Budleja w ogrodzie przyciąga motyle jak magnes! To idealny wybór na aranżacje w miejscach, w których lubisz wypoczywać.
Kwitnąca budleja Dawida (Buddleja davidii) w ogrodzie nigdy nie występuje solo: wokół niej przez cały dzień aż roi się od motyli. Wzbogaca aranżacje nie tylko swoją własną urodą, ale przede wszystkim zapewnia Ci możliwość codziennego podziwiania tańca kolorowych owadów. Motyle są tak zaabsorbowane spijaniem słodkiego nektaru budlei, że dają się podziwiać naprawdę z bardzo bliska, a także robić sobie zdjęcia, jak widać poniżej.
.
Zanim przejdę do tego, gdzie sprawdza się budleja w ogrodzie i jakie można z nią tworzyć aranżacje, warto by napisać parę słów o samej roślinie. W końcu rozmiary i wymagania budlei wpływają na możliwość jej zastosowania co najmniej równie silnie co jej wygląd.
Budleja Dawida to wysoki, rozłożysty krzew rodem z Dalekiego Orientu. W swoich ojczystych Chinach dorasta do 5 m, ale w polskim klimacie jej wzrost rzadko przekracza 2-3 m. Zresztą, wiele zależy od odmiany: miniaturowe, takie jak ‘Little Ruby’, osiągają zaledwie 60 cm wysokości i średnicy, natomiast kompaktowe, jak ‘Miss Violet’, nieco ponad 1 m.
Budleja kwitnie od początku lipca nawet do października, jeśli zadbasz o systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Wąskostożkowate, gęste wiechy drobnych kwiatów u niektórych odmian osiągają 30-40 cm długości! Przybierają całą gamę odcieni fioletu, bieli, różu aż po rubinową czerwień. Wręcz ociekają nektarem, któremu żaden motyl nie potrafi się oprzeć.
.
Warto wiedzieć
Budleja Dawida to nie wszystko: w ogrodzie warto posadzić także dwa inne, mniej znane gatunki. Romantyczne, naturalistyczne aranżacje to coś dla budlei skrętolistnej (Buddleja alternifolia) o „dzikim” wyglądzie.
Z kolei budleja Weyera (Buddleja x weyeriana) wyraźnie odróżnia się od innych budlei złotym kolorem kwiatów.
.
Budleja – uprawa w ogrodzie i na tarasie
Dla budlei idealne jest słoneczne stanowisko osłonięte od wiatru z żyzną, przepuszczalną glebą o odczynie od obojętnego po zasadowy. Z wiekiem mrozoodporność rośliny wzrasta, ale młode okazy przed nastaniem zimy warto zabezpieczyć kopczykiem kory sosnowej, usypanym wokół podstawy krzewu. Ważnym zabiegiem jest silne wiosenne cięcie. Budleja kwitnie na pędach tegorocznych, więc pod koniec marca możesz z czystym sumieniem skrócić wszystkie pędy ok. 1 m nad ziemią, a najstarsze wyciąć na wysokości 10 cm. Młode rośliny warto ciąć jeszcze silniej, skracając wszystkie pędy ok. 20 cm nad ziemią.
Dawka nawozu wieloskładnikowego albo kompostu, zaaplikowana w maju, sprawi, że budleja wkrótce odzyska dawne rozmiary.
Wiesz już, jak wygląda i czego potrzebuje budleja w ogrodzie. Aranżacje z jej udziałem znajdziesz poniżej.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Budleja w ogrodzie – sprawdzone aranżacje
- Ogródek dla motyli
Modnym i pożytecznym dla przyrody elementem ogrodu są rabaty skomponowane wyłącznie z roślin wybitnie lubianych przez motyle, takich jak budleja. Tego typu aranżacje można tworzyć nie tylko w ogrodzie, lecz również na tarasie i balkonie, wykorzystując rośliny w pojemnikach. Przykładem z ogrodu botanicznego we Wrocławiu jest ten kolorowy podwyższony zagon. Oprócz budlei Dawida kwitną na nim dwie odmiany jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea), ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber), żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum), kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii) oraz macierzanka (Thymus).
.
- Solo przy ścieżce
Imponujący okaz budlei przy granicy ozdobnej części ogrodu. Wysoki, rozłożysty krzew częściowo przysłania widok na mniej atrakcyjną, użytkową część posesji. Przy okazji stanowi efektowne zakończenie osi widokowej wyznaczanej przez ścieżkę.
.
- Przy altanie
Jeśli lubisz towarzystwo barwnych motyli (kto by nie lubił!), budleja w ogrodzie powinna rosnąć w miejscu, w którym często przebywasz. Aranżacje przy altanach pozwalają rozkoszować się owadzim spektaklem w komfortowych warunkach, w chwilach relaksu.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Przy ławce
Zasada jest ta sama: na ławce spędzasz czas wolny w ogrodzie. Jeśli posadzisz obok budleję, podczas czytania książki albo tête-à-tête z bliską osobą będą towarzyszyć Ci motyle.
Możesz podejść do tematu od drugiej strony, ustawiając leżaki blisko budlei już rosnącej w ogrodzie.
.
- Obok pergoli
Pergola stanowi podporę dla pnączy, a przy okazji kusi, by pod nią spacerować, podziwiając piękno przyrody. Budleja rosnąca przy pergoli w ogrodzie jest na wyciągnięcie ręki, podobnie jak towarzyszące jej motyle. Aranżacje tego rodzaju warto wzbogacić o miododajne pnącza, takie jak glicynia, milin albo wiciokrzew.
.
- Przy domu
Szczególnie atrakcyjne, długo kwitnące lub w inny sposób atrakcyjne rośliny warto sadzić blisko domu. Dzięki temu będziesz mógł je w każdej chwili odwiedzić, po prostu wychodząc przed próg drzwi. A motyle witające Cię, gdy wracasz do domu lub z niego wychodzisz, to prawdziwa gratka.
.
Z czym łączyć budleję w ogrodzie?
Jedno trzeba sobie uświadomić: budleja Dawida jest niezwykle efektowna w czasie kwitnienia, ale przez pozostałą część roku nie stanowi szczególnej atrakcji. Z tego powodu budleja w ogrodzie powinna uzupełniać aranżacje z udziałem roślin wiecznie zielonych, a także dekoracyjnych wiosną oraz zimą. Dobrym pomysłem jest zestawienie budlei z kamieniami dekoracyjnymi, które odciągną wzrok wtedy, gdy budleja czasowo traci urodę, na przykład po wiosennym cięciu.
Budleja wygląda niezwykle korzystnie w sąsiedztwie traw ozdobnych, w tym przypadku rozplenicy japońskiej oraz imperaty cylindrycznej. Suche źdźbła i kwiatostany traw będą zwracać uwagę zimą i na przedwiośniu, gdy budleja nie wygląda zbyt ciekawie. A w sezonie razem stworzą przepiękną kompozycję.
Budlei służy sąsiedztwo roślin o ozdobnym ulistnieniu, takich jak funkie.
Budleja, zwłaszcza jej wysokie odmiany, w ogrodzie powinna rosnąć w towarzystwie roślin o co najmniej średnich rozmiarach. W ten sposób stworzysz zrównoważone aranżacje, w których żadna z roślin nie przyćmiewa pozostałych. Przykładem może być połączenie dorodnych budlei z hortensją bukietową, rozchodnikiem okazałym, ketmią syryjską oraz płomykiem wiechowatym.
W tym ogrodzie budlei towarzyszą wysokie byliny: rudbekie, szałwia oraz werbena patagońska.
Tutaj budleja spogląda z góry na liliowce, płomyki wiechowate, szałwię oraz perowskię.
A tutaj na krokosmię.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Budleja w ogrodzie wzbogaca aranżacje o swoją motylową świtę. Służy jej towarzystwo zarówno roślin zimozielonych,
jak i kolorowych bylin.
Motyle nie potrafią się jej oprzeć, więc może warto pójść w ich ślady?
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
Mówią że budleja nie lubi przesadzania ja w zeszłym roku jesienią przesadziłam dwie takie duże i się przyjęły kwitły w tym sezonie jak szalone dałam im granulowanego obornika a tej jesieni przesadziłam dwie kolejne tylko dużo mniejsze będą rosły w towarzystwie bzów białego i bordowego
Jak to w życiu… Zawsze są wyjątki od reguły. Ogrodniczo pozdrawiam 🙂