Po sezonie wieje chłodem, ale nie może wiać nudą! W tym poście podpowiem, co zrobić, by ogród był piękny zimą.
Zimą ogród z każdym dniem pustoszeje: drzewa i krzewy liściaste tracą barwną jesienną szatę i dosłownie „łysieją”, odsłaniając nagie szkielety gałęzi. Próżno też szukać kolorowych kwiatów. Pół biedy, jeśli zima jest śnieżna i biały puch zmienia widok za oknem w baśniową krainę lodu. Ale wystarczy dzień lub dwa odwilży, by ukazał się szary nudny krajobraz… Wcale nie musi tak być! Ogród powinien być piękny również zimą. Wystarczy uwzględnić w aranżacjach odpowiednie rośliny. Nie chodzi tylko o gatunki o całorocznej urodzie: wiele roślin pokazuje pełnię swoich możliwości pod koniec albo nawet po sezonie.
.
Ogród piękny zimą – co w nim posadzić?
Przygotowałem dla Ciebie szczęśliwą siódemkę kategorii roślin, które sprawią, że Twój ogród zachowa atrakcyjność po sezonie. Czyli, innymi słowy, będzie piękny zimą.
1. Rośliny wiecznie zielone
Chyba najbardziej oczywistym sposobem na ogród piękny zimą jest posadzenie w nim roślin wiecznie zielonych. Spośród nich najbardziej znane są iglaki – przegląd najpopularniejszych znajdziesz tutaj.
Warto uwzględnić również gatunki o zimozielonych liściach, takie jak laurowiśnia, bukszpan, ostrokrzew, bluszcz oraz trzmielina Fortune’a.
Wybór wiecznie zielonych roślin liściastych jest zaskakująco duży, inne przykłady znajdziesz w tym poście. Nawiasem mówiąc, rośliny wiecznie zielone niekoniecznie muszą być „zielone”. Istnieje całe mnóstwo gatunków i odmian o srebrzystych, niebieskich lub złotych igłach oraz roślin o pstrokatym całorocznym ulistnieniu.
Warto pamiętać również o zimozielonych bylinach, takich jak rojniki i juki.
.
2. Trawy ozdobne
Trawy ozdobne z reguły osiągają pełnię swoich możliwości pod koniec sezonu. Większość gatunków zakwita późnym latem lub jesienią. Ich zaschnięte kwiatostany zachowują urodę przez większość zimy, do czasu, gdy na przedwiośniu przytniesz kępy, robiąc miejsce dla nowych źdźbeł. Zimą słońce wydobywa diamentowe refleksy z kryształków szronu osadzającego się na puszystych pędzelkach rozplenicy, wiechach prosa, kłosach trzcinników oraz chorągiewkach miskantów.
Z kolei wiecznie zielone trawy, takie jak kostrzewy, nie przejmują się porą roku i po prostu zawsze wyglądają tak samo dobrze.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
3. Dekoracyjny pokrój
Drzewa i krzewy o sezonowym ulistnieniu zimą ukazują szkielet gałęzi i konarów. Często ich plątanina przedstawia ciekawy widok. Uwagę zwracają zwłaszcza odmiany o płaczącym pokroju, malowniczo powyginanej sylwetce oraz poskręcanych pędach. Wzrok przyciągają np. poskręcane pędy leszczyny ‘Contorta’ oraz wierzb w odmianach ‘Erythroflexuosa czy ‘Tortuosa’. Cenną dekoracją są również rośliny sztucznie formowane za pomocą przycinania oraz przyginania gałęzi.
.
4. Kolorowe pędy i kora
Gdy brakuje liści, nic nie zasłania pędów oraz nie odciąga uwagi od wyglądu kory pnia. A często jest na co popatrzeć! Z malowniczej kory słyną m.in. platan oraz brzozy.
Równie ciekawie prezentują się pomarańczowe pnie sosen pospolitych. Wśród krzewów na szczególną uwagę zasługują dereń biały, np. w odmianie ‘Sibirica’ o jaskrawoczerwonych pędach, oraz jego żółty odpowiednik, czyli dereń rozłogowy ‘Flaviramea’.
.
5. Ozdobne owoce
Ozdobne owoce to biżuteria dopełniająca jesienną szatę wielu drzew i krzewów. Zwykle utrzymują się znacznie dłużej niż liście ku uciesze ptaków oraz z korzyścią dla estetyki ogrodu. Czerwone koraliki berberysu, róży, rajskich jabłuszek czy fioletowe perełki pięknotki wprowadzają nutę intensywnego koloru, bezcenną na tle śniegu i zimozielonych iglaków.
Istnieje też opcja „dwa w jednym”, czyli wiecznie zielone krzewy o ozdobnych owocach, takie jak ostrokrzew, ognik oraz niektóre gatunki irgi.
Ogród jest piękny zimą także dzięki dekoracyjnym szyszkom, które wbrew pozorom nie są owocami.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
6. Suche kwiatostany
Pomijając trawy ozdobne, w dziedzinie dekoracyjnych suchych kwiatostanów prym wiodą hortensje. Imponujące wiechy lub kule zaschniętych kwiatów wyglądają atrakcyjnie przez większość zimy. Część z nich można ściąć jesienią i wykorzystać do suchych bukietów. Pozostałe zagwarantują, że ogród będzie piękny zimą aż do czasu wiosennego cięcia hortensji.
Na początku zimy nie brakuje jeszcze kolorowych resztek innych kwiatów, np. róż.
.
7. Zimowe kwiaty
Kwiaty, z wyjątkiem tych rysowanych przez szron na szybach, rzadko kojarzą się z zimą. Tymczasem istnieje całkiem sporo gatunków, które zakwitają właśnie zimą, w okresach odwilży. Należą do nich m.in. wrzośce, jaśmin nagokwiatowy, kalina wonna oraz ciemierniki.
.
Podsumowując
Aby Twój ogród był piękny zimą, powinieneś już na etapie planowania nasadzeń uwzględnić gatunki i odmiany atrakcyjne po sezonie. Natomiast mniej zapobiegliwym pozostają rozmaite dekoracje, które w mroźnych miesiącach odwrócą uwagę od pustawych rabat i nagich koron drzew.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024