Pikowanie rozsady pomidora – to nic trudnego!

Pikowanie rozsady pomidora 1

Dojrzałe, obłędnie pachnące ekopomidory z własnej uprawy… same się nie wyhodują. Jeśli zdecydowałeś się uprawiać je “od nasionka”, czeka Cię pikowanie rozsady pomidora.

Pikowanie rozsady pomidora 2

Uprawę pomidorów można rozpocząć na dwa sposoby:

  1. Kupić gotową rozsadę. To łatwiejsza opcja, bo omija Cię siew, pikowanie i dbanie o młode siewki. Z drugiej strony, nie masz pewności, czy uda Ci się dostać rozsadę dokładnie takich odmian, na jakich Ci zależy. 
  2. Wyprodukować własną rozsadę. Czyli rozpocząć od wysiewu nasion ulubionych odmian pomidorów, po jakimś czasie przepikować siewki i dbać o nie do czasu posadzenia na miejscach stałych. Jest z tym nieco zabawy, z drugiej strony uprawa pomidorów naprawdę od zera daje ogromną satysfakcję.

Pikowanie rozsady pomidora 2a

Jeśli wybrałeś opcję nr 2, do czego zachęcałem oraz opisywałem w tym poście, i wysiałeś rozsadę wybranych odmian, powinieneś ją w odpowiednim momencie przepikować.

.

Pikowanie rozsady pomidorów – na czym polega?

Załóżmy, że jak radziłem, wysiałeś po 3 nasiona pomidora w każdej komórce wielodoniczki ustawionej w jasnym, ciepłym miejscu, a potem dbałeś o to, by podłoże nigdy do końca nie wysychało. Po tygodniu pojawiły się pierwsze wschody. Od tego momentu zapotrzebowanie roślin na przestrzeń życiową rośnie w tempie proporcjonalnym do tempa wzrostu siewek – czyli błyskawicznie. Z tego powodu dość szybko siewki trzeba przerzedzić, tak aby nie rosły w zagęszczeniu. Jeśli tego zaniechasz, rośliny będą musiały ze sobą konkurować o miejsce, przestrzeń do rozwoju korzeni i części nadziemnej, a także światło, wodę i substancje odżywcze. W konsekwencji będą gorzej odżywione, a przez to ich wzrost spowolni, osłabną i skarłowacieją. Aby tego uniknąć, należy wykonać pikowanie rozsady pomidorów, czyli przesadzić siewki do większych, oddzielnych pojemników.

.

Pikowanie rozsady pomidorów – kiedy i jak?

Bezpośrednio po wschodach siewki pomidorów wytwarzają parę zaokrąglonych liścieni. 

Pikowanie rozsady pomidora 3

Dopiero po nich pojawi się pierwsza para właściwych liści, o wyglądzie typowym dla liści tego gatunku.

Pikowanie rozsady pomidora 4

Od tego momentu młode rośliny są wystarczająco dojrzałe do pikowania. Nie należy z tym zbyt długo zwlekać, by uniknąć skutków konkurencji pomiędzy siewkami. 

Pikowanie rozsady pomidora 5

.

Pikowanie rozsady pomidorów jest prostsze, niż Ci się wydaje i sprowadza się do trzech kroków:

  1. Oszacuj liczbę siewek pomidorów, które zamierzasz przepikować. Tyle samo małych doniczek (torfowych lub plastikowych) napełnij żyznym i przepuszczalnym podłożem – najlepiej ziemią do siewu i pikowania. Zamiast małych doniczek możesz użyć wielodoniczek o większych komórkach.

Pikowanie rozsady pomidora 6

  1. Podważ kilka siewek patyczkiem, wąskim nożem, łyżeczką do herbaty lub specjalną miniłopatką do pikowania. Rozdziel je, starając się dotykać głównie podłoża, a nie roślinek. Rób to bardzo delikatnie, aby nie zgnieść cieniutkiej łodyżki czy korzeni. Naprawdę łatwo je uszkodzić.

Pikowanie rozsady pomidora 7

  1. Posadź młode roślinki (każdą osobno) w nowych doniczkach tak głęboko, by nasada korzenia leżała pod ziemią. Czyli odrobinę głębiej niż rosły dotychczas. Najpierw zrób patyczkiem, trzonkiem noża czy choćby palcem zagłębienie w podłożu, następnie umieść w nim korzenie rośliny. Ostrożnie przytrzymując ją za liścienie na odpowiedniej głębokości, uzupełnij podłoże i delikatnie dociśnij je wokół łodyżki. 

Pikowanie rozsady pomidora 8

Powtórz te 3 kroki ze wszystkimi siewkami, następnie je podlej i ustaw w ciepłym, słonecznym miejscu. Czyli po prostu tam, gdzie stały przed przepikowaniem. Codzienne podlewaj je ciepłą, odstaną wodą, dbając o to, by podłoże było stale lekko wilgotne. 

Pikowanie rozsady pomidora 9

Co najmniej tydzień przed planowanym terminem sadzenia młodych pomidorów na miejsca stałe trzeba rozpocząć hartowanie rozsady. Ale o tym przeczytasz wkrótce w kolejnym poście dotyczącym uprawy pomidorów.

.

Ciekawostka na koniec

Nie wszystkie rośliny lubią pikowanie, niektóre wręcz go nie tolerują. Na zabieg ten źle reagują rośliny o dużych nasionach, takie jak warzywa dyniowate: (dynia, ogórek, cukinia) oraz bobowate: (groch, bób, fasola). Z tego powodu ich rozsadę przygotowuje się, wysiewając nasiona pojedynczo w małych doniczkach. Alternatywnie można je w odpowiednim terminie wysiać wprost do gruntu, od razu w odpowiedniej rozstawie.

Tomasz Szostak
Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *