Busem przez polskie ogrody – OGRÓD 6 – część 2.

28 busem przez polskie ogrody ogrod 6
28 busem przez polskie ogrody ogrod 6

Mam nadzieję, że trafiłeś tu wprost z pierwszej części, a zatem jesteś na bieżąco z lekturą. Jeśli nie, koniecznie wróć ją uzupełnić.

Natomiast aby płynnie pójść dalej, przypomnę Ci, że skończyliśmy na omawianiu ciekawych elementów ogrodu, konkretnie byliśmy przy dekoracjach ogrodowych. Zatem wróćmy do tego miejsca.

Dekoracje ogrodowe.

Odwiedzony ogród to także taki mały skansen różnych dekoracji. Nie są one jednolite, jest tego dużo i praktycznie w każdym miejscu gdzie się spojrzy, coś ciekawego jest widoczne. Od małych figurek na kamieniach, poprzez różne dekoracje wiszące, stojące, przez ozdobne kule, aż po stojący biały rower.

Rabata w trawniku.

Fajnym elementem tego ogrodu jest rabata na trawniku. Taka mała wyspa, z efektownym kamieniem, która ciekawie przełamuje dość dużą powierzchnię trawnika.

Rabaty przy tarasie.

Kolejne fajne rabaty to te zlokalizowane przy tarasie. Fajnie przedłużają jego płaszczyznę, a jednocześnie tworzą takie kolorowe obwódki, oddzielające taras od trawnika.

Rabaty przy chodniku.

Ale najbardziej podobają mi się rabaty przy chodniku prowadzącym od furtki wejściowej do drzwi budynku. Zlokalizowane po obu stronach, obsadzone kolorowymi roślinami, ciekawie ożywiają strefę frontową przed budynkiem.

Rabaty przy ogrodzeniu.

Na zakończenie ciekawych rabat, muszę wspomnieć również o tych, umiejscowionych przy ogrodzeniu. Są stosunkowo głębokie, ale w sposób przemyślany obsadzone. Rośliny są stopniowane, od najwyższych przy ogrodzeniu, do niższych przy trawniku. To daje dobry efekt, a jednocześnie nie wprowadza w nie bałaganu.

Warzywnik i drzewa owocowe.

W ogrodzie tym jest również sporych rozmiarów warzywnik, drzewka owocowe, a nawet mini szklarnia. A wszystko to na wspomnianym wcześniej podwyższeniu terenu, oddzielonym od trawnika pozyskanymi kamieniami.

Ławki.

Bardzo spodobały mi się również białe ławeczki. Zlokalizowane w przeciwległych narożnikach działki, na przekątnej całego ogrodu. A zatem są widoczne z każdego miejsca, fajnie ozdabiając ogród. Ale również samo siedzenie na nich, to fajne punkty obserwacyjne do podziwianie różnych zakątków ogrodu.

Ciekawe rośliny.

Na zakończenie ciekawych elementów wspomnę jeszcze o ciekawych roślinach. Ogólnie mówiąc jest ich tam bardzo dużo i wielu gatunkach. Ale jest sporo okazów ciekawych, rzadziej spotykanych, jak chociażby araukaria czy szczepione iglaki.

Ogród japoński.

I nie byłbym też sobą gdybym nie zauważył mini ogrodu japońskiego. Wkomponowany ciekawie w znajdującą się z tyłu ogrodu omawianą skarpę, stanowiąc w jednej jej części najniższą półkę, przylegającą już bezpośrednio do trawnika. W każdym razie jak przystało na japoński ogród, jest tam ładnie zagrabiony piasek, kamienie, kule, a nawet imitacja japońskiego domu. Całość zatem wygląda efektownie i stanowi taki „mini ogród w ogrodzie”.

.

Kącik Partnera.

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu, wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest ‘super paka’ produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Co więcej, drugim założeniem było też to, aby różne fajne produkty trafiały również do Czytelników tych właśnie postów, o czym dokładnie możesz przeczytać w zakładce projektu dotyczącej właśnie Partnerów. A zatem w poście dotyczącym wizyty w tym ogrodzie zobaczysz zarówno “pakę” zawiezioną do ogrodu, jak również “pakę’ przygotowaną na konkurs.

A skoro więc jesteśmy już przy ‘Kąciku Partnera’, czyli właśnie produktach, które pojechały ze mną do ogrodu, co więcej które również z częściowo z Anną wypróbowaliśmy, spójrz jak to wyglądało.

Paczka produktowa.

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo piękny kamień – szpilka gnejsowa, która oczywiście znalazła miejsce w ogrodzie.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób je tu wszystkie wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów:

.

Kącik Partnera w praktyce.

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym, przyszedł czas na wypróbowanie kilku produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego, do tego na świeżym powietrzu i w ogrodzie. Wybraliśmy więc kilka z nich i przyszedł czas na ich użycie.

Na początek było to zrobienie „Mini ogródka”, czyli wysianie bazylii na gotowym podłożu. Całość prac sprowadza się właściwie do zalania podłoża wodą, odczekaniu około 20 minut i wysianiu. Proste, ale bardzo praktyczne rozwiązanie do domowej uprawy na parapecie.

Z innych prac, mniej ogrodniczych, wyłożyliśmy jeszcze trochę agrotkaniny, w miejscu gdzie brakowało jej na rabacie,

i tradycyjnie pomalowaliśmy coś kolorowymi farbami. Konkretnie metalową konstrukcję, która służy jako stelaż dla rosnącej na rabacie róży. Konstrukcja została pomalowana, a po wyschnięciu przetarta papierem ściernym, aby uzyskać efekt postarzanego metalu.

Poza tym ustawiliśmy przywiezioną przeze mnie gnejsową szpilkę, która idealnie wkomponowała się w rabatę japońską. W końcu one właśnie słyną z efektownych kamieni.

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim to, że to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Przede wszystkim wynikająca z pozytywnego nastawienia Właścicielki – Anny, która miło przyjęła mnie na swoim terenie.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że możliwe jest tworzenie fantazyjnych elementów, które poza jakąś funkcją, mogą również ciekawie wyglądać. Co więcej to przykład również na to, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia, i terenu, którego nie można przekształcić w piękny ogród. Tak było właśnie w tym przypadku, gdzie teren bardzo nierówny, został pomysłowo wyrównany w części, która tego wymagała, w pozostałej został podniesiony, a duża skarpa została pomysłowo zaaranżowana.

Ogród ten to również przykład na to, że czasem to przypadek decyduje o jego wyglądzie. Jednak nigdy nie można się poddawać, tylko starać się wykorzystać to, co pozornie wydaje się kłopotliwe i problematyczne. Jak w tym przypadku gdzie przy wykopach fundamentów pod budynek zostały odsłonięte stare zabudowania. I to właśnie materiał z nich, posłużył jako główny budulec do stworzenia ogrodu.

Na szczególną uwagę w tym ogrodzie zasługują oczywiście kamienne elementy, w szczególności schody, koryto strumienia, ale przede wszystkim „amfiteatr”. To naprawdę unikatowa budowla, która poza oryginalnym wyglądem, stanowi również przyjemne miejsce odpoczynku. Warto więc czasem pokusić się o coś, co jest unikatowe, niespotykane w ogrodach, a poprzez to stanowi wielką atrakcję.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne do powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu, jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania,
 • Po drugie, że ogród to miejsce, w którym można pozwolić sobie na trochę szaleństwa i kreatywności. Warto czasem zrobić coś, co poza praktycznym zastosowaniem, może również ciekawie i nieszablonowo wyglądać,
 • Aranżując ogród warto również dostosowywać go do otoczenia, czyli warunków w jakich zlokalizowana jest działka. Tak jak w tym przypadku, gdzie Właścicielka wkomponowała ogród w naturalny, otwarty krajobraz, który stał się naturalnym tłem i przedłużeniem samego ogrodu,
 • Jednocześnie warto stawiać na naturalne materiały jak kamień czy drewno, które pozwalają na tworzenie fantazyjnych budowli, będących niebywałą atrakcją ogrodu,
 • Aranżując ogród warto również czasem postawić na odrobinę „szaleństwa” i pokusić się o coś, co niespotykane jest powszechnie w innych ogrodach. Tak jak w tym przypadku, kamienne schody, ale przede wszystkim kamienny „amfiteatr”,
 • Mając trudny teren, w szczególności pochyły czy z dużymi skarpami, dobrym rozwiązaniem jak w tym przypadku, jest zrobienie tzw. półek, które całość lekko wypłaszczają, a jednocześnie pozwalają na ciekawsze aranżacje roślinne niż te stosowane na skarpach,
 • Fajnym i pomysłowym rozwiązaniem jest również stworzenie „mini ogródka” wewnątrz ogrodu, który jest jakąś miniaturą zupełnie innego stylu. Tak jak w tym przypadku, gdzie cały ogród ma raczej styl swobodny, nieformalny, a w jego wnętrzu znajduje się mały ogród japoński, ze wszystkimi swoimi charakterystycznymi elementami,
 • Poza częścią reprezentacyjną ogrodu, jeśli powierzchnia i układ działki na to pozwalają, warto tak jak w tym przypadku, wydzielić obszar pod uprawę, czy chociażby drzewa i krzewy owocowe.

.

Weź udział w projekcie.

Kończąc szóstą relację z odwiedzonego ogrodu, po raz kolejny zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę otrzymasz fajny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak ten powyższy, a ponadto powalczysz o fajny bonus na końcu projektu, dla najciekawszego z odwiedzonych ogrodów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów będzie specjalny konkurs, w którym do wygrania będą równie atrakcyjne produkty od Partnerów. Jeden z nich już poniżej.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

.

Konkurs.

Zgodnie z powyższą informacją oraz ogólnymi założeniami projektu, każdy post z odwiedzonego ogrodu to konkurs i szansa na fajne nagrody. Tak jest zatem także w tym poście. Zapraszam!

Co jest do wygrania?

Od Firmy Vilmorin Garden, super praktyczny zestaw, w który wchodzą:

 • Miniogródki, czyli gotowe rozwiązania do domowej uprawy warzyw i ziół.

 • Nasiona na taśmie – idealne rozwiązanie do uprawy.

 • Nasiona – łatwy wysiew, praktyczne aplikatory z nasionami.

 • Minikiełkowniki – gotowe zestawy do domowej uprawy kiełków.

Od Firmy Rolmarket.pl, praktyczny zestaw, w który wchodzą:

 • Agrotkanina CZARNA 1,6x10m 70g POLSKA PAKIET, notes, długopis.

Co zrobić aby otrzymać powyższy zestaw nagród?

Nic wielkiego. Pod postem, który ukaże dziś po godzinie 18tej na facebooku, na fanpage bloga, wykonać dwie sprawy:

 • pierwsza obowiązkowa, czyli napisać w komentarzu co najbardziej spodobało Ci się w odwiedzonym ogrodzie? Komentarz możesz również zamieścić tu poniżej, pod postem.
 • druga nieobligatoryjna, aczkolwiek mile widziana, to udostępnić ten post. Bardzo zależy mi aby zachęcić wiele osób do wspólnej zabawy.

I to wszystko. Spośród osób, które zamieszczą najciekawszy komentarz do dnia 12.05.2018r., w dniu 13go maja wybiorę zwycięzcę, którego ogłoszę w zakładce projektu Wyniki konkursów projektu.

Myślę, że zasady są proste. Zapraszam do zabawy i raz jeszcze do aktywnego uczestnictwa w całym projekcie.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

6 Comments

 1. says: Aniela

  Cały ogród piękny jest. Kwiaty, krzewy…. Cudnie. Najbardziej przykuły moja uwage ….. dwie ceramiczne donice. Z takimi małymi hmmm miseczkami. Są takie inne. Może mały to szczegół wśród tylu ciekawych innych rzeczy czy rozwiązań ale mój wzrok zatrzymał sie na nich.

 2. says: Mirka Piękna

  Cóż mogę napisać … tradycyjnie kolejny, piękny ogród … a ja wpadam w kompleksy. Mimo starań, wizji super- ogrodu, błądzę wśród natłoku informacji, wiedzy z książek, portali, fachowców i … szybko z dołka nie wyjdę 🙁 Moje starania i chęci nigdy nie przekroczą tej magicznej linii zwaną ( prze ze mnie) satysfakcją. Cieszę się, że mogę z każdego ogrodu, małą ściągę stworzyć dla siebie. Prezentowany ogród jest śliczny, pełen przemyśleń i ciekawych aranżacji. Uwielbiam kamień, wodę a przede wszystkim ciekawą aranżację. Staranność i fajne połączenia form, dobór roślin tworzą spójną całość, która działa na wyobraźnię, pobudza zmysły a przede wszystkim zachwyca.

 3. says: Kinga

  Ogród japoński, może dlatego , że bardzo pragnę stworzyć namiastkę w swoim ogrodzie.Mam już na kim się wzorować.

 4. says: Anna Storman

  Piękna magia ogrodowa wyczarowana przez p. Annę i to własnymi rękami – jestem pod ogromnym wrażeniem . W tym ogrodzie można się zakochać, odnaleźć spokój i wewnętrzną harmonię. Kamienne schody są zjawiskowe, a do tego ten potok idealne połączenie. W każdym zakątku tego ogrodu można znaleźć coś dla siebie, błogą inspirację, która będzie chociaż w małej cząstce przypominać raj na ziemi. Ten ogród jest szczegółowo dopieszczony i dokładnie przemyślany, a razem tworzą spójną całość.

 5. says: Anna K-G

  Bardzo podoba mi się pomysł amfiteatru, miejsce z którego można zobaczyć całość ciężkiej ale jak efektownej pracy właścicieli. Idealne miejsce do porannej czy popołudniowej kawy, chwili z książką czy chocby złapania kilku promieni słonecznych w stroju kąpielowym. Rozmarzyłam się wędrując po ogrodzie, ale przy amfiteatrze moje oko rozbłysło najbardziej.

 6. says: Kejdzi

  Zainspirowały mnie ozdoby w tym ogrodzie, nie rzucające się w oczy, ale jednak dodające mu tego czegoś, czy to jaszczurka, ptaszek, fantastyczne kule, motyl czy wiele innych które możemy tu podziwiać. Dopełniają ten ogród idealnie, robiąc go takim cieplejszym, ciekawszym, milszym, bardzo mi to przypadło do gustu.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *