“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży, całoroczny projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.
A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na piętnastą relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody” – sezon 1. Bo już teraz, patrząc na zainteresowanie Czytelników, optymistycznie zakładam, że będą kolejne.
Relacja, podobnie jak te z wcześniejszych ogrodów, ze względu na ilość materiału, którym chcę się z Tobą podzielić, została rozdzielona na dwie części. Na końcu tej, którą czytasz, znajdziesz odnośnik do drugiej, w której dokończysz podróż przez ten wspaniały ogród. I uwaga: znajdziesz tam również szczegóły KONKURSU, w którym możesz zdobyć fajny zestaw nagród. Polecam.
.
Ogród 15 – Ogród naturalny
Jak pewnie już wiesz z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. Pierwszym słowem, które przychodzi na myśl będąc w tym ogrodzie to „naturalny“. A zatem to „ogród naturalny“, w którym wiele roślin wydaje się być dziełem przypadku lub naturalnym działaniem samej przyrody.
Jednak nic bardziej mylnego. To wszystko jest dziełem i przemyślanym działaniem jego Właścicieli, a każda roślina jest zaplanowana, skrupulatnie dobrana i umieszczona. Wszystko więc co zobaczysz, to starannie prowadzony ogród, tylko właśnie w stylu naturalnym. A zatem jeśli szukasz tego typu inspiracji, ten post polecam Ci szczególnie. Natomiast definiując wstępnie ten ogród, muszę wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo istotnej sprawie: w tym gąszczu, który zobaczysz, znajdują się prawdziwe kolekcje roślin. Wiele ciekawych gatunków, w wielu godnych uwagi odmianach.
Wracając jednak do kulisów mojej piętnastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Wieleń, co na mapie wygląda następująco:
Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ta ciemnozielona kropka z numerem 15, to właśnie lokalizacja piętnastego ogrodu, położonego w województwie wielkopolskim. Do pokonania miałem zatem dużą odległość, około 380 kilometrów w jedną stronę.
Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu “Gdzie dotarłem?“.
Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się i poznać z przemiłą Właścicielką ogrodu – Magdą oraz pozostałymi członkami Rodziny. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a jak nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.
.
Lokalizacja ogrodu
Piętnasty odwiedzony ogród, jak już wspomniałem, położony jest w Wielkopolsce. Mówiąc dokładnie w jej północnej części, w pięknej, malowniczej okolicy nad rzeką Noteć, na skraju Puszczy Noteckiej. A zatem już sam dojazd robi ogromne wrażenie.
Podobnie jak bezpośrednia lokalizacja ogrodu w bliskim sąsiedztwie lasu, co samo w sobie tworzy niesamowitą atmosferę. Oczywiście nie mogłem sobie odmówić przyjemności i do tego lasu nie zajrzeć. Spójrz jak niesamowicie to wygląda:
Natomiast sam ogród ma powierzchnię około 25 arów, a więc całkiem sporo aby „rozwinąć skrzydła” i tak właśnie jak robi Magda, prowadzić w nim całkiem sporą kolekcję ciekawych roślin.
.
Najważniejsze elementy ogrodu
Piętnasty ogród, który pojawił się na trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.
Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:
- przede wszystkim to informacja, że ogród Magdy to prawdziwy ogród naturalistyczny, z domieszką rustykalnego, gdzie można znaleźć wiele charakterystycznych elementów jak drewno, stare przedmioty czy cegła,
- po drugie ten ogród to prawdziwe królestwo roślin, których są tu niezliczone ilości, do tego w wielkiej liczbie gatunków i odmian. I właśnie one zasługują na szczególną uwagę. Dlatego, że Magda podchodzi to tego bardzo hobbystycznie, aby nie powiedzieć naukowo. Stara się każdą roślinę zaplanować, poznać, a przede wszystkim stawia na gatunki i odmiany ciekawe, a w wielu aspektach jak np. zioła również pożyteczne,
- po trzecie to miejsce ma bardzo charakterystyczny układ swobodnych, wijących się rabat, które dodatkowo wzbogacają i urozmaicają całą przestrzeń,
- na to wszystko nakładają się liczne dekoracje, oryginalne aranżacje, kąciki wypoczynkowe itd., jednym słowem tyle różności, że ciężko to wszystko wymienić.
Natomiast mówiąc tak ogólnikami, zalety tego ogrodu mógłbym jeszcze długo wymieniać. Bo naprawdę jest ich tam wiele. Jednak przejdę do bardziej namacalnych elementów i skupię się na sprawach najważniejszych, które tradycyjnie warte są podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów.
Wijące się rabaty
Opisując ten ogród muszę zastosować sprawdzoną metodę, czyli „od ogółu do szczegółu“. Dlatego, że spoglądając na niego po raz pierwszy, od razu rzucają się w oczy wijące rabaty. To główny element wychodzący na pierwszy plan, a zarazem definiujący ten ogród jako „swobodny“.
Naturalistyczne nasadzenia
Zaraz po układzie rabat, wzrok pada na rośliny, a konkretnie ich naturalistyczną formę. Mówić inaczej nic nie jest tu regularne, a wręcz przeciwnie, wydaje się jakby panował jeden, wielki chaos. Oczywiście to tylko pozory, a sprawne ogrodnicze oko dostrzeże w tym skrupulatnie planowane, dobierane i ciekawe nasadzenia.
Kolekcje roślin
Przechodząc dalej „od ogółu do szczegółu“, nie można w tym gąszczu nie zauważyć konkretnych rodzajów roślin. Oczywiście nie sposób ich tu wszystkich wymienić, bo są ich setki, a pewnie i tysiące, ale warto zaakcentować kilka ciekawych grup, występujących w wielu odmianach. Na początek trawy.
Zioła
Które w tym ogrodzie zajmują miejsce szczególne. Do tego stopnia, że już kiedyś, nigdy nie będąc w tym ogrodzie, ale znając Magdę, z jej pomocą powstały wpisy, które szczególnie Ci polecam:
- Zioła nie tylko w ogrodzie. Gotowe rozwiązania do uprawy.
- Zioła w ogrodzie. Czyli ładne, pożyteczne i praktyczne rośliny.
Hortensje bukietowe i krzaczaste
Miedzy innymi odmiany: Phantom, Pinky Winky, Vanille Freise, Mega Pearl, Magical Moonlight, Silver Dollar, Polar Bear, Wimbs Red.
Berberysy
Miedzy innymi odmiany: Bagatelle, Admiration, Maria, Harleguin, Red Carpet, Red Rocket, Inspiration, Golden Carpet, Orange Rocket.
Klony – „wyprowadzone“ i szczepione na pniu
Między innymi odmiany:
- jesionolistne Flamingo, Odessanum, Variegatum,
- zwyczajne Crimson Sentry, Drumondii, Golden Globe, Royal Red,
- jawor Esk Sunset,
- czerwony Red Sunset.
Buki pospolite
Miedzy innymi odmiany: Purpurea Tricolor, Dawyck Gold, Dawyck Purple, Purple Fountain.
Brzozy brodawkowate
Miedzy innymi odmiany: Youngii, Golden Cloud, Purpurea.
Sciółkowanie
Odchodząc powoli od wątku roślinnego, który w tym ogrodzie mógłbym ciągnąć w nieskończoność, muszę zwrócić Twoją uwagę na jeszcze kilka ważnych elementów. Na początek „ściółkowanie“. Bo jak widziałeś są ciekawie wijące się rabaty, a w nich nasadzenia, a zatem muszą również być czymś wyłożone. Spójrz więc na różne praktyczne rozwiązania:
- szyszki
- szyszki zmieszane z opadłym igliwiem
- skoszona trwa
- kora naturalna
- kora kamienna
- otoczaki
- macierzanka i kocimiętka czyli dobrze zadarniające byliny
Ciekawe obrzeża
Będąc cały czas w klimacie rabat, muszę wspomnieć o jeszcze jednym, ważnym elemencie. A konkretnie ciekawych obrzeżach ceglanych i wiklinowych, które zasługują na szczególną uwagę. Ze względu, że ładnie i oryginalnie wyglądają, ale także dlatego, że dobrze wpisują się i podkreślają ten naturalno – rustykalny charakter ogrodu.
Duża altana
Ogród Magdy dodatkowo zachwyca jeszcze wieloma innymi elementami. Jednymi z nich jest duża, czerwona altana. Jednak jak wygląda, znajdziesz już w drugiej części tego postu, o czym wspomniałem na wstępie, dzieląc go ze względu na obszerny materiał zdjęciowy.
Zatem aby dokończyć opowieść o “Naturalnym ogrodzie” oraz wziąć udział w KONKURSIE, przejdź do drugiej części postu.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024