Niezależnie od tego, czy masz w ogrodzie szklarnię, podwyższony warzywnik czy płaskie zagony, dobrze przemyślany plan sadzenia warzyw, to połowa sukcesu. Dlatego przygotowałem dla Ciebie garść praktycznych porad na ten temat.
Warzywa to ogromna i niezwykle zróżnicowana grupa roślin uprawnych, zwłaszcza biorąc pod uwagę mnogość odmian. Karłowe i wysokie, pnące, krzaczaste, płożące, tworzące główki lub rozetki.
Sadzenie warzyw jest konieczne co sezon, ponieważ dominują wśród nich rośliny jednoroczne. Z drugiej strony, nie brak też warzyw dwuletnich i wieloletnich, takich jak szparagi czy rabarbar. Warzywa oferują jadalne liście, bulwy, korzenie, łodygi, owoce, nasiona, kwiaty, a czasem to wszystko na raz. Różnią się wymaganiami względem rodzaju podłoża, stanowiska, a przede wszystkim wymagań termicznych. Dlatego opracowując plan sadzenia warzyw, należy wziąć pod uwagę te wszystkie powyższe cechy.
Temat jest niezwykle rozległy i wystarczyłby do zapełnienia stron sporej książki. Dlatego zamiast wielowątkowego elaboratu, postanowiłem opracować rodzaj nawigatora, który pokieruje Cię do postów dotyczących różnych aspektów sadzenia warzyw. A wszelkie brakujące informacje postaram się uzupełnić w tym poście.
.
Sezonowy plan sadzenia warzyw – terminy sadzenia
- Warzywa odporne na chłód można sadzić już od marca lub kwietnia, jako nowalijki.
- Warzywa ciepłolubne powinny trafić do gruntu dopiero w połowie maja, po tzw. „Zimnej Zośce”, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków.
- Warzywa pod osłonami, np. w szklarni z poliwęglanu, można sadzić nawet o miesiąc wcześniej, niż na zagonach pod gołym niebem.
.
Przestrzenny plan sadzenia warzyw – gdzie sadzić warzywa?
Warzywa można uprawiać praktycznie wszędzie!
- W gruncie, na płaskich zagonach.
- W podwyższonym warzywniku betonowym.
- Pod osłonami: w szklarni z poliwęglanu lub szkła albo w tunelu foliowym.
- Na balkonie lub tarasie: w skrzyniach, skrzynkach i donicach.
.
Szczegółowy plan sadzenia – sąsiedztwo warzyw
Sąsiedztwo warzyw na zagonach wpływa na ich kondycję, zdrowotność, plonowanie, smak i zapach. Dobrze przemyślany plan sadzenia warzyw, z uwzględnieniem rozmieszczenia poszczególnych gatunków i odmian, ma szczególne znaczenie, gdy dysponujesz ograniczoną przestrzenią.
Doskonałym przykładem jest betonowy warzywnik: obsadzony z głową, zgodnie z zasadami sąsiedztwa warzyw, zaspokoi apetyt nawet zdeklarowanego jarosza.
.
Praktyczny plan sadzenia: z siewu czy rozsady?
Przygotowanie rozsady warzyw przynosi wiele korzyści. Jest szczególnie zalecane w przypadku warzyw ciepłolubnych (pomidor, papryka, bakłażan) oraz o długim okresie wegetacji (kapusta, seler).
.
Niektóre warzywa nie znoszą pikowania – w ich przypadku masz dwa wyjścia:
- Siew wprost do gruntu, na stałe miejsca. To jedyna dobra metoda uprawy marchwi, buraków, rzodkiewki, koperku.
- Rozsada doniczkowana – warzywa z rodziny dyniowatych oraz bobowatych mają duże nasiona. Pikowanie im nie służy, za to możesz wysiać po 1-2 sztuki nasion do małych doniczek, a potem przesadzić podrośnięte siewki wraz z cała bryłą ziemi wypełniającej pojemnik. W ten sposób możesz wysiać m.in. groch, fasolę wielokwiatową, ogórki, cukinię oraz dynię.
.
Techniczny plan sadzenia warzyw – jak i czym sadzić
Profesjonalny sprzęt to podstawa – ta zasada dotyczy zarówno roślin ozdobnych, jak i warzyw oraz ziół. Teoretycznie mógłbyś posadzić wszystkie warzywa przy pomocy samej łopatki.
Niemniej warto zaopatrzyć się również w ostre nożyczki,
konewkę. Zamiast kupować je osobno, możesz zainwestować w poręczny zestaw małych narzędzi.
Nie zapomnij o szpadlu, którym przekopiesz grządki na warzywa oraz grabiach, którymi rozdrobnisz i wyrównasz glebę na zagonach. Jak już wspomniałem, większość warzyw to rośliny jednoroczne. W związku z koniecznością corocznego obsadzana warzywnika na nowo, warto zainwestować w porządny sprzęt od sprawdzonego producenta. Narzędzia ogrodowe wykonane z materiałów najwyższej jakości oraz zgodnie z zasadami ergonomii, będą Ci niezawodnie służyć latami, zapewniając maksymalny komfort pracy. Ja od lat korzystam z narzędzi Gardena i jak dotąd nigdy się na nich nie zawiodłem.
.
Podsumowując
Plan sadzenia warzyw, opracowany szczegółowo od A do Z, to klucz do obfitych, wysokiej jakości plonów. Samodzielnie wyhodowane warzywa smakują najlepiej, więc nigdy nie będziesz miał ich dość! Aby tak jednak było, warto trzymać się głównych, przedstawionych powyżej zasad.
.
.
Post we współpracy z marką Gardena
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024