Imperata cylindryczna jesienią płonie czerwienią. W ogrodzie ta wyjątkowa trawa ozdobna świetnie wpisuje się w aranżacje w różnym stylu.
Trawy ozdobne cieszą się obecnie rekordową popularnością. Wśród niezliczonych gatunków i odmian naprawdę trudno się wyróżnić – a jednak imperacie się to udało. Imperata w ogrodzie dosłownie płonie czerwienią na tle innych traw ozdobnych! Rozgrzewa jesienne aranżacje i dodaje im modnego sznytu. Zanim pokażę Ci ich przykłady, parę słów o tej niezwykłej trawie.
Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) w ogrodach spotykana jest wyłącznie w odmianie ‘Red Baron’, słynącej ze wspaniałego wybarwienia liści. Kępy wyprostowanych źdźbeł osiągają około 50 cm wysokości. Na początku sezonu są jasnozielone, latem ich wierzchołki zaczynają nabierać rumieńców, by jesienią zapłonąć intensywnymi odcieniami czerwieni, purpury i fioletu. Ten barwny spektakl w zupełności rekompensuje brak kwiatostanów, których w naszym klimacie imperata nie tworzy.
.
Imperata – uprawa w ogrodzie
Imperata w ogrodzie nie jest ekspansywna, więc nie musisz się obawiać, że zdominuje aranżacje. Jest ciepłolubna, najlepiej czuje się w słonecznych lub lekko ocienionych miejscach osłoniętych od wiatru, w żyznej, przynajmniej umiarkowanie wilgotnej glebie. W chłodnych regionach kraju w pierwszych latach po posadzeniu dla pewności warto okryć imperatę stroiszem lub kopczykiem kory. Tak jak u większości traw ozdobnych wczesną wiosną trzeba ściąć zeszłoroczne suche liście imperaty tuż nad ziemią, by zrobić miejsce nowym. Dawka nawozu wieloskładnikowego wzbogaconego w potas, dostarczona w maju, zapewni bujny wzrost i intensywne wybarwienie liści.
.
Warto wiedzieć
Imperata cylindryczna występuje dziko w subtropikalnych i tropikalnych strefach wszystkich kontynentów. Tworzy rozległe murawy, które według szacunków ekologów zajmują aż 4% powierzchni Azji, czyli 35 mln ha. O ile w ogrodach płomienny temperament imperaty ogranicza się do czerwonej barwy liści odmiany ‘Red Baron’, w naturze ujawnia się bardziej dosłownie. Imperata jest wysoce łatwopalna, zwłaszcza w gorącym klimacie. O dziwo, pożary jej nie szkodzą: przeciwnie, pomagają jej kolonizować coraz większe obszary. Ogień trawi drzewa, krzewy i inne rośliny, jednak głębokie kłącza imperaty są w stanie przetrwać żywioł bez szwanku. Wkrótce trawa odrasta i pozbawiona konkurencji dominuje na danym terenie.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Imperata w ogrodzie – piękne aranżacje
Niepowtarzalny, bardzo efektowny wygląd i brak ekspansywności sprawiają, że imperata sprawdzi się praktycznie w każdym ogrodzie. Wzbogaca aranżacje płomiennym kolorem w okresie, gdy zaczyna brakować barwnych kwiatów. Podczas gdy kolorowe jesienne liście drzew i krzewów sfruwają z wiatrem po kilku dniach, szkarłatne źdźbła imperaty zdobią ogród przez wiele tygodni, od września do mrozów.
- Na żwirowej rabacie
Trawy ozdobne wyglądają bardzo naturalnie wśród kamieni, zresztą na żwirowych rabatach większość z nich czuje się jak w domu. Dotyczy to również imperaty, która w naturze często rośnie na ubogich, kamienistych glebach. Imperata w ogrodzie na żwirowej rabacie tworzy piękne aranżacje w towarzystwie głazów, innych traw ozdobnych, sukulentów oraz iglaków, zwłaszcza kosodrzewiny i jałowców.
Wyjątkowo dekoracyjną alternatywą dla żwiru jest kora gnejsowa. Wysypałem nią część rabat w moim własnym ogrodzie. Czerwone kępy imperaty wystrzelające wśród gnejsu jak języki ognia wyglądają fenomenalnie!
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- Plama czerwieni
Imperata rozrasta się dość wolno, jej kępy powiększają średnicę zaledwie o 5-10 cm rocznie. Niemniej kilka sztuk posadzonych w rozstawie 30 × 30 cm z czasem stworzy zwarty łan. Czerwona barwa imperaty ciekawie kontrastuje z delikatną kolorystyką rabaty z białymi hortensjami bukietowymi i delikatną, fioletową werbeną patagońską.
Z drugiej strony, imperata w ogrodzie dobrze prezentuje się również w zestawieniu z kwiatami w intensywnych odcieniach czerwieni, fioletu i różu, które nawiązują do barwy liści odmiany ‘Red Baron’. Przykładem jest rabata z imperatą, miskantem chińskim ‘Zebrinus’, rozchodnikiem okazałym, astrem nowoangielskim, miechunką rozdętą, płomykiem wiechowatym i szydlastym oraz żeleźniakiem bulwiastym. W tym kontekście nietypowym gościem jest rozmaryn.
.
- Z roślinami zimozielonymi
Imperata jesienią należy do najbardziej efektownych roślin w ogrodzie, jednak na początku sezonu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Aranżacje warto więc uzupełnić roślinami kwitnącymi wiosną lub atrakcyjnymi przez cały rok. Do tych ostatnich należą gatunki wiecznie zielone, takie jak bukszpan. Dodatkową korzyścią jest wybitnie intensywny kontrast gorącej czerwieni i szmaragdowej zieleni, który niezawodnie przykuwa uwagę obserwatora.
.
- Czerwone łany
W przypadku imperaty warto iść na całość. Rozległe czerwone łany nawet z daleka robią ogromne wrażenie. Wyjątkowo naturalnie wyglądają w zestawieniu z innymi trawami ozdobnymi, różniącymi się wysokością i pokrojem. W tym przypadku są to miskant chiński i olbrzymi, rozplenica japońska oraz trzcinnik ostrokwiatowy.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Na kwitnącej mieszanej rabacie
Imperata w ogrodzie dobrze wpisuje się również w wielogatunkowe aranżacje. Bogactwo kolorów, gatunków i form – mieszana rabata skomponowana z wielu rozmaitych kwitnących krzewów, bylin oraz traw ozdobnych to istny roślinny karnawał! Kwitną tutaj m.in. róża parkowa, kilka odmian hortensji bukietowej, rudbekia i kocimiętka. Oprócz imperaty ‘Red Baron’ kolorowe liście prezentuje kolekcja odmian żurawek. Całość tonują trawy ozdobne ze źdźbłami w odcieniach zieleni, czyli kostrzewa Gautiera, turzyca prosowata, rozplenica japońska oraz miskant olbrzymi.
Spokojniejszą wersją mieszanej rabaty jest kompozycja zdominowana przez zieleń, z nielicznymi akcentami koloru. Oprócz imperaty ‘Red Baron’ rośnie tu wiele innych gatunków traw ozdobnych: mozga trzcinowata, proso rózgowate, rozplenica japońska, kilka odmian turzyc oraz miskantów. Wśród nich kwitną hortensje bukietowe, zawciąg pospolity oraz kolekcja odmian wrzosów.
.
- Przy ogrodzeniu
Szlachetny minimalizm: czerwony łan rozplenicy ‘Red Baron’ rosnący wzdłuż ogrodzenia stanowi kontrastowe tło dla śnieżnobiałych pni brzozy papierowej oraz kwiatów begonii. To trójkolorowe zestawienie uzupełniają bergenia, zawilec japoński oraz hortensja krzewiasta ‘Annabelle’.
.
- Wokół pnia
Imperata cylindryczna jest stosunkowo niska, dlatego możesz ją wykorzystać do podsadzania niskich drzewek oraz piennych form krzewów ozdobnych. Ta aranżacja z juką gwatemalską w roli głównej nie sprawdzi się w polskim klimacie, jednak ten ciepłolubny gatunek można z powodzeniem zastąpić iglakiem szczepionym na pniu, wierzbą ‘Hakuro-nishiki’ czy choćby pienną różą.
.
- W roli obwódki
Ponownie niski wzrost imperaty okazuje się zaletą: w tym ogrodzie tworzy czerwoną obwódkę rabaty z miskantami, hortensją bukietową i dereniem białym. Dobra rada: aby po wiosennym cięciu miejsce po imperacie nie świeciło pustkami, warto wśród kęp trawy ozdobnej posadzić liczne rośliny cebulowe. Cebulki zakwitną, a następnie ich liście zaschną, zanim imperata zdąży porządnie odrosnąć.
.
- W pojemniku
Imperata posadzona w wysokiej donicy może stanowić element jesiennej aranżacji. Tutaj sąsiaduje z miskantem chińskim ‘Little Giraffe’, kalibrachoą, wrzosami, kalocefalusem oraz mandewillą, dodatkowo dla dekoracji dodano dwie dynie, kolby kukurydzy oraz kwitnącą gałązkę bluszczu.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Mimo charakterystycznego wyglądu imperata cylindryczna ‘Red Baron’ w ogrodzie jest zaskakująco uniwersalna. Dobrze wpisuje się zarówno w wielogatunkowe, kwitnące aranżacje,
jak i naturalistyczne kompozycje w preriowym stylu.
Zajmuje niewiele miejsca, nie jest ekspansywna, a jej pielęgnacja ogranicza się głównie do okazjonalnego podlewania i nawożenia oraz cięcia raz w roku. To trawa ozdobna dla każdego: do małych i dużych ogrodów, a także na balkon lub taras.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024