Kamień ozdobny stanowi idealne dopełnienie dla roślin, dostojną przeciwwagę dla tęczy kwiatów i barwnych liści. Najlepszym przykładem są głazy gnejsowe jako główna dekoracja rabaty.
O gnejsie pisałem już nieraz, bo według mnie to najpiękniejszy z kamieni ozdobnych stosowanych w ogrodach. To skała metamorficzna, wyróżniająca się niezwykle efektowną charakterystyczną strukturą i teksturą. Melanż przeplatających się pasm odcieni szarości, bieli, brązu, czerni, różu, a nawet czerwieni, zieleni i błękitu sprawia, że każdy fragment gnejsu jest unikatowy, czyli jedyny w swoim rodzaju. Elegancki wygląd gnejsu oraz różnorodność produktów dostępnych na rynku sprawiają, że ta przepiękna skała znajduje szerokie zastosowanie w architekturze ogrodowej. Podczas podróży Busem wielokrotnie napotkałem rabaty i ścieżki wyłożone korą kamienną, gabiony pełne gnejsowego kruszywa oraz murki wykonane z tego materiału. Już pojedyncza szpilka gnejsowa potrafi odmienić wygląd rabaty, natomiast skalniak zbudowany z gnejsu stanowi istne dzieło sztuki. O ile większość innych skał zaczyna zasługiwać na miano „kamieni ozdobnych” dopiero w towarzystwie odpowiednio zaaranżowanych roślin, gnejs sam w sobie stanowi wspaniałą dekorację. Udowadnia to rabata przedstawiona szczegółowo poniżej, na której głazy gnejsowe grają główną rolę, a rośliny są dla nich niejako dodatkiem.
.
Rabata z głazami gnejsowymi – całoroczna dekoracja ogrodu
Rośliny ogrodowe zwykle zachowują pełnię walorów estetycznych tylko przez część roku. Nawet gatunki zimozielone po silnych mrozach lub falach upałów mogą lekko zżółknąć, utracić część igieł lub liści. Tymczasem kamień z samej swej natury jest niezmienny: zawsze wygląda równie pięknie niezależnie od pogody i pory roku. Doskonałym przykładem są głazy gnejsowe jako motyw przewodni ogrodu
oraz podstawowy budulec niezwykłej rabaty, którą miałem okazję podziwiać już dwukrotnie: jesienią i latem, w odstępie niemal dwóch lat.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Rabata z głazami gnejsowymi – jesień 2018
W październiku ogród z tego postu wypełnia się szlachetnymi odcieniami złota, srebra, brązu, pomarańczy i czerwieni, kontrastującymi z zielenią murawy, szmaragdowymi żywotnikami oraz ostatnimi świeżymi liśćmi traw ozdobnych. Ogród wciąż wygląda pięknie, ale jego poszczególne elementy zaczynają tracić indywidualność. Jedynie głazy gnejsowe już z daleka wyraźnie odróżniają się od otaczającego je krajobrazu. Tworzą oryginalną kamienną rabatę, przypominającą skalistą wyspę na morzu trawnika.
Rośliny stanowią jedynie dodatek. Puszyste sinozielone kępki kostrzewy sinej (Festuca glauca) oraz szmaragdowe kostrzewy ‘Miedzianobrody’ zachowują swą barwę także zimą. Urozmaicają „plażę” z ciemnoszarego grysu, nad którą niczym góry wznoszą się głazy gnejsowe.
Jesienną dekoracją są krwistoczerwone źdźbła imperaty cylindrycznej (Imperata cylindrica) ‘Red Baron’. Niestety, po wiosennym cięciu utracą atrakcyjność na kilka miesięcy. Tymczasem głazy gnejsowe nadal będą trwały niewzruszenie, emanując dostojną elegancją.
.
Rabata z głazami gnejsowymi – lato 2020
Po niemal dwuletniej przerwie Bus znów zawitał do tego ogrodu. Roślinność zmieniła się nie do poznania. Wszędzie kwitną hortensje oraz różnorodne byliny, tworzące szaloną mozaikę intensywnych barw.
W tym kontekście wyspa głazów gnejsowych stanowi upragniony odpoczynek dla wzroku nadwerężonego feerią kolorów. Kamienna rabata, gdy się jej bliżej przyjrzeć, okazuje się również tętnić życiem. Na grysowej „plaży” zielenią się kobierzec drobnych listków macierzanki (Thymus)
oraz poduszeczka kulnika sercolistnego (Globularia cordifolia).
Tuż obok srebrzy się gęsta darń ukwapu dwupiennego (Antennaria dioica).
Wśród kamieni wytryskają gejzery kwitnących kostrzew.
Podstawą tego miniaturowego krajobrazu są oczywiście majestatyczne głazy gnejsowe, które od mojej ostatniej wizyty nie zmieniły się ani o jotę.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Podsumowując
Gnejs to niezwykle efektowny i trwały kamień ozdobny, stanowiący całoroczną dekorację ogrodu, niezmienną mimo upływu lat. Głazy gnejsowe, z których powstała nietypowa kamienna rabata, są tego najlepszym przykładem. Natomiast jak dowód, że moja fascynacja tym kamieniem nie sprowadza się tylko do podziwiania go w innych ogrodach, kadr z mojego własnego ogrodu,
w którym to właśnie głazy gnejsowe oraz ogólnie gnejs w różnych postaciach, odgrywają pierwszoplanową rolę.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024