Susza poważnie odbija się na kondycji i wyglądzie roślin. Możesz temu zapobiec, zawczasu przygotowując swój ogród. Przygotowałem garść porad i ogrodniczych trików, jak zapobiec skutkom suszy w ogrodzie.
Susza w Polsce zdarza się co roku. Coraz dłuższe, wielotygodniowe przerwy w opadach, w dobie ocieplenia klimatu, już nikogo nie dziwią. Skutki przewlekłego braku wilgoci są najdotkliwsze w okresach upałów. Niestety, susza w Polsce najczęściej występuje właśnie w okresie letnim, dlatego sytuacja zdecydowanie nie wygląda różowo.
Rośliny nie mogą funkcjonować bez wody, więc w okresach suszy więdną, słabną i stopniowo zamierają.
Przewlekły brak deszczu w połączeniu z wysoką temperaturą, zwykle oznacza konieczność codziennego, obfitego podlewania. Chyba, że odpowiednio przygotujesz swój ogród na nadejście suszy. Sposobów jest kilka.
.
Rośliny odporne na suszę
Wiele roślin odpowiednich do uprawy w ogrodzie jest świetnie przystosowanych do radzenia sobie przy minimalnej ilości wilgoci. Sadząc w ogrodzie gatunki odporne na suszę, w przyszłości unikniesz jej skutków.
Idealne rośliny wieloletnie na stanowisko słoneczne i suche to m. in.:
Iglaki: jałowce, sosny, świerk kłujący, jodła kaliforniska, mikrobiota syberyjska
Krzewy liściaste: tamaryszek, perukowiec, berberys Thunberga, śnieguliczka, żarnowiec
Byliny: rojniki, rozchodniki, juki, kaktusy gruntowe, czyściec wełnisty, kostrzewa.
To oczywiście tylko niektóre przykłady. Ogrodowe rośliny nie wymagające podlewania są zaskakująco liczne. Więcej na ich temat przeczytasz w tym poście. Natomiast jeśli nie chcesz rezygnować z uprawy ulubionej rośliny, wybierz „mniejsze zło”: przykładowo, hortensja bukietowa znosi braki wody lepiej od ogrodowej,
a supertunia to znacznie odporniejsza alternatywa dla surfinii.
Susza dotkliwie odbija się również na wyglądzie trawnika. Zastosowanie mieszanki nasion traw na suche tereny już na etapie zakładania murawy, w przyszłości uwolni Cię od widoku pożółkłych, spalonych słońcem placków martwej darni.
.
Ściółkowanie
Ściółkowanie gleby w ogrodzie przynosi mnóstwo korzyści, m. in. ogranicza parowanie wody z podłoża, a tym samym pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w zasięgu korzeni roślin. Istnieją różne rodzaje materiałów do ściółkowania, każdy z nich ma inne zalety i wady. Pod względem zdolności do zatrzymywania wody w glebie, szczególnie dobrze sprawdzają się biowełna oraz kora sosnowa.
Uwaga: jeśli ściółka ma jednocześnie chronić przed zachwaszczeniem, pod warstwę kory zastosuj agrowłókninę lub biowłókninę. Tak czy inaczej najważniejsze, by gleba nie pozostawała „goła”, więc jakakolwiek ściółka sprawdzi się lepiej niż jej całkowity brak. Powierzchnia pozbawiona roślin wysycha znacznie szybciej, dlatego staraj się w wolnych miejscach stosować żywe ściółki lub byliny okrywowe.
.
Próchnica w glebie
Gleby bogate w próchnicę lepiej chłoną wilgoć i dłużej ją zatrzymują. Aby zwiększyć jej zawartość w podłożu, staraj się co roku wzbogacać ją kompostem lub innym źródłem materii organicznej, a w warzywniku co kilka lat przekopywać nawozy zielone lub obornik.
.
System nawadniający
Jeśli nie chcesz marnować czasu na podlewanie i pieniędzy na rachunek za wodę, rozważ instalację oszczędnych systemów nawadniania. Pod tym względem najlepiej sprawdza się nawadnianie kropelkowe, czyli linie kroplujące oraz kroplowniki.
.
Nawóz na okres suszy
Stosując odpowiednie nawożenie, możesz zwiększyć odporność roślin na niedobory wilgoci w glebie, a tym samym przygotować je na nadejście suszy. „Odpowiednie”, czyli z zastosowaniem nawozu o odpowiednim składzie. Produktem skomponowanym specjalnie w tym celu jest nawóz do roślin ozdobnych na okres suszy BOPON.
Jest to specjalistyczny nawóz organiczno-mineralny, wzbogacony o wyciąg z alg morskich oraz mikroelementy. Nie tylko dostarcza roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale ponadto uodparnia je na suszę, upały oraz inne czynniki stresowe. Zawartość poszczególnych minerałów jest dostosowana do potrzeb roślin ozdobnych, tak, by miały energię do bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia.
.
Jak stosować nawóz na okres suszy?
Nawóz do roślin ozdobnych na okres suszy BOPON może być stosowany zarówno interwencyjnie (w okresach suszy), jak i zapobiegawczo (aby przygotować rośliny na braki opadów). Zdecydowanie lepiej zdecydować się na to drugie rozwiązanie i zasilać rośliny ozdobne nawozem na okres suszy 1-3 razy w sezonie wegetacyjnym, zachowując 3-4 tygodniowe odstępy czasu pomiędzy zabiegami. Preparat można stosować już od początku sezonu, jednak nie wcześniej niż 2 tygodnie od posadzenia młodej rośliny na docelowe miejsce.
Nawóz do roślin ozdobnych na okres suszy to koncentrat, który przed użyciem musisz rozcieńczyć wodą.
Aby uzyskać roztwór o odpowiednim stężeniu, wymieszaj 10 ml nawozu z 1 litrem wody.
Następnie podlewaj rośliny uzyskanym roztworem, w dawce 100-150 ml w przypadku średniej wielkości krzewów oraz 5-10 litrów na 10 m² w przypadku rabat bylinowych i nasadzeń roślin jednorocznych. Uwaga: co za dużo, to nie zdrowo, dlatego nigdy nie przekraczać zalecanych dawek nawozu. Efekt byłby gorszy niż całkowity brak nawożenia!
Tak jak każdy inny nawóz, nawóz do roślin ozdobnych na okres suszy BOPON nie może być stosowany na glebach zamarzniętych, pokrytych śniegiem, zalanych wodą ani podmokłych. Nie należy go również stosować łącznie ze środkami ochrony roślin, np. preparatami zwalczającymi szkodniki glebowe.
.
Podsumowując
Zamiast bezczynnie czekać, aż Twój ogród zamieni się w pustynię, możesz postarać się przygotować rośliny na nadejście suszy. Najprostszym do realizacji elementem „kampanii przeciwko suszy” jest zastosowanie odpowiedniego nawożenia, czyli zasilania roślin nawozem na okres suszy.
.
.
Post we współpracy z marką Bopon
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024