Kamienie trwają w niezmienionym stanie przez całe wieki, zachowując atrakcyjność przez cały rok, podczas gdy rośliny często cieszą pełnią urody tylko w określonych miesiącach. Dlatego jeśli zależy Ci na całorocznym efekcie, rabata z kamieniami i gatunkami zimozielonymi powinna spełnić Twoje oczekiwania.
Rabata z kamieniami to niekoniecznie to samo co skalniak. Skalniak, czyli ogródek skalny, to mniej lub bardziej wypiętrzona rabata z kamieniami, inspirowana górskim krajobrazem. O tym niezwykle efektownym elemencie ogrodu pisałem już nieraz, m.in. w tym oraz tym poście. Tym razem skupię się na „zwykłej”, płaskiej rabacie z kamieniami, która nie ma niczego naśladować, lecz być po prostu piękna sama w sobie.
Kamienie są częścią natury, podobnie jak rośliny, dlatego nie powinno ich zabraknąć w ogrodzie. Obok kamieni nawierzchniowych, elewacyjnych i wypełniających ważną rolę odgrywają kamienie dekoracyjne. Urozmaicają i porządkują aranżację, wypełniają puste miejsca między roślinami, mogą stanowić kontrast dla lekkiej i zwiewnej struktury traw ozdobnych lub feerii jaskrawych barw kwitnących bylin. Jak już wspomniałem na wstępie, w przeciwieństwie do wielu roślin kamienie są elementem stałym i niezmiennym, dzięki nim masz pewność, że również po sezonie będzie na czym oko zawiesić. Tak czy inaczej, kamienie dekoracyjne zawsze się przydają, niezależnie od stylu ogrodu.
Niemniej rabata z kamieniami, którą przedstawię Ci szczegółowo za chwilę, jest całorocznie atrakcyjna nie tylko z powodu kamieni. Rosną na niej bowiem liczne rośliny zimozielone bądź w inny sposób „zimoatrakcyjne”. Nie oznacza to bynajmniej, że rabata z kamieniami jest niezmienna i nudna. Przeciwnie, zmienia się wraz z upływem sezonu oraz z biegiem lat. Możesz się o tym przekonać, porównując jej wygląd obecny i sprzed czterech lat.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Rabata z kamieniami i roślinami zimozielonymi – październik 2019
Rabata z kamieniami pochodzi z ogrodu, który Bus odwiedził już dwukrotnie, w październiku 2019 oraz we wrześniu 2023 roku. Rabata ma nieregularny, wijący się kształt, rośnie na niej mnóstwo różnorodnych roślin, uzupełnionych rozmaitymi rodzajami kamieni dekoracyjnych. Mimo to aranżacja nie sprawia wrażenia chaotycznej – przeciwnie, nasadzenia zaplanowano w sposób przemyślany, tak by przez okrągły rok w każdym zakątku rabaty z kamieniami coś się działo. Jak widać, jesienią dzieje się i to dużo. O tej porze roku obficie kwitną wrzosy (Calluna vulgaris).
Ogniki szkarłatne (Pyracantha coccinea) i berberysy Thunberga (Berberis thunbergii) właśnie wystroiły się w koraliki owoców, które utrzymają się na pędach aż do wiosny.
Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) już przekwita, ale jej zaschnięte kwiatostany pozostaną dekoracyjne przez większość zimy.
To samo dotyczy mrozoodpornych traw ozdobnych, takich jak rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) ‘Hameln’. Niestety, bordowolistna ciepłolubna rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum) ‘Rubrum’ (widoczna w tle) nie przetrwa zimy w gruncie.
Ponieważ w 2019 roku jesień była bardzo ciepła, płomyk szydlasty (Phlox subulata) powtórzył kwitnienie, co prawda w wersji znacznie skromniejszej niż wiosną.
Rabata z kamieniami obfituje w rośliny półzimozielone, takie jak żurawka (Heuchera) oraz wiecznie zielone, takie jak wspomniany wrzos.
Miniaturowa jodła koreańska (Abies koreana) ‘Kohout’s Icebreaker’ szczepiona na pniu, żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis) ‘Danica’ oraz sosna drobnokwiatowa (Pinus parviflora) ‘Negishi’ o niebieskoseledynowych igłach.
Duże wrażenie robią zimozielone bonsai uformowane z jałowców (Juniperus).
Oczywiście, rabata z kamieniami musi zasługiwać na swoją nazwę. Roślinom towarzyszą dekoracyjne kawałki granitu,
z którego wykonano również obrzeże.
Nie mogło zabraknąć także szpilki gnejsowej.
A teraz spójrz, proszę, jak rabata z kamieniami zmieniła się z upływem lat…
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Rabata z kamieniami i roślinami zimozielonymi – wrzesień 2023
Trochę się tu pozmieniało. Niektóre rośliny wyraźnie się rozrosły, jak na przykład ognik szkarłatny
i rozplenica japońska ‘Hameln’.
Inne dosadzono, jak choćby cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) ‘Filifera Nana’.
Wrzosy i żurawki trwają na swoich miejscach.
Ponieważ w 2023 r. wizyta Busa odbyła się we wrześniu, o miesiąc wcześniej w porównaniu z 2019 rokiem, hortensja krzewiasta nadal kwitnie w najlepsze.
Nawiasem mówiąc, to niejedyna rabata z kamieniami w tym ogrodzie. Kamienie ozdobne wyłożono pomiędzy większymi iglakami i hortensjami bukietowymi (Hydrangea paniculata).
Wśród kamieni rośnie wiąz polny (Ulmus minor) ‘Jacqueline Hillier’.
Obrzeża z kawałków granitu zdobią prawie wszystkie rabaty.
Natomiast na rabacie wyściółkowanej korą sosnową dla ozdoby rozrzucono trochę kamieni polnych.
Pojawiła się też nowa szpilka gnejsowa, tym razem wśród trzcinników ostrokwiatowych (Calamagrostis acutiflora).
Natomiast ta z 2019 roku pozostała na swoim miejscu obok ognika.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Rabata z kamieniami jest pełna różnorodnych roślin, które tworzą fantazyjną, ale spójną kompozycję. Aranżację scalają właśnie kamienie, które powtarzają się w całym ogrodzie. Gatunki wiecznie zielone oraz zachowujące atrakcyjność po sezonie sprawiają, że na rabacie z kamieniami zawsze jest na co popatrzeć. Zresztą, można by ją podziwiać bez końca, z różnych perspektyw, za każdym razem odnajdując coś nowego.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024