Skoro dzisiejsza architektura znacznie różni się od budynków sprzed kilku dziesięcioleci, współczesne ogrody nie mogły zostać w tyle! Aranżacja ogrodu nowoczesnego nie jest skomplikowana, jednak wymaga trzymania się pewnych reguł.
Niezależnie od tego, jaki styl wybierzesz, naczelna zasada jest zawsze ta sama: ogród powinien pasować do budynku, który otacza. Z tego powodu nowoczesne budownictwo, dominujące na gęsto zabudowanych miejskich osiedlach, niejako wymusza określony styl projektowania ogrodów, nazwany modernistycznym albo po prostu nowoczesnym.
.
Ogród nowoczesny – co go wyróżnia?
Jak wspomniałem na wstępie, aranżacja ogrodu nowoczesnego powinna opierać się na kilku zasadach.
Minimalizm – w nowoczesnym ogrodzie mniej znaczy więcej. Współczesne miejskie ogrody są z reguły niewielkie, dlatego lepiej nie przesadzać z różnorodnością roślin, bogactwem kolorystyki, a także gęstością nasadzeń. W przeciwnym razie łatwo o wrażenie chaosu i przeładowania.
Lepiej ograniczyć liczbę gatunków i odmian, ale stosować te same rośliny w kilku miejscach ogrodu. Taki zabieg wprowadza pewien rytm i porządek. A skoro o porządku mowa…
Ład i porządek – aranżacja nowoczesnego ogrodu wymaga przejrzystego planu nasadzeń. Rośliny powinny tworzyć wyraźne wzory. Najczęściej są rozmieszczone liniowo, przy czym równie dobrze te „linie” mogą być łamane lub faliste. Ważne, by logiczny zamysł i wyraźny wzór nasadzeń były widoczne na pierwszy rzut oka.
Geometria – powinna dotyczyć zarówno wspomnianego planu nasadzeń, jak i samych roślin. Rabaty w kształcie prostokątów, trójkątów czy okręgów są mile widziane, podobnie jak symetryczne rozmieszczenie różnych gatunków i odmian roślin.
Geometryczne kształty i bryły powinny przejawiać się również w samych roślinach. Aranżacja ogrodu nowoczesnego to świetna okazja do zastosowania formowanych krzewów i drzew. Kule z bukszpanu lub berberysu, prostokątne obwódki z cisa albo ligustra, żywotniki i jałowce w kształcie idealnych stożków… Korzystne są również odmiany same z siebie rozwijające symetryczny, wyrazisty pokrój. Przykładem mogą być wąskostożkowy żywotnik ‘Smaragd’, rozplenice japońskie tworzące regularne, półkuliste kępy albo katalpa ‘Nana’, która przy corocznym cięciu tworzy koronę o zarysie idealnej kuli.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Całoroczna atrakcyjność – aranżacja ogrodu nowoczesnego powinna być efektowna niezależnie od pory roku. Z tego powodu ważną rolę odgrywają rośliny zimozielone oraz odmiany o dekoracyjnym ulistnieniu, korze czy pokroju.
Trawy ozdobne są niezastąpionym elementem aranżacji ogrodu nowoczesnego. Rozluźniają kompozycję, dodają lekkości nasadzeniom, stanowiąc przeciwwagę dla masywnych brył drzew i krzewów zimozielonych, w dodatku wprowadzają element ruchu. Suche źdźbła i kwiatostany miskantów, trzcinników oraz rozplenic falują na rabatach aż do wiosennego cięcia.
Kostrzewa i hakonechloa są wiecznie zielone, a imperata oraz proso rózgowe jesienią spektakularnie się przebarwiają.
Kwiaty powinny stanowić jedynie dodatek, nie dominantę.Z drugiej strony, aranżacja ogrodu nowoczesnego promuje kwiatostany o wyrazistych kształtach. Przykładem mogą być hortensje, werbena patagońska, przegorzany oraz jeżówki. W końcu każdy ogród, również nowoczesny, powinien być miejscem przyjaznym owadom.
.
Kolorystyka, podobnie jak układ nasadzeń, powinna być jasno zdefiniowana. Możesz postawić na kilka wyrazistych barw, powtarzanych przez różne rośliny,
albo przeciwnie, starać się utrzymać cały ogród w rozmytej pastelowej tonacji.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Aranżacja ogrodu nowoczesnego powinna być nastawiona na wygodę i funkcjonalność. Żyjemy w pośpiechu, mało kto ma obecnie czas na codzienne skubanie więdnących kwiatów, niekończące się plewienie czy okopywanie. Dlatego we współczesnych ogrodach królują rośliny łatwe w pielęgnacji, takie jak wspomniane trawy ozdobne, hortensje bukietowe, wiecznie zielone iglaki, rozchodniki oraz lawenda.
Z tych samych powodów nieodzowne są ściółki, na przykład kora kamienna wyłożona na agrowłókninie. Warto też wziąć pod uwagę zmieniający się klimat, obfitujący w długotrwałe okresy suszy i upałów. W takich warunkach najlepiej sprawdzają się gatunki odporne na suszę. Znaczenia nabierają również rośliny ciepłolubne, pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych, dotychczas rzadko stosowane z powodu niskiej mrozoodporności.
Rośliny użytkowe, czyli owocowe drzewa i krzewy oraz warzywa, generalnie nie są przewidziane w aranżacji ogrodu owoczesnego. Oczywiście nie są wykluczone, niemniej warto spróbować wkomponować je w geometryczny układ nasadzeń. Alternatywnie możesz wydzielić osobną część użytkową, urządzając ją zgodnie z zasadami aranżacji ogrodu nowoczesnego. Co powiesz na mały, podwyższony warzywnik w formie sześcianu, kolumnowe jabłonki ustawione w równym rządku, truskawki w wiszących doniczkach albo ogródek wertykalny z ziołami lub sałatą?
.
Materiały – aranżacja ogrodu nowoczesnego powinna uwzględniać nowoczesne materiały, takie jak beton, metal, kompozyty, stal, w tym modna rdzawa stal Corten. Zadziwiająco dobrze komponuje się również drewno, materiał wydawałoby się z założenia naturalny i pierwotny. Niemniej drewno zastosowane do aranżacji ogrodu nowoczesnego musi być skrojone pod wymiar, czyli przejawiać się w postaci geometrycznych form. W nowoczesny styl świetnie wpisuje się także kamień, np. żwir, grys czy kora kamienna, przede wszystkim w roli ściółek i nawierzchni, a także wypełnienia gabionów.
.
Dodatki – dekoracje, meble ogrodowe, donice, mała architektura czy elementy oświetlenia podlegają tym samym zasadom co reszta ogrodu. Powinny być wykonane z nowoczesnych materiałów: stali, szkła, tworzyw sztucznych, drewna, kamienia i betonu. Mile widziane są proste, geometryczne formy. Przykładem modernistycznego mebla jest z pewnością fotel wiszący typu kokon. Zamiast armii ceramicznych figurek, lepiej wybrać dekoracyjne kule lub modernistyczne rzeźby z kamienia i metalu.
Nowoczesne palenisko czy inny element użytkowy zaprojektowany w modernistycznym stylu może jednocześnie pełnić funkcję dekoracji.
Zarówno jeśli chodzi o dodatki, jak i materiały, postaw na jakość, nie na ilość. Aranżacja ogrodu nowoczesnego nie jest tania, za to wysokiej klasy produkty pozostają w dobrym stanie przez lata. Na dłuższą metę oznacza to oszczędność kosztów, pracy i nerwów.
W aranżacji ogrodu nowoczesnego istotną rolę odgrywa oświetlenie, podkreślające wybrane elementy ogrodu czy rośliny. Nowoczesny design jest tutaj na swoim miejscu: kule oświetleniowe, listwy świetlne czy łańcuchy żarówek wydobywają z niepozornych zakątków ogrodu ukryte piękno i pozwalają się nim cieszyć również po zmroku. A przecież w dzisiejszych czasach żyjemy intensywnie 24 godziny na dobę.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Aranżacja ogrodu nowoczesnego powinna pasować do współczesnego budownictwa. Minimalizm, prostota i geometria to najważniejsze wyznaczniki tego stylu. Rośliny powinny być atrakcyjne przez wiele miesięcy w roku, dlatego trawy ozdobne albo zimozielone iglaki wygrywają tutaj z kwiatami. Ważną rolę odgrywają elementy „ułatwiające życie”, takie jak ściółki. Kropką nad „i” są nowocześnie zaprojektowane meble i dodatki z wysokiej jakości materiałów.
I najważniejsze: nowoczesny ogród to miejsce, w którym możesz wypocząć po stresującym dniu. Dlatego aranżacja ogrodu nowoczesnego powinna opierać się na roślinach łatwych w pielęgnacji. W końcu Twój czas jest na wagę złota!
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024