostają ukryte w pąkach, z których wystawiają jedynie czerwone znamiona słupków. Nawiasem mówiąc, roznoszony przez wiatr pyłek leszczyny to przekleństwo alergików, ale wybawienie dla pszczół jako pierwszy pożywny pokarm w nowym sezonie. Rodzima leszczyna pospolita (Corylus avellana) oraz pochodząca z pogranicza Eurazji leszczyna południowa (Corylus maxima) to duże, gęste krzewy, osiągające do 5 m wysokości. Oprócz form sadowniczych o szczególnie dużych owocach godne uwagi są odmiany ozdobne, takie jak czerwonolistna ‘Purpurea’ i ‘Contorta’ o poskręcanych pędach. Mniej znanym gatunkiem jest leszczyna turecka (Corylus colurna), drzewo wysokości do 25 m i orzechach we frędzelkowatych okrywach.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
- Przebiśnieg
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) zgodnie z nazwą przebija się spod śniegu już w lutym. To niewielka cebulowa bylina rosnąca dziko w polskich lasach, w uprawie całkowicie samowystarczalna. Jest wprost stworzona do ogrodów naturalistycznych i rustykalnych. Te zimowe kwiaty doskonale pasują także do stylu nowoczesnego i pięknie prezentują się w doniczce na tarasie.
.
- Dereń
Dereń jadalny (Cornus mas) to nie tylko tradycyjny surowiec na owocową nalewkę, ale także długowieczny krzew ozdobny. Zależnie od przebiegu pogody od lutego do kwietnia pokrywa się tysiącami drobnych, złocistych, zimowych kwiatów. Z natury jest sporym krzewem o wysokości ponad 4 m, ale może być uprawiany w formie żywopłotu lub szpaleru. Jest całkowicie mrozoodporny, bardzo tolerancyjny i bezproblemowy w uprawie. Jeśli jednak zależy Ci na obfitym owocowaniu, posadź go w żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, w słonecznym miejscu.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- Jaśmin
Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) bywa nazywany zimową forsycją. Przy łagodnej pogodzie od listopada do kwietnia rozwija żółte dzwoneczkowate kwiaty. To rozłożysty krzew o długich i wiotkich, łukowato przewieszających się pędach, który można uprawiać również jako pnącze. Prowadzony przy podporach osiąga do 3 m wysokości, natomiast jako krzew jest dwukrotnie niższy. Wymaga zacisznego stanowiska z przepuszczalną, żyzną glebą. Idealną lokalizacją będzie miejsce przy ścianie domu.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- Wierzba iwa
Wierzba iwa (Salix caprea) słynie z mięciutkich kotków, inaczej bazi. Jest wykorzystywana jako tradycyjna wielkanocna dekoracja, o ile zakwitnie w typowym terminie, czyli wczesną wiosną. W dobie ocieplenia klimatu coraz częściej zdarza jej się „okocić” już w styczniu lub lutym, a czasem nawet w grudniu. W ogrodach jest uprawiana głównie w płaczącej odmianie ‘Kilmarnock’. Poradzi sobie wszędzie, gdzie ma pod dostatkiem słońca i wilgoci.
.
- Kalina
Kalina wonna (Viburnum ferreri) oraz mieszańcowa kalina bodnantska (Viburnum bodnantense) w korzystnych warunkach kwitną od stycznia nawet do końca kwietnia, a czasami kwiatostany pojawiają się już pod koniec listopada. Z karminowych pąków rozwijają się pęczki różowych rurkowatych kwiatów, które stopniowo bieleją. Te zimowe kwiaty roztaczają przyjemną, intensywna woń, wyczuwalną z daleka. To krzewy o wyprostowanym pokroju, zależnie od odmiany dorastające do 1-2,5 m. Pod względem wymagań dogadują się z jaśminem: żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna gleba o umiarkowanej wilgotności oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko osłonięte od wiatru.
.
- Wrzosiec
Wrzosiec krwisty (Erica carnea) to zimozielona krzewinka o igiełkowatych listkach oraz dzbanuszkowatych kwiatkach w odcieniach różu i bieli. Zależnie od odmiany dorasta do 15-50 cm, kwitnie od lutego do kwietnia. Świetnie dogaduje się z wrzosami, aczkolwiek wymaga nieco więcej wilgoci. Więcej o obu krzewinkach przeczytasz w tym poście.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Ciemiernik
Ciemiernik biały (Helleborus niger) w najcieplejszych regionach kraju może zakwitnąć już pod koniec grudnia, ale zależnie od przebiegu pogody może rozwijać swoje białe kwiaty w różnych terminach od wczesnej zimy do przedwiośnia. Bardzo dekoracyjnie prezentują się również jego zimozielone liście o głęboko powcinanych, skórzastych blaszkach. Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) o zielonych płatkach oraz mieszańcowy ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus) zakwitają od lutego do kwietnia. Ten ostatni oprócz typowej bieli jego kwiatów oferuje odcienie różu, fioletu, czerwieni, żółci i zieleni, a także bogaty wybór kropek i cętek. Od marca dołącza do nich równie kolorowy ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis). Ciemierniki to leśne byliny, w związku z tym służą im półcień oraz dość wilgotna gleba bogata w próchnicę, koniecznie bogata w wapń. Uwaga, wszystkie gatunki ciemierników są trujące – i to silnie!
.
- Wawrzynek
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) kwitnie przeważnie od końca lutego do połowy kwietnia, ale w łagodne zimy potrafi rozwinąć różowe kwiaty już w grudniu lub styczniu albo grudniu. Wabią owady intensywnym aromatem oraz słodkim nektarem, a latem zmieniają się w kuliste czerwone owoce. Nie daj się nabrać na ich apetyczny wygląd – owoce wawrzynka, tak jak cała roślina, są śmiertelnie trujące! Niemniej wawrzynek może stanowić wartościową dekorację ogrodu, o ile postarasz się go nie dotykać. Ten wolno rosnący, niewielki krzew świetnie czuje się w zimnych, cienistych lub półcienistych miejscach. Toleruje również słoneczne stanowiska, pod warunkiem że zapewnisz mu stale wilgotną glebę bogatą w próchnicę oraz wapń.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Zimowe kwiaty nie kończą się na powyższej dziesiątce. Klimat się zmienia i stopniowo ociepla, a w związku z tym rośliny rozpoczynają sezon coraz wcześniej. Pierwsza lutowa odwilż może obudzić kolorowe krokusy,
złociste ranniki zimowe, skimię,
forsycję
i inne gatunki, które do tej pory czekały z kwitnieniem co najmniej do marca. Tak czy inaczej, warto mieć w ogrodzie zimowe kwiaty – w końcu nic tak nie umila oczekiwania na nadejście wiosny.
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024