Rabata z wrzosami i brzozami, przedstawiona szczegółowo w tym poście, to sposób, by gustownie zaaranżować sporo wolnego miejsca wzdłuż ogrodzenia. Możesz ją potraktować jako inspirację albo wręcz odtworzyć we własnym ogrodzie.
Wrzosy są bezcenne jesienią i zimą: kwitną jako jedne z ostatnich roślin w ogrodzie, do tego są wiecznie zielone. Tym samym zapewniają atrakcję w „problematycznych” terminach, gdy w ogrodzie brakuje kwiatów i nie bardzo jest na co popatrzeć. To samo dotyczy brzóz: śnieżnobiałe pnie tych drzew są dekoracyjne o każdej porze roku, a zimą staja się szczególnie dobrze widoczne, bo w uśpionym ogrodzie nic nie odciąga od nich uwagi. Zarówno wrzosy, jak i brzozy pasują do ogrodów w prawie każdym stylu: naturalistycznych, wiejskich, klasycznych oraz nowoczesnych. Doskonałym przykładem kompozycji łączącej nowoczesność z naturą jest poniższa rabata z wrzosami i brzozami.
Już na pierwszy rzut oka widać, że panuje tu porządek: kompozycja jest przejrzysta i kolorystycznie stonowana, bogata w geometryczne formy oraz rośliny atrakcyjne cały rok. Jednocześnie różnorodność gatunków i odmian oraz lekkość sylwetek wielu z nich nadają całości naturalistyczny sznyt. Zwróć uwagę na dobrze przemyślany sposób nasadzeń: rośliny tworzą piętra, od najniższych przy trawniku po najwyższe przy ogrodzeniu działki.
.
Wiecznie zielone tło zapewnia gęsty szpaler 1. żywotników (Thuja occidentalis) ‘Smaragd’. Na tle szmaragdowej zieleni śnieżna biel pni 2. brzóz pożytecznych (Betula utilis) ‘Doorenbos’ wydaje się wręcz świecić. Kolejnymi zimozielonymi akcentami są kule z 3. cisa pospolitego (Taxus baccata) oraz 4. wrzosy (Calluna vulgaris). Wrzosy to niewielkie krzewinki, więc posadzone pojedynczo mogłyby łatwo „zniknąć” na rozległej rabacie. Za to w dużej grupie, w tym przypadku w formie szerokiej półokrągłej obwódki, robią fenomenalne wrażenie. Wrzosy występują tu w wielu odmianach, posadzone gęsto w kilku rzędach, w grupach po kilka sztuk tej samej odmiany. W ten sposób uzyskano wyraziste, uporządkowane plamy koloru bez cienia bałaganu.
Od wiosny do późnej jesieni pięknie prezentują się krzewy o barwnych liściach: 5. berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Red Pillar’, 7. tawuła japońska (Spiraea japonica) ‘Goldflame’ oraz 10. klon Shirasawy (Acer shirasawanum) ‘Aureum’.
Latem i jesienią, a także zimą, po zaschnięciu, atrakcję stanowią 6. hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) ‘Annabelle’ oraz trawy ozdobne: miskant chiński (Miscanthus sinensis) 8. ‘Gracillimus’ i 9. ‘Zebrinus’ oraz 11. ostnica mocna (Stipa tennuissima) ‘Pony Tails’.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Indywidualistką wśród traw ozdobnych jest 12. turzyca włosista (Carex comans) ‘Frosted Curls’: jest zimozielona, zresztą należy do rodziny ciborowatych, a nie wiechlinowatych (czyli traw).
Półokrągła rabata z wrzosami jest naprawdę rozległa, a jednocześnie zróżnicowana w uporządkowany sposób, przez co wyraźnie zmienia się zależnie od punktu widzenia obserwatora. Wystarczy obrócić się lekko w lewo, by obok 8. miskantów pojawiły się jaskrawoczerwone pędy 16. dereni białych (Cornus alba) oraz błękitne kępy 15. wydmuchrzycy piaskowej (Leymus arenarius). Zza kulistej lampy wyłania się 14. rozplenica japońska (Pennisetum allopecuroides) ‘Hameln’. Straż tylną pełnią dwa 13. świerki kłujące (Picea pungens), które przez cały rok zachowują sinoniebieskie igły.
Ciekawym rozwiązaniem jest „wewnętrzna obwódka” z 17. bukszpanu (Buxus sempervirens).
Z kolei lekki obrót w prawo sprawi, że miejsce brzóz zajmą buki o płaskich, szpalerowych koronach. Przy ich pniach kwitną 19. hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) w towarzystwie 8. miskantów ‘Gracillimus’. Obwódka z 4 wrzosów zmienia się w rządek 20. turzyc Morrowa (Carex morrowii) ‘Ice Dance’.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
Zauważ, że omawiana rabata z wrzosami zmienia się zarówno w przestrzeni, jak i czasie. Kilka tygodni później białe kwiatostany 19. hortensji nabierają różowych rumieńców, a złote liście 7. tawuły ‘Goldflame’ przebarwiają się na czerwono.
Wiosną rabata z wrzosami wygląda jeszcze inaczej, niemniej nadal pozostaje piękna. W oczy tak jak dotąd rzuca się wyrazisty kontrast śnieżnobiałych pni brzóz i szmaragdowej zieleni żywotników, stanowiący swego rodzaju motyw przewodni tej rabaty.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Podsumowując
Elegancka rabata z wrzosami i brzozami to uosobienie udanej kompozycji.
Piętrowe ułożenie roślin, dobór gatunków atrakcyjnych o różnych porach roku i dysponujących różnymi atutami sprawiają, że ta wspaniała aranżacja nigdy się nie znudzi.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024