Fontanna, wbrew pozorom, sprawdzi się w każdym ogrodzie, od romantycznego po nowoczesny. Aranżacje wymagają tylko doboru odpowiedniego modelu fontanny.
Fontanna, inaczej wodotrysk, to urządzenie wodne znane od tysiącleci. A konkretnie od czasów starożytnej Mezopotamii, gdzie już około 5 tysięcy lat temu powstawały pierwsze fontanny. Niegdyś fontanny były zasilane grawitacyjnie, np. wodą spływającą z akweduktu, dzięki sprytnemu wykorzystaniu zasad hydrauliki. Współczesne fontanny są wyposażone w systemy pomp zasilanych elektrycznie lub solarnie, niemniej zasada działania jest ta sama co przed wiekami. Woda wytryska pod ciśnieniem z dyszy lub kilku dysz, a potem przeważnie spływa do zbiornika, na przykład ozdobnej misy lub oczka wodnego.
Fontanna w ogrodzie nawilża powietrze w najbliższym otoczeniu, przyjemnie je schładzając, ponadto dźwięk szemrzącej i pluskającej wody koi nerwy i pomaga się odprężyć. Jednocześnie fontanna w ogrodzie stanowi cenny element dekoracyjny, wzbogacający roślinne aranżacje.
Wybór gotowych modeli dostępnych na rynku jest ogromny, do tego dochodzą jeszcze fontanny projektowane na zamówienie, idealnie dopasowane do konkretnego ogrodu, a także zestawy typu „zrób to sam”, czyli pompy i dysze pozwalające zmienić w fontannę kuchenne naczynie, donice czy przewiercony na wylot kamień. Zamiast zastanawiać się, czy fontanna będzie dobrze komponować się w Twoim ogrodzie, powinieneś zadać sobie pytanie, jaki model wybrać! Aranżacje z ogrodów odwiedzonych przez Busa dostarczą Ci inspiracji.
.
Fontanna w ogrodzie – aranżacje w różnym stylu
- Romantyczna fontanna à la rzeźba
Mała wolnostojąca fontanna z betonu idealnie pasuje do stylu otaczającego ją ogrodu. Woda tryska bezpośrednio z rzeźby stojącej w misie na postumencie ustawionym na ścieżce wysypanej jasnym grysem. Obok wiosną rozciągają się łany kwitnących tulipanów w odcieniach różu, fioletu i bieli. Wraz z upływem sezonu miejsce kwiatów cebulowych zajmują piwonie, naparstnice oraz róże. Romantyczna fontanna w tym ogrodzie jest wisienką na torcie, idealnie dopełniającą roślinne aranżacje.
W tym ogrodzie betonowa fontanna w formie rzeźby w misie odznacza się na tle żywopłotu z cyprysika. Rzeźbiony aniołek spogląda z góry na róże rabatowe oraz kępy hakonechloi, tworzące obwódkę fontanny.
Identyczna fontanna, różniąca się jedynie odcieniem betonu, w tym ogrodzie stoi bezpośrednio na trawniku, w pobliżu formowanego cisa i rzędu podwyższonych rabat. Sam oceń, która aranżacja bardziej Ci się podoba.
Ta fonntanna-rzeźba sama w sobie stanowi miniaturową scenkę rodzajową rodem z dawnej wsi: trójka dzieci kąpie się pod ręczną pompą. O ile postacie są stateczne, jak na rzeźby przystało, to woda przelewa się i pluska naprawdę. Scenkę uzupełniają funkie, piwonie i różaneczniki, imitujące sielski krajobraz dookoła uczestników kąpieli. Taka fontanna idealnie pasuje do romantycznego lub rustykalnego ogrodu.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
- Fontanna w kamieniu
Fontanna à la źródełko wypływające wprost ze środka kamienia doskonale sprawdzi się w ogrodzie naturalistycznym, ale może również uzupełniać nowoczesne aranżacje. Można ją zrobić samodzielnie: wystarczy zamontować pompę fontannową pod kamieniem z nawierconym otworem, a następnie przetknąć przez ów otwór rurkę od fontanny.
W przypadku dużych głazów lub wysokich kamiennych szpilek montaż tego typu fontanny będzie trudniejszy, więc lepiej zdać się na profesjonalistów.
.
- Fontanna w oczku
Fontanna tryskająca wprost z tafli oczka wodnego w naturalistycznym ogrodzie będzie jak znalazł! Jedyne, czego potrzebujesz, to pompa fontannowa z teleskopową dyszą, montowaną na dnie oczka. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę: ruch wody w oczku zapobiega namnażaniu się komarów oraz zarastaniu zbiornika glonami.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- Fontanna z odzysku
Pompa fontannowa zamontowana w beczce, naczyniu kuchennym czy konewce to ciekawy pomysł do wiejskiego ogrodu. W sprzedaży dostępne są gotowe fontanny tryskające z beczek i cebrzyków, ale jeśli masz dryg do majsterkowania, możesz zmienić w fontannę dowolne naczynie zalegające w piwnicy czy garażu.
.
- Duża fontanna parkowa
Duża fontanna w formalnym stylu może stanowić centralny punkt ogrodu albo dziedzińca przed domem. Geometryczny zbiornik z dyszą pompy w centrum to widok rodem z miejskich parków. Tego rodzaju fontanna zajmuje sporo miejsca, więc sprawdzi się w większym ogrodzie. Wokół niej dobrze prezentują się symetryczne aranżacje z formowanych bukszpanów, róż rabatowych i innych roślin typowych dla ogrodów formalnych.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Fontanna ścienna
Fontanna ścienna w formie stylizowanego, rzeźbionego zlewu to element typowy dla ogrodów śródziemnomorskich. Oczywiście taki dekoracyjny zlew może po prostu pełnić funkcję zlewu ogrodowego.
Ale jeśli zamiast podłączać zlew do sieci wodociągowej, zintegrujesz go z pompą fontannową i zbiornikiem, otrzymasz stylową fontannę z wodą krążącą w obiegu zamkniętym.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Fontanna w ogrodzie poprawia mikroklimat, sprzyja odprężeniu, a jednocześnie stanowi element dekoracyjny. Aranżacje z fontanną w roli głównej pasują do każdego stylu ogrodowego – warunek to odpowiednio dobrany model fontanny.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024